Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dj_bryz

AudioSource AMP Three

Recommended Posts

Salut prieteni, vreau sa cumpar de la cineva acest model de AudioSource si anume AMP Three.

Va rog frumos puteti sa imi spuneti daca stiti ceva despre claritatea si fidelitatea lui?

Ca putere vad ca sta bine ..mai vad ca merge si in bridge (cica 400w) si mai vad ca are un consum de 700w.

Pe google se vorbeste despre el ..dar am vazut ca multi il folosesc in Home theater....si eu nu prea vreau un sunet mort... si nici nu vreau sa il cumpar doar ca are putere maricica.

Il voi folosi intr-o sufragerie maricica....dar niciodata la maxim....(cred).

Scorul de achizitie este 300 ron....eu spun ca este un pret mai mult decat excelent dar as fi curios sa aflu cine a dat de un astfel de amplif si la ascultat..sa imi spuna si mie daca are fidelitate.Eu inca nu am reusit sa il ascult pentru ca prietenul meu este plecat din oras.

Va multumesc.

Florin

http://www.hometheaterhifi.com/volume_5_1/audiosourceamp3.html

Edited by dj_bryz

Am avut acest amp, aproape nou.

Pretul la care l-ai gasit este aproape nerealist de mic, asa ca atentie mare sa nu fie manarit.

Nu te baza pe folosirea in punte, si nici pe parametrii declarati in prospectul publicitar. Este un pic deficitar la capitolul filtraj, cu consecintele cunoscute.

Nu este un amp basos, dar suna curatel pe medii si inalte. Un amp bun in clasa "trancutelor" dar fara sanse in clasele superioare. Nu are potential serios de tunning.

In general au probleme cu releele de iesire.

Pai asta am uitat sa spun...ca nu functioneaza iesirea A...iar cineva imi spune ca "Lipsa acţionării poate fi întreruperea R13 sau o întrerupere pe traseu, poate chiar în bobina releului." Voi verifica cand il iau.

Nu-i teapa ...tipul este un prieten bun si la cumparat si el la randul lui cu 900ron.

El nu le are prea mult cu electronica asa ca nu vrea sa imi dea teapa oricum....adica sa stie ca are vre-un defect ascuns si sa nu imi spuna.

Cand vine in Bucuresti...o sa ma uit putin in interior ...la lipituri si etc.

El il da la pretul asta ca i s-a pus pata pe niste fostex-uri si ii mai trebuie cativa bani ...si s-a gandit sa dea ampul asta ...pentru ca are un topping tp22 care suna foarte frumos....si vrea sa il foloseasca impreuna cu fostex-urile.

Saracia aia de topping tp22 suna mai bine decat un sony es700 si decat acest audiosource.

Revenind la ampu nostru...cum adica potential serios de tunning?

Adica este prea flat?

Eu sunt de parere ca urca bine peste 120w ...traful este imens si am citit ca are 2x45v in secundar....dar nu asta ma intereseaza.

Edited by dj_bryz

Orice aparat poate fi imbunatatit - asta se numeste Tunning. Uneori poate costa mai mult decat aparatul dar si performantele [calitative] obtinute pot fi incredibile.

Daca un Tripath suna mai bine decat AS3, de ce il mai cumperi ? ...

In seara asta am probat amplificatorul.

Este mult mai capabil pe frecvente joase si pe timbrul vocal...fata de topping.

Topping-ul are inaltele mai cristaline dar este slabut pe bas.

Arata foarte bine si suna destul de ok.

Problema este urmatoarea...: Am dat la maxim volumul si dupa experienta mea...nu trece de 70w......si are 2x63vcc pe alimentare.

Foarte ciudat.....iar cand il pun in punte nici nu vine vorba de "400w"...ca nu trece de 100....110.

Este prea mare tensiunea de alimentare pentru o putere asa normala. Ma asteptam la mai mult.

Semnalul dat in el este foarte ok....deci nu e de acolo.

Oricum...il voi cumpara si voi arunca un ochi prin el ca am observat ca daca misc placa de iesire ...cea cu releele si conectori pentru banane...se aude si canalul A dar mai incet.

Trebuie sa aiba el un mic defect.....

Tovarasul meu a incercat sa ii schimbe op ampul ca a citit undeva ca va suna mai frumos ...si parca ia pus un LM in locul originalului  dar nu stiu mai multe...si cica se incingea foarte tare si difuzorul boxei oscila usor ca la 5hz....si sigur nu era acelasi fel de haleala acolo si la pus inapoi pe cel original. Poate a defectat ceva si nu mai intra semnal cum trebuie in etajul final. Oricum se aude destul de tare...dar nu cat trebuie pentru alimentarea aia.

Boxele sunt bune si au spl ok....sunt pe 8 ohmi si nu sunt dibeisi sa zici ca dai cu 100 si se aude de 50w

Nu am eu incredere intr-un chip.......dar suna bine.

Edited by dj_bryz

Ce preamp pot folosi si eu cu acest amplif.... sa schimb treaba putin?

O schema +pcb se poate va rog?

Am nevoie de o schema cu tot cu pcb daca se poate ...ca nu stiu sa scot cablajul din schema. :26

Cu ce preu credeti ca ar merge bine acest amp?

Nu ma intereseaza atat de mult corectiile ...vreau un sunet mai cristalin.

Ampliful este foarte stabil si se comporta foarte bine indiferent de volum...dar ii lipseste acea sclipire.

Nu se "amesteca" sunetele la volum mare....suna chiar bine si nu il laud doar eu...dar parca pune o perdea in fata boxelor....este cam sobru si lumea vorbeste prin afara tarii ca un preu bun schimba mult treaba.

Edited by dj_bryz

De curiozitate:

1. Cu ce ai măsurat puterea cînd ai tras concluzia că nu trece de 70W?

2. Spui că semnalul e OK, dar totuşi vrei un preamplificator. Nu ţi se pare că cele două afirmaţii se bat cap în cap?

Operaţionalele nu se schimbă la nimereală, sperînd la sunet mai bun. Prietenul ăla al tău a citit el nişte chestii, dar incomplet.

Cred  ca problema ta este de la sursa de semnal .

Cat despre preu?

Nu cred ca este un preu dedicat pentru un amplificator.

Cred ca totul tine de adaptarea impedantelor .

Scheme ai aici destule:

http://www.elforum.info/topic/2082-scheme-de-corectoare-de-ton/

Sau daca vrei iti pot iimprumuta eu unul gata facut.

Sau incearca o alta sura mai de calitate.

Cred ca te complici si mai simplu era sa ramai la amp-ul cu Lm3886 +un corector ok si asta era tot .

Suficient pentru o camera de bloc.

Ai si PM.

////////////////////

Membrul dj_bryz nu poate primi nici un mesaj nou

Cred ca ai mesageria plina.

Edited by flores72

De curiozitate:

1. Cu ce ai măsurat puterea cînd ai tras concluzia că nu trece de 70W?

2. Spui că semnalul e OK, dar totuşi vrei un preamplificator. Nu ţi se pare că cele două afirmaţii se bat cap în cap?

Operaţionalele nu se schimbă la nimereală, sperînd la sunet mai bun. Prietenul ăla al tău a citit el nişte chestii, dar incomplet.

Ratza....ca sa spun mai pe direct ,eu nu mai iau semnal direct din mufa jack mama a laptopului pentru ca am ars ceva la placa de baza facand scurt pe intrare cu un amplificator diy.Ca sa pot sa ies cat de cat basma curata si sa corectez prostia...m-am legat de iesirea spre difuzoarele laptop-ului...urmand sa le si deconectez. E o solutie inestetica dar sigur am mai multa putere decat aveam din placa de baza direct. Nici nu urc mult cu volumul placii de sunet ca distorsioneaza.

Deci..semnal puternic am (asa cum este el mediocru).

Daca conectez tableta..... nu trece de 50w. Nu am cu ce sa masor asa ceva ...dar se aude cu urechea asta a mea "antrenata" ca ce da amplificatorul nu corespunde nici 5% cu ce tensiune am eu in alimentare...2x45ca si 2x63cc.........

Flores inca mai am lmurile dar momentan nu mai ascult la ele pentru ca am luat jucaria asta noua.

Mersi mult pentru sugestii ,o sa intru si in mesaje sa sterg,vorbim la telefon.

Edited by dj_bryz

O placa de sunet cat de cat ok , scoate cam 1.5vv.

Tu nu cred ca ai pe difuzoarele de la laptop aceasta tensiune si mai ales ca amplifici si distorsiunile  si paraziti de prin aparat..

Imi mentin parerea,,,,, fa o proba cu alta sursa , potenta si de calitate si sa ai si boxe pe masura.

O placa de sunet cat de cat ok , scoate cam 1.5vv.

Tu nu cred ca ai pe difuzoarele de la laptop aceasta tensiune si mai ales ca amplifici si distorsiunile  si paraziti de prin aparat..

Imi mentin parerea,,,,, fa o proba cu alta sursa , potenta si de calitate si sa ai si boxe pe masura.

Hai sa excludem boxele ...ca nu ma plang deloc.Momentan dau amplificatorul la maxim si boxa "parca ar mai vrea vreo 15w".

Voi lua un dac de la cineva si voi incerca direct prin usb sa vad ce schimbare apare.

Daca isi revine treaba...sigur nu mai pot da la maxim....

Edited by dj_bryz

M-am uitat prin link, dar nu am vazut; ce sensibilitate are amplificatorul pe intrare? Poate nu-i dai suficient pe intrare ca sa "scoata" tot ce poate. Iar asta cu urechea pe post de instrument de masura...pare rau, dar e una din cele mai neinspirate metode. Daca ai la indemana o pereche de boxe la care stii graficul impedantei in functie de frecventa (cam greu de gasit) ai putea face o masuratoare cu un aparat de masura, dar pentru precizie osciloscopul e sfant (cu o sarcina cu rezistenta fixa evident).

Am dat cu un generator luat de pe google..semnal sinusoidal de 100Hz (Sine Wave Generator se numeste programul) ,am setat volumul placii de sunet cat sa nu am distorsiuni si alte balarii, am dat amplificatorul la maxim (cu toate ca e cam tarziu) :rade: ..si cu boxa conectata am masurat la borne si imi da 21v.

Sper ca boxele raman la 8ohmi ...in sarcina de 100hz...ca doar nu sunt 30hz. Deci 21x21=441/8ohm=55.125W. Cam atat am putut sa masor pentru ca aparatul meu are doar de 10ADC...nu si pentru alternativ.

Edited by dj_bryz