Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu din schema aia înțeleg că buzerul trebuie să sune intermitent , deci exemplul cu condensatorul nu e chiar ce are nevoie . N-am mare experiență cu aceste buzere dar știu că sunt de două feluri - unele care conțin ”oscilatorul” , le dai curent continuu și piuie și altele care sunt doar niște capsule electromagnetice/electrodinamice ( niște difuzoare cum ar veni ) la care trebuie să le dai alternativ respectiv impulsuri . Tu de care ai ?

Link spre comentariu

Buzerele le poți verifica simplu le alimentezi cu 5V să zicem și vezi dacă piuie , dacă fac doar un păcănit la conectare nu sunt bune. Ar trebui să ai pe ele indicată o polaritate sau să aibă fire colorate.

Am cel fara oscilator,dar de asta se ocupa integratul,la inceput mergea perfect,adica tiuia intermitent.

 

Integratul face doar clipirea LED-ului respectiv intermitența piuitului.

Link spre comentariu

Nu știu ce s-a întâmplat dar cu schema aia nu poate să piuie . Păcăne doar de vreo două ori pe secundă, chiar mai rar cu potențiometrul la maxim . Practic aceeași tensiune se aplică LED-ului și buzerului . Deci dacă tu observi clipirea LED-ului n-are cum să piuie . Poate cu potențiometrul la minim să scoată un bâzâit așa , cam ca brumul de rețea.

 

EDIT1 În pagina originală vorbește de un buzer piezo - probabil cu generator încorporat iar semnul + e clar marcat pe schemă ( abia acum l-am observat ).

 

EDIT2 ”The output of the IC goes high and low continuously due to which the LED and buzzer goes continuously ON and OFF. You can control this ON OFF rate with the 100K variable resistor used in the circuit.”

 

Deci potențiometrul reglează viteza cu care clipește LED-ul respectiv intermitența sunetului nicidecum tonul ( înălțimea ) acestuia . Este deci clar că buzerul recomandat este autooscilant.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări