Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

AudioSource AMP Three


Postări Recomandate

Si esti sigur ca ai bagat suficient semnal pe intrare ca sa debiteze maximul pe iesire? Aparatele de masura uzuale au o precizie jalnica uneori pe curent alternativ. Daca tot vrei sa faci masuratori incearca sa construiesti o "sarcina" din nichelina si in felul asta esti sigur pe valoarea rezistentei.

Link spre comentariu

Chiar,faci acelasi test cum ai facut pe iesire doarca in cazul asta nu e nevoie sa dai maxim ampliful....dar trebuie sa dai cat de maxim pana se aud distorsiuni in boxe la un volum mic si atunci masoara ce voltaj ai pe intrare....daca ai mai mult de 1V atunci este ok....daca ai 300-400mV atunci e clar ca nu e suficient. De obicei la tranzistori i nevoie de o sursa mai puternica fata de CI-uri, dar nu e regula.

Link spre comentariu

Foarte interesanta discutia din subiectul cu 7294.

Nu cred ca ma arunc atat de "departe" ca nu am rezistente ...de feon sau altceva.

Maine probez cu un dac bunicel si niste piese bune flac sau wav......iar daca e de la mine......trebuie sa imi iau un dac neaparat.

Placa de sunet cu usb ...gen xonar sau creative nu vreau ca nu imi plac.

 

Zal....nu am cd player si imi pare rau, am avut 5 dar au sfarsit prost si la nevoie nu am niciunul.

Tableta este asa proasta ca se pune stop la melodie daca treci peste 80% cu volumul...deci nu fac treaba nici cu ea......(la casti uraca 100%).

 

Am avut un kit mixer de la Miv...m cu TL si era foarte foarte bun pentru momentele astea urate.....dar din pacate nici pe ala nu il mai am.

Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

Eu am masurat un amplificator cu un LM (nu mai retin exact modelul, dar in catalog avea 100W) astfel : am legat iesirea de la boxele de birou la intrarea amplificatorului, am setat generatorul mai sus amintit la 100 si 1000 Hz, si am masurat curentul si tensiunea pe un difuzor care se incadra in parametri amplificatorului. Culmea a fost ca a dat mai mult decat trebuia :P . In catalog erau trecuti 100W si mie mi-au dat vreo 105 sau 107W dupa calculele facute. Distorsiunile nu am idee la cat erau, dar se incadra la putere. Cat de precisa e metoda, nu am idee. Nu am folosit nici osciloscop atunci, dar cu prima ocazie am sa folosesc. 

Link spre comentariu

Aiurea .

Schema este o evolutie a filozofiei ce a stat la baza amplificatoarelor Trio / Kenwood / Accuphase si are ca particularitate deosebita faptul ca are un etaj special de dozare al raportului intre armonicele pare si cele impare , in raportul optim pentru fiziologia auzului uman .

Schema este deosebita , cu certe calitati audiofile . 

Habar nu am cum este implementata in mod practic acesta schema , dar din start pot evalua performate audio  de top , deoarece nu exista compromisuri evidente , pur si simplu schema este un best off ...

Nu modifica acest amplificator , deja ai castigat la loto lozul cel mare .

Conform schemei ( este cea originala ) operationalele nu sunt incluse in lantul audio , deci inlocuirea lor cu altele , mai performante in audio nu se justifica .

Link spre comentariu

Aiurea .

Schema este o evolutie a filozofiei ce a stat la baza amplificatoarelor Trio / Kenwood / Accuphase si are ca particularitate deosebita faptul ca are un etaj special de dozare al raportului intre armonicele pare si cele impare , in raportul optim pentru fiziologia auzului uman .

Schema este deosebita , cu certe calitati audiofile . 

Habar nu am cum este implementata in mod practic acesta schema , dar din start pot evalua performate audio  de top , deoarece nu exista compromisuri evidente , pur si simplu schema este un best off ...

Nu modifica acest amplificator , deja ai castigat la loto lozul cel mare .

Conform schemei ( este cea originala ) operationalele nu sunt incluse in lantul audio , deci inlocuirea lor cu altele , mai performante in audio nu se justifica .

Am inteles.....mersi mult de raspuns.....am primit ceva curaj...

Zal ...este ok x27? O fi mai finut si mai dragut? Ma gandesc sa nu modific nimic pentru a deveni mai sensibil la semnal....si sa iau un preamp si aia e.

 

 

Dupa ce rezolv treaba cu semnalul...ca sigur este din laptopul meu problema....ma voi axa pe iesirea A care nu functioneaza.

Releul cupleaza dar nu se aude nimic...si am conectat boxele la A si am miscat putin de borne si de placa si se aude ceva in unele momente dar incet si fara distorsiuni.

Nu ma deranjeaza asta pentru ca folosesc iesirea B....oricum cred ca este aceiasi amplificare si petru A si pentru B nu? Asa ar fi normal...

Treaba este ca in punte il pot pune ...dar doar pe iesirea B....deci nu stiu care e problema.

Shambala spune ca aceste amplifuri au probleme pe iesire cu releul....dar daca un releu nu functioneaza nu trece nici un semnal de el..deci nu este cale de mijloc....doar ca daca misc putin treaba pe acolo se aude uneori..... dar incet la 1w. Voi desface placuta si ma voi uita mai atent.

Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

Majoritatea amplifurilor, începînd din epoca cînd s-a conceput schema asta (atunci au început să se folosească surse de semnal la nivelul celor actuale), folosesc o amplificare în jur de x33. Dacă x27,5 face ampliful mai leneş, se poate mări amplificarea cum am scris mai sus. Aşa cum e acum, avantajul e că are zgomot mic, dezavantajul e că necesită un nivel mai mare de semnal. Doar dacă treci de x40, fără a compensa mai bine ampliful, poţi sesiza recepţii ale subarmonicelor din gamele de unde radio lungi şi medii, sau oscilaţii. 100pF la trz prefinali e suficient ptr majoritatea cazurilor, eventual se mai adaugă 47...100pF şi la trz din etajul pilot.

Dacă un releu conectează ieşirile amplifului la boxe şi altul nu, chiar dacă-l auzi clămpănind, e clar un defect la contacte, e simplu.

................

Altfel e interesant, mai mă distrez citind cîte o dumă audiofilă. :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări