Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanarea cuptorului cu microunde (defecte frecvente)


Postări Recomandate

Filmuletul acela este inselator din mai multe motive.

1. Conectorul acela este de fapt o combinatie intre conectorul mecanic si doi condensatori cilindrici existenti in conector si care impreuna cu cele doua bobine formeaza un filtru. Ce a masurat cu multimetrul este scurtcircuitul existent la unul din ei. Conectorul inlocuitor nu contine acei condesatori. Lipsa acestor condesatori inseamna "adio WIFI la mine si la vecini cand cuptorul incalzeste".

2. La 4500V, cat exista la nivelul catodului nu lucrezi cu conectori sau reglete cu margini ascutite. De exemplu, curentul de filament este de ordinul a 10A iar acele reglete abia daca se incadreaza. O singura greseala este suficienta.

3. Nu desfasori din bobina ca sa prelungesti firele. Se schimba complet regimul de functionare al filtrului, scazandu-i eficienta.

4. Atat timp cat filmuletul nu indica clar punerea in functiune si reparatia cu succes, acestea fiind doar insinuate ca fiind realizabile, autorul nu poate fi acuzat de rea intentie.

Trageti singuri concluziile.

 

@adydep: siliconul sanitar este coroziv din cauza acidului acetic. Mai bine se foloseste silicon rezistent la temperatura din acela rosu.

Editat de The Stressmaker
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Poti pune o bucata de mica, recuperata de la o rezistenta  de la un prajitor de paine defect.

Poti pune o bucata de celofan de la un sac ceva mai gros. Se lipeste cu silicon sanitar.

Poti pune o folie recuperata din dezmembrarea unui TV/ Monitor, rezultata dupa dezmembrarea panelului. La fel, silicon sanitar.

Si nu in ultimul rand......poate ramane si asa, fara sa pui nimic acolo. Va merge inca multi ani.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Nu puneți chiar orice vă cade în mână, acolo nu rezistă orice plastic.Teflonul e ideal.

Lăsat fără protecție, orice grăsime stropită în ghidul de undă va genera descărcări puternice, scântei și carbonizare, urmat de defectarea magnetronului.Nu e obligatoriu, dar șansele de distrugere sunt mari, nu de proști au pus mica aia acolo...

Se găsesc plăcuțe de micafolie de vânzare, fie la firme ce au piese de schimb electrocasnice, fie ,,de ocazie,,. Am cumpărat astfel de la cineva din Craiova care are anunț pe site-uri de vânzare, plăcuțe pe care mi le-a debitat la dimensiunile dorite. Sunt sigur că dacă se caută se găsesc...

Uite ce mi-a returnat căutarea cu ,,plăcuță micafolie cuptor cu microunde,, :

https://www.google.com/search?sxsrf=APwXEdfJtg_2IfjpOkKD5ZecOEP1_FWIwQ:1686759965809&q=plăcuță+micafolie+cuptor+cu+microunde&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwju29TElsP_AhUshP0HHbMPCWgQ0pQJegQIBxAB&biw=1229&bih=523&dpr=2.5

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 14.06.2023 la 16:52, onoselaurentiu a spus:

Buna ziua! Din ce se poate confectiona aceea protectie a magnetronului? Am un cuptor care nu mai are mica din dreptul magnetronului.

Am cumpărat micafolie și am luat o foaie mai mare.

O întrebare: acest magnetron mai poate fi folosit sau e pierdere de vreme ?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link spre comentariu

Schimbă-i  antena sau ,,căciula,, din vârf cu una recuperată de la alt magnetron defect dar cu capacul bun.Eu nu am făcut asta, dar sunt colegi care au făcut-o și a mers. De obicei descărcările distructive se produc în interiorul tubului, la nivelul camerelor de rezonanță. Am un tub defect la serviciu, o să-l desfac de probă să-i fac o ,,autopsie,, deși mi-e cam teamă, fiindcă ceramica tubului conține parcă ceva zirconiu radioactiv care e foarte toxic dacă se transformă în praf și e inhalat.

Link spre comentariu
Acum 29 minute, validae a spus:

 ceramica tubului conține parcă ceva zirconiu radioactiv care e foarte toxic dacă se transformă în praf și e inhalat.

Este vorba de oxid de Beriliu și nu e nici radioactiv și nici toxic, este un mit. Doar nu te apuci să ingerezi acel oxid sau să-l tragi pe nas. Mai jos un articul cu o schemă și ceva explicații.

 

https://electronics.stackexchange.com/questions/353767/how-dangerous-is-a-magnetron#353770

 

Oare dacă aș încerca sa-l cositoresc ar avea rost ? Avea folia de mică arsă pe ambele părți și de aia cred că s-a produs arcul electric (pe folie probabil adică sigur  - sărise grăsime care adunată a dus la carbonizare și la coducție). Oare aș putea sa îi fac o „manta” din tabla de la o doză ? Aș încerca sa-l folosesc așa dar nu știu ce se poate intampla.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări