Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

WC infundat.........


Postări Recomandate

La tara mi se pare groaznic sa folosesti wc-ul ala, mirosul ingrozitor.

Eu nu puteam sa fac acolo, imi venea sa vomit, mai degraba in aer liber, dupa claie.

 

Cum sa nu ne bucuram ?

Ca de nu se desfunda vedeai stele verzi de la atata abtinere ,,,,

 

Poate gasea o claie in apropierea blocului pentru o perioada...

 

Defectele astea care se rezolva singure sunt cele mai urate chestii in orice, nu o sa sti niciodata ce l-a provocat si daca reapare.

Trebuia sa iei problema in mana si sa fi sigur ca nu mai reapare !

Link spre comentariu
Vizitator P3dro

Asteptam cu spartul tevii,blocat usa pe afara,umflat parchetul si ce-a mai misto, e aia cand se infunda coloane de scurgere fix sub apartamentul tau. Ai sa vezi tot ce dau din ei vecinii de mai sus.

Link spre comentariu

Mi-am adus aminte de o chestie petrecuta cu vreo 5-6 ani in urma.

O cunostinta ,femeie,locuia singura si s-a apucat de renovarea completa a aprtamentului situat intr-un imobil vechi la curte comuna.

La acea curte comuna locuiau vreo 4 familii mai modeste cu batrani si multi copii care nu erau de vizitat.

Femeia zicea ca vin rapid meseriasii si intr-o saptamana termina toata treaba.Dar i-am spus ca nu va fi asa ca astia sunt prapaditi si mincinosi.

Normal,au venit ,au demolat totul,inclusiv wc-ul si nu au mai venit vreo 3 luni.Dupa ce au revenit a mai durat vreo 2 luni pana cand au terminat lucrarea +wc-ul.

De-a lungul acestor luni interminabile ma intalnesc cu ea intr-un magazin si o intreb la misto cum merge cu renovarea...? S-a infuriat tare si a zis ca sunt niste nesimtiti de nu a crezut ca pot fi asa.

Bine,bine dar cum te descurci fara wc ?

Pai....se descurca...

Da,dar cum faci cu chestia aia?

S-a tot sucit,evitand sa raspunda.Normal,am insistat.

Nu a mai avut incotro,am incoltit-o si a marturisit ca a cumparat o gramada de borcane cu capac de 0.8 l si face kk in ele,le pune capacul,le inveleste in hartie de reclame de la supermarket si le arunca la tomberonul curtii...

No' multa vreme radeam sanatos cand ma gandea cat se chinuia aia sa nimereasca gura borcanului.Nu am mai intrebat daca a avut vreodata si diaree.

 

Deci daca esti stramtorat gasesti solutii inovatoare.


Pt. orice eventualitate,inlocuieste actualul tron cu unul de uz industrial(??),desigur,o gluma,am vrut sa spun unul care are evacuarea cu sectiune mai mare ! :dsgfds

Cel mai bine este sa-si puna unul de tip turcesc.

Link spre comentariu

Nu mai poate omul sa manance un sandvis in timp ce navigheaza linistit pe net.

..................

As fi curios ce moaca faceau cei ce mai umbla prin gunoaie, cand vedeau borcanul cu capacul pus, greu la mana, frumos ambalat...si apoi desfaceau ambalajul... :qetrwe

Cred ca se lasau de meserie.

Editat de marius75
Link spre comentariu

o metoda foarte buna de desfundat bude:

 

se închid toate usile si ferestrele. ca poate are mai multe usi si geamuri. pasul doi, se da drumul la caldura, pana se incalzesc bine de tot calorifere. se pune apoi pe dansul o tavita cu alcool izopropilic, si se lasa la evaporat. se lasa aproximativ o ora cu toate geamurile si usile închise.

 

pasul trei si ultimul. intri in buda, ridici capacu wc, închizi usa si aprinzi bricheta.

 

in acel moment Puterea desfundarii, detonatia intra in functie. Nici cacat de analiza nu mai ramane.

 

Metoda verificata si testata de subsemnatu.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Sa vedeti ce am patit eu!

Intr-o zi ma suna vacinul din Bistrita ca a refulat WC-ul si ca ''rahatul'' este de o palma in baie. L-am sfatuit sa puna ceva in usa ca sa nu se raspindeasca ''bucuria'' prin casa. A doua zi eram in Bistrita si faceam planuri peste planuri. Am incercat cu ''sarpele'', fara nici un rezultat. Am intrat la subsol cu un prieten si am slabit capacul de vizitare. Fiind presiune,capacul a sarit si am facut o ''baie'' de rahat. Am intrat in vana si m-am spalat temeinic,apoi am continuat treaba. Ciocanind in teava din PVC am stabilit cam pe unde ar fi problema. Am taiat teava si am gasit cauza ''infundarii''.Am curatat toate depunerile si apoi am mufat o bucata de teava din PVC refacind traseul. Niste ''destepti'' care si-au renovat apartamentele au aruncat in vasul de baie mortarul,

adezivii,etc, de pe scule. Se stie ca cimentul face priza si in apa. In teava erau bucati de mortar cimentat. Hirtia igienica si alte ''lucruri''aruncate in vas,au facut ca teava sa se obtureze,iesindu-mi toata ''bucuria'' in baie. Drept urmare mi-am facut instalatie de evacuare proprie atit a apei cit si a dejectiilor,separindu-ma de instalatia comuna. Acelasi lucru l-am facut si la bucatarie,teava de evacuare fiind conectata la instalatia de la baie,respectiv vana,chiuveta,si sifonul din pardoseala.Am montat clapete de retinere de 110mm la teava evacuare de la baie, si de 40mm la teava de evacuare de la bucatarie. Asa de control! Am folosit exclusiv teava,coturi,teuri,racorduri,piese de reparatie,etc de polipropilena.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări