Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Protecţie amplificator


Postări Recomandate

Sharky, ai avut dreptate !

Am testat cu muzica si am ajustat filtru la Fc=34KHz si se pare ca nu declanseaza:

post-259214-0-25966100-1469568438_thumb.png

In grafic e tensiunea in baza tranzistorului. Observati ca nu sare de 360mV, iar tranzistorul se deschide pe la 650mV.

Acu depinde si ce gen de muzica bagi, ca daca bagi manele cred ca intra imediat in protectie... :d

Eu am testat cu "Enrique Iglesias - Bailando", o melodie destul de zgomotoasa, si am ales cel mai tare pasaj (ca volum ma refer).

O sa mai incerc si cu altele... Ceva rock poate.

 

Edit:

Asa arata spectrul pasajului cu care am testat:

post-259214-0-38737400-1469570180_thumb.png

Editat de Testikov
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Dudi, am mai spus, una este regimul muzical si alta este regimul sinus, ca pondere de energie la frecventa inalta (si nu numai).

 

Ar trebui sa faci o protectie care la circa 15Vrms >20kHz sa declanseze in maxim 0,5 sec, dar sa vie capabila ca pe peak-uri de 50Vp chiar si mai sus, program muzical cu un crest factor de minim 6db, preferabil 12db sa nu declanseze.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
E ok caracteristica.
Practic o dublare in frecventa duce la o injumatatire a pragului/timpului de raspuns.
Idem pt dublarea in tensiune, dar aici legea e exponentiala, raspunsul e mai rapid!
Schema e buna, ramane sa stabilesti un prag.
Parerea mea e ca sa testezi in spice cu diverse melodii si sa duci pragul de frecventa in jos sa vezi cam pe unde e limita aclansarii cu ampliful f usor in clip.
Apoi urci cu vreo 20% pragul tensiunii de iesire si a fi bine.
 
Practic e gata protectia HF, reglajul e un detaliu in functie de boxele folosite si e la indemana oricui.
 
Poate tu vei fi recunoscut de mai marii forumului, eu am postat asa ceva de ani buni, dar tot ce am primit ulterior a fost "se vede ca nu ai facut asa ceva" :)
 
Ps, voi muta topicul la accesorii audio, pt ca acolo ii este locul.
Link spre comentariu

Pai daca il muti acolo nu-l mai vede nici dracu si am sanse mari sa n-o mai termin niciodata, pentru ca vedeti ca eu tot ce fac fac cu ajutorul vostru... :26

Poate il lasi aici macar pana o termin... :limb:

 

P.S: Dioda care face rectificarea merge sa fie 1N4148 ? Trebuie sa fie si ultrarapida si de tensiune mare. Pe ea poate sa apara maxim cat scoate ampliful, in cazul asta 50Vp... hai 60V. Iar dioda, in unele datasheet-uri e data ca fiind de 75V in altele de 100V....

Editat de Testikov
Link spre comentariu

Ei ce sa-i faci, asta este, si mie mi-au fost mutate subiectele cu etajele finale, sau inchise, fara a mai fi redeschise, etc.

Incepi sa simti ce simteam si eu, considerind a fi nedreptate?!?

Ce am scris nu este cu nume de rau, nu interpreta gresit!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Uite cum este facuta aici citirea curentului pt protectie - cu un optocuplor: 

http://www.next.gr/circuits/300watt-audio-amplifier-hifi-mj15003-mj15004-l40765.html

 

Sau aici: Posted Image

 

Sau aici: Posted Image

 

Daca mai ai nevoie de alte detalii, ma poti suna la orice ora rezonabila (ca ai nr de telefon) si daca pot te ajut.

 

 

edit: Leco, subiectele tale erau mai mult un fel de reclama sau oricum nu dadeau detalii despre schemele utilizate pe cind subiectul asta este mult mai tehnic si se discuta cu schemele in fata, deci situatia este foarte diferita.

 

 

ps: nu-ti fa griji Dudica, cind am timp si pot sa te ajut, te voi ajuta eu.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Pai dudi draga, de ce nu vezi in protectia mea cum am facut?

E o idee, o mai adaptezi tu daca iti place.

 

Pe topicul respectiv ai 2 variante.

Una cu 2 opto, care monitorizeaza fiecare ramura, si una cu un singur opto care monitorizeaza ambele ramuri deodata, cu un singur opto. (Merge doar pt etaj complementar repetor pe emitor!)

Am explicat in detaliu acolo!

 

Eu zic ca nu ai nevoie de 10u si 33R.
LEdul ala nu trebuie sa mearga continuu, doar un puls sa dea, cat sa armeze tiristorul!
Pune si tu o impedanta mai normala, gen 1k.
Aia 33R si 10u o sa cam disipe ceva....
Mai bine pune delay de cealalta parte a opto.

 

Bafta la mesterit, esti pe drumu cel bun, sigur va iesi o protectie de care sa fii mandru! Eu zic ca e ok pt o prima incercare, o mai rafinezi tu.

Acu na, vor aparea mici probleme de implementare, dar asta e normal la orice prototip.
Sa nu faci din prima cablaj, fa intai unul de test.

 

 

Felicitari pt avatar!
Ai intuit exact, eu mi-am dat seama ca faci o protectie mai buna ca a mea si te sabotez din pozitia mea de moderator.
Zi mersi ca nu l-am mutat la pubela.
Crap de ciuda si invidie ca faci o protectie mai buna ca a mea!
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări