Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
andreidaniel

Intrebare d.doza de pickup Unitra (MF104)

Recommended Posts

Buna seara! O intrebare referitoare la doza unitra cu acel "U"aurit.. are ac si scrie MF 104, dar cum duc lipsa de ace si as vrea sa iau noi am mai gasit ceva pe net insa scrie MF 100...se va potrivi? Am vazut ca ar fi mai multe modele MF 100...102..104, 105. Si mai gasisem ceva despre un producator dar aici m-a bagat in ceata ca s-ar mai potrivi acul/acele de la Tenorel T2001 (ED)... Ma poate lamuri cineva referitor la fortele de apasare respectiv daca se potrivesc intre ele?

Multam fain!

Multumesc, insa doar la cele ceramice erau in forma de L si cand se rotea il scoteai. Doza fiind electromagnetica se scoate in felul urmator..cu o mascuta cu tot.

Posted Image

Abia acum văzui subiectul.

Am mai multe doze Unitra, habar n-am dacă diferă ceva la cele cu emblema aurie faţă de cele cu emblema argintie, pare să fie vorba doar de loturi/ani diferiţi, că la sunet sînt identice. Acele le-am pus de 104 la toate şi le schimb fără probleme, deci tratează-le ca fiind acelaşi model, aceeaşi apăsare. Dacă celelalte tipuri de ace or avea altă formă a vîrfului, asta nu cunosc, poate pe forumurile poloneze să afli (http://www.elektroda.pl/).

Am dat si eu peste un pickup Tesla dar doza pare defecta, am masurat-o pe toate partile si nu indica nimic, e defecta?

post-193700-0-56864300-1422483163_thumb.gif

Edited by danciusergiu84

E doza cu cristal , e normal sa nu indice nimic daca o masori.

Am sa incerc un disc atunci, mi pare ca doza nu genereaza sunet in boxa, am dat cu degetul peste ac si nu se aude nimic, desi amplificatorul din pickup fosneste deci e bun.

Acul nu se curata cu degetul ca e riscant..folositi un penson cu par fin si des. E posibil cablul sa fie rupt sau potentiometrul daca fosneste are ceva...