Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Totul despre... TRANSFORMATOARE de retea. Intrebati aici!


Postări Recomandate

Nimeni nu a intrebat ce tip de TV este-TK, plasma , LED sau cristale. TK moderne au o putere intre 60-90W, LED si cristale mai putin. Sigur, acel TV are sursa in comutatie si de aceea este dat acel curent (ex: pe sursa de la PC de 550W este dat un curent de 10A/110V si 5A/230V). Asa ca are nevoie de un autotransformator care sa suporte acele varfuri de curent. In nici un caz nu se face inserierea cu o infasurare de 120V.

Link spre comentariu

Va salut.

Pentru ca nu prea am timp sa citesc tot topicul care vad ca este destul de consistent, va rog sa ma ajutati cu unele informatii despre calculul unui transformator.

Detin  un miez de traf de tipul  2U cu miezul cu tole  Fe-Si, de aproximativ 6,7cmp (3,2X2,1 cm). Ma intereseaza ce putere pot sa scot de pe un astfel de miez si daca calculul numarului de spire/volt se face ca si la transformatoarele de tip E+I. Unde gasesc un tabel cu puterile suportate de astfel de transformatoare in functie de suprafata miezului si cu calculul numarului de spire / volt?

Va multumesc. 

Link spre comentariu

Calculul transformatorului de rețea este discutat chiar de la începutul acestui topic.Respectiv, postarea #2 dar se repetă pe parcursul întregului topic....

Eu recomand totuși trecerea în revistă a acestui topic, sunt informații foarte utile.Nu este nevoie de niciun tabel, după ce se deprinde cel puțin calculul simplificat (empiric) al transformatorului de rețea....sunt calcule de bază, nu sisteme de ecuații. 

Link spre comentariu

Calculul transformatorului de rețea este discutat chiar de la începutul acestui topic.Respectiv, postarea #2 dar se repetă pe parcursul întregului topic....

Eu recomand totuși trecerea în revistă a acestui topic, sunt informații foarte utile.Nu este nevoie de niciun tabel, după ce se deprinde cel puțin calculul simplificat al transformatorului de rețea....sunt calcule de bază, nu sisteme de ecuații. 

Acest calcul este valabil si in cazul miezului de tip 2U.

In cazul meu puterea suportata de miez este de aproximativ 75W?

Link spre comentariu

Secțiunea miezului este aria miezului de tole ce intră efectiv în carcasa bobinajului.Pentru o estimare mai corectă ar fi bine să rotunjești întotdeauna în minus secțiunea transformatorului, fiindcă între tolele ce formează miezul mai sunt și straturi de vopsea sau email, care scad secțiunea eficace cu câteva procente.

Link spre comentariu

Secțiunea miezului este aria miezului de tole ce intră efectiv în carcasa bobinajului.Pentru o estimare mai corectă ar fi bine să rotunjești întotdeauna în minus secțiunea transformatorului, fiindcă între tolele ce formează miezul mai sunt și straturi de vopsea sau email, care scad secțiunea eficace cu câteva procente.

In cazul miezului 2U aria acestuia se înmulțește cu 2 pentru ca sunt doua ramuri, sau se ia in calcul numai suprafata uneia dintre ele.

In cazul trafului meu, suprafata pe o ramura este de 3,2x2,1 cm, aproximativ 6,7 cmp, puterea suportata fiind de 6,7x6,7 = 44,8W  sau este dubla?

Link spre comentariu

Fiind două miezuri tip U ce intră în bobină, secțiunea totală este cea a celor două miezuri.Deci aproximativ 13 cm2 secțiune (rotunjind în minus ca să ținem cont de izolația dintre tole) ce corespund unei puteri de aproximativ 170W. După cum o să observi citind mai pe îndelete despre transformatoare, nu secțiunea propriuzisă limitează puterea unui transformator, ci diametrul maxim al conductorului ce poate fi folosit la bobinarea unui transformator cu acea secțiune. Dacă ai răbdare să citești un articol foarte bine explicat (deși în engleză): http://ludens.cl/Electron/Magnet.html

Link spre comentariu

Fiind două miezuri tip U ce intră în bobină, secțiunea totală este cea a celor două miezuri.Deci aproximativ 13 cm2 secțiune (rotunjind în minus ca să ținem cont de izolația dintre tole) ce corespund unei puteri de aproximativ 170W. După cum o să observi citind mai pe îndelete despre transformatoare, nu secțiunea propriuzisă limitează puterea unui transformator, ci diametrul maxim al conductorului ce poate fi folosit la bobinarea unui transformator cu acea secțiune. Dacă ai răbdare să citești un articol foarte bine explicat (deși în engleză): http://ludens.cl/Electron/Magnet.html

Acum m-am lamurit cum sta treaba miezurile  2U, mi se parea mie cam mica puterea suportata pentru gabaritul  lui si asta numai pentru ca luam in calcul numai una dintre ramuri.

Va multumesc pentru rabdarea si intelegerea de care ati dat dovada. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări