Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare osciloscop


Postări Recomandate

Acum 16 ore, Mircea a spus:

Liviu, osciloscopul prin traf separator protejeaza osciloscopul. Montajul testat ptin traf protejeaza electronistul/lipitorul de fire. 

 

Unde trebuie sa punem traful? 

 

Sigur la osciloscop, deoarece productia asiatica de componente e in colaps si termenele de livrare se pot lungi foarte mult.

Daca pateste ceva osciloscopul, stau multe luni pe bara pana vine urmatorul.
Sper ca se intelege gluma :rade:

Link spre comentariu
Acum 16 ore, Mircea a spus:

Liviu, osciloscopul prin traf separator protejeaza osciloscopul. Montajul testat ptin traf protejeaza electronistul/lipitorul de fire. 

 

Unde trebuie sa punem traful? 

Daca am avea un traf pt. osciloscop si un traf pentru dispozitivul testat nu ar fi si mai bine?

Adica ambele ar fi "izolate". In cazul acesta nu ai mai avea impamantare la osciloscop si ar genera un risc de electrocutare pt utilizator.

Link spre comentariu

Faceti-va un favor si nu va pierdeti timpul cu jucarii, cumparati-va osciloscop normal, muuuult mai bine unul analogic decat improvizatiile alea. 

Daca mergeti pe digital este recomandabil sa faceti un efort pentru a achizitiona unul cu ceva memorie, nu va uitati la "sample rate" mare, daca memoria e mica atunci sample rate e irelevant. Si 1Mb e destul pentru inceput. Mai bine un digital SH functional cu ceva memorie, decat unul nou fara. 

Minim 2 canale, o sa va multumiti mai tarziu. 

 

PS: Traf separator se foloseste la montajul testat ( sursa alimentata din retea spre exemplu ), la osciloscop pui asa ceva doar daca stii exact ce ai de facut si iti asumi ca te poti curenta daca nu esti atent.

Cum insa suntem la sectiunea incepatorilor, traf separator se pune numai si numai la montajul testat, iar alimentarea osciloscopului neaparat numai si numai cu impamantare buna si diferential bun instalat pe retea, credeti-ma ce zic, va poate salva viata. 

Folosim traf separator pentru montajul de test cu scopul de a-l izola fata de faza retelei, putand astfel pune clestele de masa al osciloscopului si in zonele HV ale montajului de test, fara a se lasa cu fum ( de regula la osciloscop ).

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Marian a spus:

Folosim traf separator pentru montajul de test cu scopul de a-l izola fata de faza retelei, putand astfel pune clestele de masa al osciloscopului si in zonele HV ale montajului de test, fara a se lasa cu fum ( de regula la osciloscop ).

Cum, nu pui traf separator pentru electrosecuritate? 

Link spre comentariu
Acum 11 minute, Liviu M a spus:

Cum, nu pui traf separator pentru electrosecuritate? 

 

Unde s-a spus ca nu pt electrosecuritate? 

Marian a spus foarte clar și corect mai sus cum se folosește și în ce cazuri. 

Asa va mai place la cite unii sa rastamaciti postările...... 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nu răstălmăcesc nimic. 

În cazul unui montaj cu parte HV, pui traf și cu, și fără osciloscop *) . În caz de montaje cu tensiuni joase, alimentate din surse bune (deci fără probleme reale de electrosecuritate), pui traf ca să poți face masuratori "diferențiale", și atunci nu contează unde e traful.

*) caz în care recomandarea de traf trebuie să fie permanentă, nu doar la "sfaturi pentru osciloscop". 

Link spre comentariu

Nu se pot face măsurători "diferențiale" cu masa sondei legata în alta parte decit la masa montajului. Chiar și denumirea spune "diferențiale" și se refera la felul cu trebuie făcută măsurătoarea - diferențial, adică ca diferența între semnalele citite cu doua sonde ce trebuie sa aibă masa legata la masa montajului. 

Link spre comentariu

Alimentează osciloscopul prin traf și încearcă. Dacă diferențial ți se pare nepotrivit, zi-i flotantă. Sau dă-i tu un nume... 

LE exact ce zici tu voiam să sugerez, că poți masura diferența între două semnale "calde" cu o singură sonda. Restul sondelor rămân în aer, clar.

Uneori e mai precisă măsurarea așa decât două sonde cu referință la masă.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu
28 minutes ago, Liviu M said:

În cazul unui montaj cu parte HV, pui traf și cu, și fără osciloscop

Ai incercat sa pui mana pe bornele secundarului unui traf separator cu primarul conectat la retea?

Eu nu, si nici n-am de gand sa o fac :rade:

 

11 minutes ago, Liviu M said:

că poți masura diferența între două semnale "calde" cu o singură sonda.

Aia nu-i masuratoare diferentiala ci improvizatie originala.

 

Erata:
 

5 hours ago, Marian said:

la osciloscop pui asa ceva doar daca stii exact ce ai de facut si iti asumi ca te poti curenta daca nu esti atent.

Traf separator la osciloscop e inutil si redundant.

Mi s-a mai atras atentia de catre Dl Miticamy la chestiunea asta, pesemne ca am uitat :rade:

Sursa de alimentare a osciloscopului este deja separata, deci nu ai nevoie de traf separator ci cel mult de deconectarea impamantarii, dar la fel ca si altii indemn si eu sa nu cumva sa faceti asa ceva!

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări