Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Răcirea semiconductorilor


Postări Recomandate

Experimentul cu liniile colorate, desenate pe același corp nu mi se pare deloc relevant, ba chiar prostesc dacă mă gândesc mai bine

........................................

 

Explica te rog dece nu este relevant!

 

Culorile reprezinta defapt (pt corpuri care nu genereaza lumina) capacitatea lor de a reflecta lumina (radiatia electromangetica din spectrul vizibil) selectiv.

Care este legatura cu radiatia dintr-un cu totul alt spectru?

 

La urma urmei nici nu ma asteptam sa fiti de acord.

E greu sa demolezi preconceptiile oamenilor.

Numai pt ca cineva a spus acum peste 3000 de ani ca soarele se invirte in jurul pamintului au trebuit sa treaca milenii si sa moara oameni pina cind omenirea a cazut de acord ca defapt este taman invers.

 

Spor la radiatoare NEGRE.

Link spre comentariu

Ziceam ca absoarbe cu o pagina in urma. Totusi experimentul e plin de invataminte. Poti demonstra orice daca nu ai o procedura buna si care sa poata fi reprodusa.

 

Incitat de acest experiment, am si eu unul derutant despre care vroiam sa scriu la discutii diverse, mai ales ca-l vazusem pe VAx pe acolo.

Am niste ceai la pliculetze, acelasi ceai, aceeasi cutie.

Cand incalzesc apa la microunde (2 min) ceaiul iese verde intunecat.

Cand incalzesc apa la aragaz sau sistem gen cafetiera (rezistenta de putere)culoarea este rosietica, mult mai imbietoare si mai apropiata de continut.

Ceai e in acceptiunea populara, de fapt e o infuzie de plante in general rosii.

Plicul il pun dupa ce scot apa de la microunde.

Editat de validae
Editat prin unirea a două postări
Link spre comentariu

Am citit ceva despre denaturarea apei care a fost încălzită la microunde, cineva spunea chiar că dacă uzi o plantă cu apă fiartă la microunde și apoi răcită, după scurt timp planta moare. Asta după spusele celui care chiar făcuse experimentul.....

Nu am făcut (încă) experimentul, dar nu este exclus ca vibrația la frecvențe foarte înalte a moleculelor să afecteze cumva ceva......dar să nu deviem ideea topicului.

O să deschid eu un topic separat la Discuții diverse, pe tema asta și continuăm acolo..

 

Referitor strict la ideea topicului, eu zic că acel radiator negru, care absoarbe mai bine în infraroșu, și radiază tot la fel de bine în infraroșu.

Nu am timp acum să fac experimentul cu două radiatoare încălzite identic, dar credeți-mă că-l voi face atunci când voi avea două radiatoare identice ca formă și suprafață, dar unul alb și unul negru mat. Atunci poate va fi mai clar pentru toți.....

Link spre comentariu
Vizitator

Cubul lui Leslie este un dispozitiv utilizat pentru măsurarea sau demonstrarea variațiilor radiației termice emise de pe diferite suprafețe la aceeași temperatură. A fost creată în 1804 de către John Leslie (1766-1832), un matematician și fizician scoțian. [1] În versiunea experimentului descris de John Tyndall la sfârșitul anilor 1800, una din laturile verticale ale cubului este acoperită cu un strat de aur, altul cu un strat de argint, o treime cu un strat de cupru, iar al patrulea Lateral este acoperit cu un lac de scrumiera. Cubul este realizat dintr-un bloc solid de metal cu o cavitate centrală. În timpul utilizării, cavitatea a fost umplută cu apă fierbinte; Întregul cub are în esență aceeași temperatură ca apa. Detectorul termic (în extrema dreaptă a figurii) a arătat o emisie mult mai mare din partea cu lac decât din oricare din celelalte trei laturi.

Link spre comentariu

Am mutat discuţiile cu apa şi microundele aici :http://www.elforum.info/topic/125080-se-schimba-cumva-structura-chimica-la-incalzirea-cu-microunde/page-2 deci vă rog să nu mai deviaţi de la topicul de faţă.

 

Referitor la răcirea diferită dintre un radiator negru şi unul alb:

Cred că s-a convins acum şi sesebe de faptul că un radiator eloxat negru radiază mai bine căldura decât unul alb. Iar la testarea cu camera termografică în infraroşu nu se observă diferenţe dat fiind că ea ,,vede,, temperatura ca fiind aceeaşi indiferent de culoarea corpului, dar acest lucru e neconcludent pentru cazul nostru cu radiatorul, pe noi ne interesează doar faptul că un radiator negru răceşte ceva mai bine decât unul alb. Punct.

Link spre comentariu

Să înţeleg că fizicianul Leslie s-a fraierit când a dovedit experimental că faţa neagră a cubului radia mai mult decât cea argintie sau aurie.....în fine, nu mai continui fiindcă se vede că nu ne vom schimba părerea nici eu nici colegul.

Link spre comentariu
Vizitator

Am dat o traducere cu gogu pt cei ce nu ar fi intrat pe pagina WIKI.

 

Leslie's cube is a device used in the measurement or demonstration of the variations in thermal radiation emitted from different surfaces at the same temperature. It was devised in 1804 by John Leslie (1766–1832), a Scottish mathematician and physicist.[1] In the version of the experiment described by John Tyndall in the late 1800s,[2] one of the cube's vertical sides is coated with a layer of gold, another with a layer of silver, a third with a layer of copper, while the fourth side is coated with a varnish of isinglass. The cube is made from a solid block of metal with a central cavity. In use, the cavity was filled with hot water; the entire cube has essentially the same temperature as the water. The thermal detector (on the far right in the figure) showed much greater emission from the side with varnish than from any of the other three sides.
Cubul lui Leslie este un dispozitiv utilizat pentru măsurarea sau demonstrarea variațiilor radiației termice emise de pe diferite suprafețe la aceeași temperatură. A fost creată în 1804 de către John Leslie (1766-1832), un matematician și fizician scoțian. [1] În versiunea experimentului descris de John Tyndall la sfârșitul anilor 1800, una din laturile verticale ale cubului este acoperită cu un strat de aur, altul cu un strat de argint, o treime cu un strat de cupru, iar al patrulea Lateral este acoperit cu un lac de scrumiera. Cubul este realizat dintr-un bloc solid de metal cu o cavitate centrală. În timpul utilizării, cavitatea a fost umplută cu apă fierbinte; Întregul cub are în esență aceeași temperatură ca apa. Detectorul termic (în extrema dreaptă a figurii) a arătat o emisie mult mai mare din partea cu lac decât din oricare din celelalte trei laturi.
Cei interesati ar afla usor ce este "lacul de scrumiera"= isinglass
In contemporary terms, the "emissivities" of shiny metals are low. Isinglass is an organic glue, and has a much larger emissivity than the metals. Leslie's cube is still in use to demonstrate and measure the variations in emissivities for different materials.
radiatie.jpg
Dar vremurile de aur de la Amplificatoare, cu injuraturi zilnice, au apus.
Asa ca ne cautam clienti pe unde se poate sa nu pierdem antrenamentul.
Link spre comentariu

Leslie's cube is a device used in the measurement or demonstration of the variations in thermal radiation emitted from different surfaces at the same temperature. It was devised in 1804 by John Leslie (1766–1832), a Scottish mathematician and physicist.[1] In the version of the experiment described by John Tyndall in the late 1800s,[2] one of the cube's vertical sides is coated with a layer of gold, another with a layer of silver, a third with a layer of copper, while the fourth side is coated with a varnish of isinglass. The cube is made from a solid block of metal with a central cavity. In use, the cavity was filled with hot water; the entire cube has essentially the same temperature as the water. The thermal detector (on the far right in the figure) showed much greater emission from the side with varnish than from any of the other three sides.



220px-LesliesCube.png


The upper photographs of Leslie's cube (in color) are taken using an infrared camera; the black and white photographs underneath are taken with an ordinary camera. The face of the cube that has been painted black emits thermal radiation strongly. The polished face of the aluminum cube emits much more weakly, and the reflected image of the warm hand is clear.



In contemporary terms, the "emissivities" of shiny metals are low. Isinglass is an organic glue, and has a much larger emissivity than the metals. Leslie's cube is still in use to demonstrate and measure the variations in emissivities for different materials.[3] In the figure, the false color images ("thermographs") of a cube at about 55 C were taken with an infrared camera; the black and white photographs are taken with an ordinary camera. The black face of the cube is highly emissive, as indicated by the reddish color of the thermograph. The mirror-like, polished face of the aluminum cube emits thermal radiation weakly, as indicated by the blue color. The reflection of the experimenter's hand is green, which corresponds to a high emissivity surface near body temperature (37 C). The photographs also show that the white painted surface is nearly as emissive as a black surface.




In fotografia A-N se vede ca si fata alba si fata neagra emite la fel comparativ cu fata lustruita, sus fiind fotografia thermica si jos fotografia corespondenta in spectrul vizibil.


Este un experiment gen mat vs lustruit, dar fiecare intelege experimentul cum ii este mai convenabil.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Misterul camerei de termoviziune, masoara corect temperatura prin radiatie pe un corp negru, caci asa este gandita, un corp alb care trebuie sa radieze aceesi putere va avea o temperatura de cuoare mai mare ca unul negru, aici si experimentul neconcludend cu dunga alba.

 

De fapt sunt doua aspecte concurente la aceesi temperatura un corp alb va radia mai putin, dar are temperatura de culoare mai ridicata, de aceea dunga alba pe un radiator negru pare mai fierbinte.

 

De curizitate indreptati camera spre un panou radiant sa vedeti ce temparatura !!!! va da si masurati cu termometrul de contact sa vededti diferenta, asta este foarte diferit de corpul negru standard. mai diferit chiar si decat aluminiul natur lustruit.

Link spre comentariu

Hai ca pierd timpul de pomana cu explicatii pe care nu le citeste nimeni.

Cind o sa intelegeti ca nu culoarea ci eloxarea determina cit de bine raceste un aradiator o sa faceti un pas mare inainte.

Retineti, elozarea poate fi facuta intr-o multitudine de culori, dar pana atunci va urez spor la vopsit radiatoare in negru.

Link spre comentariu

Daca esti convins ca nu culoarea conteaza (nu contest asta), atunci de ce ai facut testul cu dunga neagra? Caci tu oricum credeai ca e doar o chestie de eloxare (iar, nu contest asta). De ce ai avut acel moment de nesiguranta care te-a facut sa faci un test inutil?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări