Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Drujba de unica folosinta, moare cand accelerez.


Postări Recomandate

Sincer nu stiu daca este originala la cate probleme are.... 

 

Exact asta este problema, este prea originala. Stern sunt 100% chinezisme ieftine, nu sunt cu nimic mai rasarite decat toate celelalte no-name-uri.

 

Considerand ca nu ai stricat-o cu lipsa ulei sau prea putin, faptul ca moare motorul cand accelerezi ne duce cu ideea la prea multa benzina. Poate e o simpla problema de reglaj si o sa mai taie inca 5 copaci pana crapa complet.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vrei sa zici china,facute in china cu denumirea de Stern.

Am facut ceva lucrari in Austria si crede-ma ca austrieci fugeau ca de dracu de scule Stern.

 

Parca firma care se ocupa de importarea si distribuirea acelor scule este din Austria, asa tin si eu minte. La fel cum si la Einhell firma importatoare este din Germania, dar toate produsele vandute provin din China. Multe scule no-name provin din exact aceleasi fabrici chinezesti, indiferent ca este vorba de Stern, Einhell sau altceva, fabricile respective fac o saptamana produse pentru o firma, in urmatoarea saptamana pentru alta firma. De multe ori doar in exterior sunt diferente la scule no-name vandute sub diferite denumiri, componentele interioare sunt de multe ori identice.

 

Cunoscatorii se feresc si de Stern si de Einhell si restul no-name-urilor, chiar si in Germania / Austria. Aceste scule sunt bune eventual pentru uz casnic, daca doar odata pe an este nevoie de ele, sau eventual ca rezerva pe langa o scula de firma. Toti meseriasii pe care i-am vazut in Germania lucreaza doar cu scule Hilti, Fein, Würth, Bosch eventual si Makita. Nimic din no-name-uri nu vezi la ei in mana. Ei au interesul ca sculele lor sa functioneze tot timpul fara probleme, ca sa isi poata termina treaba in timp util. Daca esti platit pe lucrare si nu pe ora, ai interesul sa poti lucra bine cu sculele tale si sa nu ai probleme care sa cauzeze intarzieri.

Link spre comentariu

Din cate banuiesc eu, (n-am stat sa caut) Stern este firma din Austria care si-a mutat fabrica in RPC asa cum Samsung au o fabrica in RO (am un TV si un monitor Samsung pe care scrie mare si frumos "made in Romania") asta nu inseamna ca Samsung este firma romanesca. :)

Eu sunt multumit de firma asta Stern...pun o poza cu bormasina Stern cumparata acum 12 ani si care inca functioneaza, fara exagerare, are la activ cuteva mii de gauri date in beton si alte cateva mii in lemn/fier. Este la al treilea rand de carbuni. I-am schimbat percutia o data. Am si bormasina Bosch, dar la lucrari grele am bagat mereu Stern la inaintare, asa se face ca Bosch-ul arata mai nou :).

Sa nu se inteleaga ca Stern ar fi mai bun decat Bosch, doar ca daca are drujba asta o problema (care nici nu stim din ce cauze a aparut) nu trebuie generalizat la toate produsele firmei respective. Eu am fost multumit de produsele firmei Stern si le-am folosit de multe ori intensiv la lucrari.

 

Posted Image

Editat de marius75
Link spre comentariu

Si daca produsele stern sunt produse "Stern" doar ca au mutat fabrica in China, cum se face ca exact aceleasi produse le gasim si sub alte 100 de etichete si toate sunt produse care fac probleme inca din clipa in care incerci sa le folosesti ?

 

Am si eu o gramada de scule de la Stern, cumparate de multi ani, au stat sigilate, nedesfacute, in conditii perfecte.

Cumparate de mosu pentru ca "sunt made in Austria"... tot ce a gasit prin magazine ca sa echipeze atelierul.

Flexul a pocnit relativ repede.

Am scos bormasina verticala si nu am reusit sa dau gauri cu ea, bataie imensa la ax, mi-a rupt niste burghie subtiri si cand am bagat burghiu mai gros patina cureaua oricat incercam eu sa o strang, dupa ce intra in material patina iar. Am abandonat-o direct.

Polizorul avea o bataie de nici nu puteai sa ascuti ceva pe el, inca mai am cateva scule pe care nu le-am scos deloc din cutie si nici nu merita efortul (bormasina mica, taietor cu panza de flex mare, ....).

 

Si toate produsele arata identic cu toate celelalte marci, doar eticheta diferita, deci eu nu pot sa cred faza cu "E Stern, firma de calitate doar ca produc in China aceleasi marfuri" pe care le produceau aici ? A fost stern vreodata o marca adevarata ??

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Distractiva este faza ca la firma mea exact bormasina stern a ta a fost inlocuita de una bosch care a tinut ani multi, de fapt nu s-a stricat niciodata, cand sternul (identic cu al tau) a crapat cred ca in mai putin de doua luni de dat gauri ocazionale.

 

Si ca sa mentinem ideea firmei Stern care produce propriile scule hai sa jucam un joc de "Cautati diferenta" cu o bormasina Einhell, alta chinezarie ordinara:

putem sa facem comparatie si la cutie.

Posted Image

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Din cate banuiesc eu, (n-am stat sa caut) Stern este firma din Austria care si-a mutat fabrica in RPC ..............

Nu, Bosch, Samsung etc si-au mutat fabricile in China, Stern nu e Stern e o "copie" chinezeasca ieftina a nu stiu ce sau poate ca e chiar "inventie" chinezeasca adica un produs ieftin de unde niste tipi din Austria au comandat citeva vapoare din aceste produse, au tratat cu chinezi sa le vopseasca intr-o anumita culoare sa scrie "ceva" pe ele in acest caz Stern si voila, iacata FIRMA AUSTRIACA STERN, himm, inca ma minunez ca nu stie toata lumea asta..........

Link spre comentariu

Doua lucruri mai vreau sa completez la discutia / comparatia de mai sus...

 

Primul lucru ar fi ca orice scula veche Stern, Einhell, etc. ati avea, care a fost fabricata in urma cu 5-7-10 ani, este in orice caz mai buna, mai fiabila fiabila si mai calitativa decat sculele fabricate in ziua de azi sub aceasi denumire. Mai demult si no-name-urile au fost mult mai bine facute.

 

Al doilea lucru este legat de fabrici... Aceste firme nu au fabricile proprii, ci sunt doar clienti la anumite fabrici de produse, de unde comanda cateva mii de bucati dintr-un produs. De exemplu daca unul din voi doreste sa devina importator de scule, isi face o firma aici in Romania si aduce scule pe care pune de exemplu numele si logo-ul "Dorel". Acelasi produs care este pe piata cu numele Stern, Einhell, etc. va fi importat si cu numele Dorel. Design-ul produsului, inclusiv culorile si forma carcasei, se decide impreuna cu fabricantul. Daca se alege una din formele standard (ca la Stern, Einhell, etc.) si doar culoarea componentelor de plastic va diferi, pretul pe bucata va fi relativ mic, in comparatie cu pretul care ar fi in cazul in care se vrea un design complet diferit. Din acest motiv, la majoritatea no-name-urilor totul este la fel, in afara de culoarea plasticului si inscriptia de pe abtibild-ul lipit pe scula. Daca se cere ca produsul sa aibe un buton sau un cablu mai calitativ, producatorul indeplineste si aceasta cerere, dar produsul va fi mai scump.

 

Cam asta este diferenta dintre scule ieftine no-name si scule de firma. No-name-urile de obicei provin din aceleasi fabrici (care nu apartin firmelor importatoare) si sunt optimizate pentru pret mic (componente cat mai ieftine), pe cand sculele de firma provin de obicei din fabricile proprii (de exemplu Bosch), chiar daca acele fabrici sunt cateodata in China sau chiar in Romania.

Link spre comentariu
Am si eu o gramada de scule de la Stern, cumparate de multi ani, au stat sigilate, nedesfacute, in conditii perfecte.

Cumparate de mosu pentru ca "sunt made in Austria"... tot ce a gasit prin magazine ca sa echipeze atelierul.

Flexul a pocnit relativ repede.

Am scos bormasina verticala si nu am reusit sa dau gauri cu ea, bataie imensa la ax, mi-a rupt niste burghie subtiri si cand am bagat burghiu mai gros patina cureaua oricat incercam eu sa o strang, dupa ce intra in material patina iar. Am abandonat-o direct.

Polizorul avea o bataie de nici nu puteai sa ascuti ceva pe el, inca mai am cateva scule pe care nu le-am scos deloc din cutie si nici nu merita efortul (bormasina mica, taietor cu panza de flex mare, ....).

 

Si toate produsele arata identic cu toate celelalte marci, doar eticheta diferita, deci eu nu pot sa cred faza cu "E Stern, firma de calitate doar ca produc in China aceleasi marfuri" pe care le produceau aici ? A fost stern vreodata o marca adevarata ??

Pe mine, ca utilizator ma doare in cot daca Stern este "marca adevarata", in postarea mea de mai sus am spus ca banuiesc ca ar fi o firma austriaca. Pe mine ma intereseaza sa-si faca treaba, sa-si scoata banii si cu asta basta. E drept ca atunci cand merg la inceput la o lucrare scot Bosch-urile la inaintare... :rade: dupa cateva zile scot usurel Stern-urile si-mi fac treaba. Simte betonul ca este ciocanit de o firma sau alta? :rade: Iti dau cateva exemple unde am folosit bormasina Stern...gauri cu spiral de 14mm/450mm prin beton armat pentru fixare placa contra placa. In anumite zone (grinzi de beton armat) betonul avea 40cm grosime. Sute de gauri numai la lucrarea asta. Este doar una din multele lucrari unde am folosit bormasina. Din punctul meu de vedere bormasina Stern a rezistat mai mult decat trebuia, posibil sa o casez, desi e functionala. De la firma asta am flex, bormasina, pendular si toate merg bine. O mai fi si dupa sufletul omului...dar parca prea exagerezi ca din 3 scule de la firma asta toate sunt defecte. Am o cunostinta instalator sanitar si da gauri la greu cu Stern din aia verticala de vreo 10 ani si nu s-a mai stricat, iar a ta s-a dus dupa cateva gauri. Da-mi voie sa nu te cred.

....................

"sternul (identic cu al tau) a crapat cred ca in mai putin de doua luni de dat gauri ocazionale."

 

Cum sa crape in doua luni? Eu am folosit-o atatia ani la lucrari (placari cu polistiren vile/apartamente) gauri pentru montare placa contra placa, demolari de beton armat, etc, etc si inca merge.

Pot sa fac o poza la colectorul rotorului sa vezi cat de uzat este...dovada ca bormasina s-a invartit ceva in astia 12 ani, n-a stat in cutie, defecta.

.................

 

 

Primul lucru ar fi ca orice scula veche Stern, Einhell, etc. ati avea, care a fost fabricata in urma cu 5-7-10 ani, este in orice caz mai buna, mai fiabila fiabila si mai calitativa decat sculele fabricate in ziua de azi sub aceasi denumire. Mai demult si no-name-urile au fost mult mai bine facute.

 

 

Bine punctat. In curand o sa-mi iau o bormasina noua (Stern) si o sa fac o comparatie intre ele. De la Einhell am palan de 2 T de care sunt foarte multumit...si-a scos banii de la prima lucrare. :95

Editat de marius75
Link spre comentariu

........................................

 

Bine punctat. In curand o sa-mi iau o bormasina noua (Stern) si o sa fac o comparatie intre ele. De la Einhell am palan de 2 T de care sunt foarte multumit...si-a scos banii de la prima lucrare. :95

 

Si daca o sa te tina o lucrare, poti sa te consideri fericit.

Link spre comentariu

Am luat si eu acum un an o drujba no name care acum o luna se manifesta cum descrieti dv.Am dus drujba la cineva care repara drujbe si a schimbat carburatorul si frana.Acum drujba merge fara probleme.Intre timp am desfacut si carburatorul vechi care avea o gramada de mizerie din cauza faptului ca, capacul de la rezervorul de benzina era fabricat dintr-unmaterial foarte prost si cand il strangeam se desfaceau bucatele de plastic din el sa ajungeau in rezervor,apoi in carburator.Am dat 300 lei pe aceasta drujba de la cineva de pe drum.

Link spre comentariu

Am luat si eu acum un an o drujba no name care acum o luna se manifesta cum descrieti dv.Am dus drujba la cineva care repara drujbe si a schimbat carburatorul si frana.Acum drujba merge fara probleme.Intre timp am desfacut si carburatorul vechi care avea o gramada de mizerie din cauza faptului ca, capacul de la rezervorul de benzina era fabricat dintr-unmaterial foarte prost si cand il strangeam se desfaceau bucatele de plastic din el sa ajungeau in rezervor,apoi in carburator.Am dat 300 lei pe aceasta drujba de la cineva de pe drum.

Foarte posibil sa fie din cauza aia, dar initial as incerca un reglaj facut de cineva din bransa. Cei mai buni sunt cei care lucreaza la service-ul care asigura garantia.

 

Si daca o sa te tina o lucrare, poti sa te consideri fericit.

Ma sperii deja, am nevoie de o bormasina noua sa o bag la tavaleala, parca n-as baga Bosch-ul...

Editat de marius75
Link spre comentariu

.Acum drujba merge fara probleme.Intre timp am desfacut si carburatorul vechi care avea o gramada de mizerie din cauza faptului ca, capacul de la rezervorul de benzina era fabricat dintr-unmaterial foarte prost si cand il strangeam se desfaceau bucatele de plastic din el sa ajungeau in rezervor,apoi in carburator.

Pai pe unde gaia ajungeau?

Sorbul si filtrul ce rol au?

Sau au facut economie la sorb?

 

Grig

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări