Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul SN400


Postări Recomandate

domnilor am o intrebare ,papusa fixa de la strungu meu are patru suruburi care prinde sistemu cu bacuri de strangere ,se poate face reglarea si din aceste suruburi sa nu mai bata piesa cand o prind in papusa fixa ? am o bataie de 3 mm cand prind un semifabricant

Depinde. Puteti pune un comparator pe universal sa vedeti daca bate. in mod normal universalul sta pe un registru strunjit pe plansaiba. dar daca cineva a pus un universal cu alt registru este posibil si acest lucru... Sau mai mult ca sigur are melcul din universal bataie. si ar cere un universal nou . desii 3mm ii exagerat de mult si pentru un universal uzat

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

salutare va rog sami dati un sfat azi am vrut sa strunjesc un ax dar am o mica bataie la bacuri la papusa fixa cum scap de aceasta problema a la papusa strungului decat doua suruburi de strangere orice piesa prind are o mica bataie

Americanii prefera sa utilizeze universal cu 4 bacuri reglabile independindent din 2 considerente: 1 sunt mai ieftine decat cele autocentrante si 2 poate sa asigure o prindere fara bataie daca ai rabdare sa centrezi piesa ceea ce e foarte bine daca trebuie sa faci de ex. un ax din 2 prinderi.

Daca faci strungarie din placere , atunci cumpara un universal din acesta si nu mai ai probleme cu bataia materialului de prelucrat.

La noi nu prea se poarta felul asta de universale din cauza strungarilor care s-au invatat cu cele cu autocentrare pe timpul raposatului , ca de , era de unde , dar o sa vina vremea si la noi cand nu o sa se mai gaseasca universale furate de prin fabrici si atunci o diferenta de vreo 200-300 de euro o sa ii faca sa treaca la modelul cu 4 bacuri.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Pai, topeste niste plumb si toarna-l in conul mandrinei. Poti sa ungi putin sa iasa usor forma dupa racire. O scoti si ai conul real 1:1 sa il masori cum vrei.

Inainte de racire sa pui o sarma sau o spita de bicicleta unsa de-a lungul conului, care ulterior o sa o scoti si o sa poti folosi plumbul la pescuit.

Vorbesc serios.

Link spre comentariu

pai da dar eu nu stiu ce con suporta am doar mandrina si vreau sa aflu ce con avea mandrina deci cum fac sa vad ce con suporta

Cauti dimensiunile conurilor "STAS" masori diametrul gauri de la mandrina si compari cu dimensiuni masurate si astfel vei vedea daca este B16 sau altceva. Dimensiunile difera mult asa ca nu poti sa te pacalesti singur.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări