Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Totul despre... TRANSFORMATOARE de retea. Intrebati aici!


Postări Recomandate

Ma iertati ca ma bag în discutie, dar as vrea sa atrag atentia asupra unui aspect practic:

Conductorul din primar este relativ gros, asa ca ar fi bine sa bobinati straturi întregi spira lânga spira, cu izolatie între straturi ( în cazul de fata 6 straturi a ca. 48 spire cu sârma de 1,4mm) si sa refaceti calculele în functie de numarul de spire efectiv bobinate în primar (numarul de spire efectiv bobinate trebuie sa fie mai mare decât cel calculat initial, astfel încât sa lucrati cu o inductie mai mica decât cea prevazuta initial, bineînteles în niste limite rezonabile). Eventual (depinde de numarul de spire pe strat) iesiti cu o priza la sfârsitul penultimului strat (nu-i cazul aici). În felul acesta secundarul se aseaza si el frumos în carcasa, fara denivelari, spire încalecate, samd. Bineînteles ca se poate lucra si invers, impunând conditia ca secundarul sa fie format din straturi întregi.

Link spre comentariu

Utilizatorul pt. care am facut calculul , nu a mentionat parametri doriti in secundar , am ales eu niste valori ca sa pot face calculul...

 Conductorul va avea diametrul 1,5 cu izolatie iar pe strat vor fi aprox. 45 spire , asta inseamna 5,6 straturi la nr. total de spire calculat pt primar, ca sa fie complet si ultimul strat - cum bine spuneti ! - vor trebui 270 spire in primar...functie de aceasta valoare se continua calculul...

 Acum , daca va face asa cum sugerez eu , bine!- daca nu, iar bine....e alegerea lui ...

Link spre comentariu

Buna

Am un adaptor(transformator)universal 3v/,6v/7,5/,9v/,12v

dupa redresare si filtrare scoate ma-i mult cu aprox 2v in loc de 9v scoate11,5,pina aici totul e normal si e clar

intrebarea mea este daca pot alimenta un montaj care este ma-i pretentios la 9v avind in vedere ca scoate 11,5v pe trapta de 9v sau sa-l folosec pe treapta de 7,5v unde la aparat indica 9,5v

Link spre comentariu

Verificati adaptorul în sarcina.Scrie pe el sau în instructiunile de folosire ce curent poate debita pe fiecare treapta de tensiune. Conectati un consumator (nepretentios, de ex un rezistor de putere) care sa aibe un consum apropiat de cel maxim si masurati tensiunea. Montajul "mai pretentios" cât consuma? Are consum constant sau variabil?

Link spre comentariu

Va salut,

Am intrat in posesia unui miez toroidal fara bobinaj.

Am niste nelamuriri in ceea ce priveste calcului puterii trafului, functie de sectiune,numarul de spire/volt.Nu am prea gasit mare lucru despre trafurile toroidale.Daca puteti sa ma ajutati v-as fi racunoscator.La trafurile "traditionale" ,E+E,E+I,U+I,U+U,nu am nici o problema cu calcularea elementelor lor:putere,numar de spire/volt.

Multumesc.

Link spre comentariu

Multumesc.Fiind atitea pagini de parcurs si neavind destula rabbdare, am considerat ca e mai intelept sa deschid un topic nou.Recunosc,ca am facut o gresala.Scuze.

 

Pai daca elementele unui traf toroidal se calculeaza la fel ca si la celelalte trafuri,atunci nu este nici o problema.Am gasit niste discutii pe alt forum un de calculele erau mult mai complicate decit cele uzuale,aplicate trafurilor obisnuite.Apoi un articol de pe site-ul colegului @em2006.Acolo am gasit niste chestii interesante dar totul se rezuma la miezuri de provenienta ruseasca.Nu stiu daca acele miezuri sint compatibile cu cele romanesti.Exista si niste exemple de calcul,cei drept, mai comlicate decit la trafurile cu care sintem obisnuiti.

O sa caut postarile colegului @flomar referitoare la trafurile cu iez toroidal.

 

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.emil.matei.ro%2Ftor.php&ei=50tgVcamD4e0sQGs1IDwCg&usg=AFQjCNGTSUSOn7Qe317KpEQRw0buczYomw

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări