Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul SN400


Postări Recomandate

domnilor azi vreau sa fac o fulie cu canal pentru curea trapezoidala acum cr va intreb si tot in acelasi timp va rog sami spuneti cutitu cu care fac canalu trapezoidal trebuie sal fac eu di cutit HSS sau pot strunji si cu alt cutit sau se inclina sania port cutit cum trebuie sa procedez

Da se poate si cu sania portcutit . Doar ca nu prea se merita sa o faceți doar daca ii ceva foarte deosebita . Fuliile din aluminiu sunt 15-20lei . Daca il strunjiti din otel nu știu cum o sa ii faceți canal de pana ...

Link spre comentariu

unde gasesc pe yutoobe cum se face o fulie cu canale trapezoidale ca eu unu nu am gasit asa ceva deaceea va rog sa ma ajutati si cu vazutu la stiri las ca vad eu cu ascutitu cu masuratu cu micrometru cu subleru cinste celor care mati ajutat deaceea va multumesc

am avut o comanda la atelier de curand sa facem o fulie mai ciudatica asa(cote tolerate si alte dracii) , dar cu , canale trapezoidale.

Strungaru a masurat si facut niste foarte mici canale pentru ghidare , numai cat sa se vada unde incepe si unde se termina canalul de curea si a degrosat cat de cat cu un cutit de debitat mai solid dupa care a facut un cutit trapezoidal cu unghiul cerut in desen , dar cu baza mica a trapezului (adica varful cutitului )mai mica decat se cerea. A facut prima oara fundul canalului la diametrul cerut , dupa care a inceput sa mareasca fundul canalului(stanga-dreapta) si automat a rezolvat si flancurile.Din cate imi amintesc toleranta a fost de la 0 la +0.1 mm.

Link spre comentariu

Metoda cea mai OK ar fi din sania portcutit cu un cutit bun de debitare. Sigur ies laturile egale (iese din discutie talentul ascutirii/profilarii cutitului special pt fulii), si, la fel de important, sarcina considerabil mai mica pe masina. Cat de mare si robust ar fi strungul, la atacul dintr-o bucata cu cutit direct profilat, omori strungul, ies laturile vibrate, chiar si cu cea mai ferma strangere si obligatoriu improptita in papusa, nu ca in primul videoclip. Doamne fereste.....prelucrare pe dorn fara propta :speriat . Ce s-a simulat acolo ar fii idealul. Daca s-ar prelucra materialul asa de usor, dar sa fie la fel de dur.........vise...

Ok...la aluminiu si alte materiale moi se schimba discutia (preferabil ar fi ca orice fulie sa fie de aluminiu), dar Florine mare atentie, ai un SN400......si pe cei experimentati ii mai fugareste uneori piesa prin atelier.

post-246971-0-16783900-1503226477_thumb.jpg

post-246971-0-53420200-1503226483_thumb.jpg

post-246971-0-03928900-1503226488_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Nu pe exterior se pune inel, ci pe interior, ca falcile sa stranga in directia corecta. Altfel rectifici fata de flancul opus al dintilor bacurilor si al spiralei.

Cel mai simplu e sa folosesti inelul exterior al unui rulment mare (pentru universaluri de duzina e un reper suficient de bun).

Il strangi (nu prea tare) in partea din fata a bacurilor (cea cu diametru ceva mai mare), rectifici restul trecand prin inel, il muti in sapte pe portiunea rectificata si strangi, si rectifici si fata.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări