Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare d.doza de pickup Unitra (MF104)


Postări Recomandate

Buna seara! O intrebare referitoare la doza unitra cu acel "U"aurit.. are ac si scrie MF 104, dar cum duc lipsa de ace si as vrea sa iau noi am mai gasit ceva pe net insa scrie MF 100...se va potrivi? Am vazut ca ar fi mai multe modele MF 100...102..104, 105. Si mai gasisem ceva despre un producator dar aici m-a bagat in ceata ca s-ar mai potrivi acul/acele de la Tenorel T2001 (ED)... Ma poate lamuri cineva referitor la fortele de apasare respectiv daca se potrivesc intre ele?

 

Multam fain!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 1 lună mai târziu...

Abia acum văzui subiectul.

Am mai multe doze Unitra, habar n-am dacă diferă ceva la cele cu emblema aurie faţă de cele cu emblema argintie, pare să fie vorba doar de loturi/ani diferiţi, că la sunet sînt identice. Acele le-am pus de 104 la toate şi le schimb fără probleme, deci tratează-le ca fiind acelaşi model, aceeaşi apăsare. Dacă celelalte tipuri de ace or avea altă formă a vîrfului, asta nu cunosc, poate pe forumurile poloneze să afli (http://www.elektroda.pl/).

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
  • 5 ani mai târziu...

Salut. Rugaminte (daca mai este posibil dupa atata timp), pentru un pick-up Unitra GS 431, ce doza de la Audio Technica mai convenabila ca pret, s-ar potrivi? L-am achizitionat prin curier si nici vanzatorul nu a stiut cum sa-l ambaleze, nici eu nu i-am dat sfaturi si a ajuns varza. Acum, daca as sti cum sa verific doza, as cumpara doar ac.

Sau cum pot lua legatura prin mesaj privat cu domnul ZAL. Multumesc

Editat de zurbac
Link spre comentariu

Doza se verifica prin masurate cu un ohmetru, asfel la bornele unde sunt conectate firele rosu/verde respectiv alb/albastru trebuie sa ai cateva sute de ohmi pe fiecare sectiune, daca nu ma inseala memoria cca 600-700 ohmi...

Doza de GS 431 este o doza  NAGAOKA " in disguise "...mai bine un ac  decat o Audio Technica de doi lei...

Editat de okean
Link spre comentariu

Seria de doze mf100-mf105 au fost produse in licenta tenorel, de prin anii "80 ; cei de la tesla(nzc, nad) au folosit doze tip nagaoka - aceste modele erau ieftine , caracteristica nu era cea mai buna.

Dozele de mai sus au ac conic; daca doriti o performanta mai buna cautati o doza cu prindere identica cu ac eliptic 0,3/0,6(0,7)mm , la un pret decent, cautati pe net.

Daca doriti sa cumparati un ac , cumparati un ac original, cele gen " x-style" sunt de obicei cu performante mai slabe.

Dozele audio technica au un raport de calitate/pret bun; e bine ca nivelul (calitativ) doza pick-up, amplificator ,incinte sa fie din aceeasi  gama.

Nu uitati sa curatati discurile si acul periodic.

Succes.

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 10.01.2021 la 10:34, okean a spus:

Doza se verifica prin masurate cu un ohmetru, asfel la bornele unde sunt conectate firele rosu/verde respectiv alb/albastru trebuie sa ai cateva sute de ohmi pe fiecare sectiune, daca nu ma inseala memoria cca 600-700 ohmi...

Doza de GS 431 este o doza  NAGAOKA " in disguise "...mai bine un ac  decat o Audio Technica de doi lei...

doza Unitra MF101 a fost produsa sub licenta TENOREL mai precis  T2001, cred ca din Olanda

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări