Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Senzatii tari, chinezesti!


Postări Recomandate

Acum 2 ore, one a spus:

Arunca o privire pe Google imagini in interiorul unor amplificatoare de marca si vei vedea radiatoare din tabla indoita din aluminiu, cu niste condensatoare de filtraj  asezate bineinteles nu departe de radiator si cat mai mici posibil, cu niste trasformatoare care dupa dimensiune par ca abia fac fata la puterea unui canal, cu preamplificatoarele de intrare reduse la minim.

Sunt deosebit de frumoase daca le privesti pe afara. Principalele investitii din punct de vedere al designului sunt la panoul frontal, cu niste plasticuri frumos metalizate.

Uite aici un CD Denon. Condensatoarele sunt frumos asezate dupa acelasi criteriu.

Si un amplificator. Remarcati radiatorul sanatos.

 

Mie denonul mi se pare in regula si amplificatorul probabil ca este intr-o clasa D de aceea nu necesita radiatore mari .Nu stiu cat costa aceste scule, dar sunt foarte bine lucrate avand in vedrere pretul. Pacat ca nu ati vazut aparatura medicala care coasta mii, zeci de mii de euro sa vedeti cum este realizata. Ecografe, monitore de pacient  produse de GE, Drager, Philips etc care au calculatoate cu surse  de 100 lei, dar  vandute la preturi colosale . Si ceva greseli de proiectare gen racire pasiva la motherboard, tensiuni pentru telecomanda de 30v 50-100mA si tot felul de "scapari" din soft .

Link spre comentariu

Hai ca de la un triac si cateva componente pasive ati ajuns la aparatura medicala cu "greseli de proiectare".

Asa aveti un stil de iti dispare tot cheful de a deschide o discutie pe forum, din tantat faceti Airbus a380. In cateva ore sigur o sa ne povesteasca cineva despre rachetele celor de la Space X.

Link spre comentariu
Acum 42 minute, Stefan Nicolae a spus:

Hai ca de la un triac si cateva componente pasive ati ajuns la aparatura medicala cu "greseli de proiectare".

Asa aveti un stil de iti dispare tot cheful de a deschide o discutie pe forum, din tantat faceti Airbus a380. In cateva ore sigur o sa ne povesteasca cineva despre rachetele celor de la Space X.

De ce credeti ca nu sunt greseli de proiectare la aparatura medicala ? Adica nu in sensul ca nu functioneaza in parametrii stricti ci in sensul ca nu au o fiabilitate destul de mare in comparatie cu pretul. In ceea ce priveste titlul discutiei sa stiti ca sunt destule produse chinezesti la jumatate din pretul unui produs similar occidental care au aceeasi fiabilitate si performante.  Cel putin in domeniul medical sunt destule

Link spre comentariu
Acum 5 ore, one a spus:

In cazul de mai sus dimensiunea capacitorilor si a radiatoarelor este un exces de zel. Pentru DAC si buffere nici nu trebuiau radiatoare.

Inevitabil in multe cazuri condensatoarele sunt langa radiatoare. De exemplu.

Sau in alimentatoarele de laptop....

Intradevar exces de zel.
Uite in DAC-ul meu majoritatea stabilizatorilor sint in aer cu un varnis termocontractil pt protectia la scurtcircuite accidentale si varnisul nu s-a strins/contractat nici dupa zeci-sute de ore de functionare in cutie inchisa desi cutia se sinte calduta la mina. Pozele au fost facute dupa chitiva ani de functionare aproape zilnica.

Link spre comentariu

Nu dupa 30 de ani, dar nici dupa 5-7ani la peste 40K euro un ecograf nu cred ca ar trebui sa se strice si reparatia sa coste de la 5K euro in sus . De aceea chinezii produc de mai bine de 10 ani aparatura medicala care se poate intalni si la spitalele din Franta si poate fi achizitionata la jumatate din pretul unui aparat  brand.

Link spre comentariu
On 2/27/2018 at 3:48 PM, sesebe said:

Intradevar exces de zel.
Uite in DAC-ul meu majoritatea stabilizatorilor sint in aer cu un varnis termocontractil pt protectia la scurtcircuite accidentale si varnisul nu s-a strins/contractat nici dupa zeci-sute de ore de functionare in cutie inchisa desi cutia se sinte calduta la mina. Pozele au fost facute dupa chitiva ani de functionare aproape zilnica.

La vremea aia pareai ca strangi termocontractabilul cu bricheta (adica la foc), d-aia nu le-ai mai mulat tu pe stabilizatoare. Asta sa fie motivul?

Frumos realizat, mi-au placut torsadarile si inelele de ferita. O sa iau aminte in viitor.

35 minutes ago, mac01 said:

Rezistenta aia este pusa acolo sa nu cada integratul din soclu cand intorci aparatul invers.

SSM-ul fiind o arie de tranzistoare (nu chiar ieftina), probabil ca rezistenta e ca sa faca vreo compensare cu temperatura, ca prea e lipita de spinarea integratului.

@alcon, ai schema aparatului din poza?

Link spre comentariu
Acum 9 ore, thunderer a spus:

SSM-ul fiind o arie de tranzistoare (nu chiar ieftina), probabil ca rezistenta e ca sa faca vreo compensare cu temperatura, ca prea e lipita de spinarea integratului.

@alcon, ai schema aparatului din poza?

Imi pare rau, nu am schema acelui aparat, poza am gasit-o aiurea pe net si am pastrat-o ca pe o curiozitate.

Link spre comentariu
Acum 10 ore, thunderer a spus:

SSM-ul fiind o arie de tranzistoare (nu chiar ieftina), probabil ca rezistenta e ca sa faca vreo compensare cu temperatura, ca prea e lipita de spinarea integratului.

O fi, poate, pe post de antifurt pentru piesa cea scumpa.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări