Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

decapant OL


Postări Recomandate

Va salut

Am incercat sa cositoresc, utilizand urmatorii decapanti: pasta decapanta romaneasca, acid acetilsalicilic, acid ortofosforic si un alt decapant care este recomandat pt. Al, OL, etc.

Rezultatul este jalnic. Cel mai bine, am cositorit cu acid ortofosforic-lipitura arata bine, dar nu are aderenta, cu un mic efort, daca tragi de fir, acesta se dezlipeste de OL, cositorul tot ramanand pe Cu.

OL-ul pe care am incercat cositorirea rugineste si este atras de magnet.

Nu stiu cum sa mai procedez. 

Va rog, daca aveti si alte recomandari (cositorirea se face in locuri stramte, la inaltime)

Va multumesc

PS-precizati de unde pot procura decapantul recomandat.

Editat de vera
Link spre comentariu

Ma tem ca nici un "decapant-minune" nu poate ajuta prea mult, fier-carbonul si aliajul LP60 nu sunt tocmai miscibile, diferente prea mari intre retelele cristaline, temperaturi, mobilitate moleculara, etc. De ce trebuie musai cositorita acea piesa de otel?

Pentru tabla de fier subtire cel mai bun decapant e apa tare stinsa(acid clorhidric cu ceva bucatele de zinc), practic clorura de zinc acida.

Link spre comentariu
La 3/1/2018 la 0:20, vera a spus:

 

Cel mai bine, am cositorit cu acid ortofosforic-lipitura arata bine, dar nu are aderenta, cu un mic efort, daca tragi de fir, acesta se dezlipeste de OL, cositorul tot ramanand pe Cu.

Poate nu a fost incalzita suficient si a iesit lipitura rece? In afara de ''apa tare'' n-am avut la indemana altceva si din cate retin, am cositorit chiar si inox (tabla dintr-o cuva de masina se spalat)...de tabla din fier nici nu mai amintesc, n-au fost problemele de care spui...probleme am avut de fiecare data cu incalzirea. Ori letcon nesimtit, ori flacara, direct de la lampa cu gaz.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, doru3160 a spus:

Poate nu a fost incalzita suficient si a iesit lipitura rece? In afara de ''apa tare'' n-am avut la indemana altceva si din cate retin, am cositorit chiar si inox (tabla dintr-o cuva de masina se spalat)...de tabla din fier nici nu mai amintesc, n-au fost problemele de care spui...probleme am avut de fiecare data cu incalzirea. Ori letcon nesimtit, ori flacara, direct de la lampa cu gaz.

Intradevar cositorul adera destul de greu la fier. Dupa o curatare temeinica de oxizi, grasimi, cu clorura de zinc, suprafata se va incalzi la temperatura apropiata de temperatura de topire a aliajului de lipit. Se aplica cu o pensula clorura de zinc pe suprafata pe care urmeaza a se lipi si se va aseza piesa ce urmeaza a fi lipita, folosind aliaj de lipit. Se va astepta pina cind se solidifica aliajul

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Am utizat pistolul, dupa care am apelat la batranul letcon de 100W. Lipitura nu a fost rece. Solicitarea mecanica am facut-o dupa ce s-a intarit cositorul.

De unde pot procura clorura de zinc (sau cantitatile de zinc si acid clorhidric)?

Multumesc

 

Link spre comentariu

Ar fi trebuit sa mearga cu letconul de 100W. Cu pistolul mai greu. Daca n-a mers cu ce-ai incercat pana acum, inseamna ca aliajul ala nu se cositoreste. Am mai intalnit cazuri si chiar la piese din bronz. Cand iti spusesem de letcon nesimtit, aveam in vedere unul de 350W, ca cel din poza atasata,  pe care l-am folosit foarte rar si numai acolo unde flacara de la lampa facea pagube colaterale, in rest m-am invatat sa decapez si sa lipesc piese mari/voluminoase doar cu flacara de la lampa de gaz. Dar daca tabla aia a ta e asa firava, trebuia sa mearga si cu cel de 100W. Nu decapantul e problema acolo.

IMG_20180301_144154,.jpg

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Spitfire a spus:

 Obor (zona 6 in spate langa calea ferata), talciocul de la Valea Cascadelor, etc.

Clorura de zinc, se poate obtine, taind bucatele de tabla zincata si introduse intr-un vas din plastic.Dupa ''dizolvarea'' zincului se vor scoate bucatelele de tabla din vas. ''Operatiunea'' se va face in aer liber, intrucit vaporii sint toxici.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 5 ore, doru3160 a spus:
  1. Ar fi trebuit sa mearga cu letconul de 100W. Cu pistolul mai greu. Daca n-a mers cu ce-ai incercat pana acum, inseamna ca aliajul ala nu se cositoreste. Am mai intalnit cazuri si chiar la piese din bronz. Cand iti spusesem de letcon nesimtit, aveam in vedere unul de 350W, ca cel din poza atasata,  pe care l-am folosit foarte rar si numai acolo unde flacara de la lampa facea pagube colaterale, in rest m-am invatat sa decapez si sa lipesc piese mari/voluminoase doar cu flacara de la lampa de gaz. Dar daca tabla aia a ta e asa firava, trebuia sa mearga si cu cel de 100W. Nu decapantul e problema acolo.

IMG_20180301_144154,.jpg

In mod sigur ar fi trebuit sa se lipeasca, mai ales ca fisia de tabla este subtire. Probabil ca n-a fost curatata suficient de bine.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Asta se gaseste pe net...era vorba de temperatura si durata, ca secret in procesul de lipire-parca asa a fost formulat. Adica ai un bronz care contine aluminiu(deci in conditii normale nu se poate cositori), si se vrea sa se stie in ce conditii poate fi grunduit.In cat timp si la ce temperatura, cu ce decapant. Daca se reuseste asta, lipitura e floare la ureche.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări