Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul SN400


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Alex2107

Buna seara

 

POate sa ma cineva ajute cineva cu un sfat?

Am un SN 400 luat de curand, nu stiu cum a fost alimentat, dar cert avea 4 fire, 3 faze si un nul sau 3 faze si impamantare?

Am incercat si, si Imi intra curent in el 24v, dar nu imi pleaca motorul. Aveti vreo idee care ar fi problema.

Link spre comentariu

Buna seara

 

POate sa ma cineva ajute cineva cu un sfat?

Am un SN 400 luat de curand, nu stiu cum a fost alimentat, dar cert avea 4 fire, 3 faze si un nul sau 3 faze si impamantare?

Am incercat si, si Imi intra curent in el 24v, dar nu imi pleaca motorul. Aveti vreo idee care ar fi problema.

Sunt 3 faze si împământare . ( nulul si împământarea sunt același lucru doar ca împământara iti intra la tine in pământ si nulul intra la stâlp in pământ ) 24v este curentul de comanda . Verifica sa ai toate 3 fazele . Strungul are protecție de faza .

Link spre comentariu
Vizitator Alex2107

Sunt 3 faze si împământare . ( nulul si împământarea sunt același lucru doar ca împământara iti intra la tine in pământ si nulul intra la stâlp in pământ ) 24v este curentul de comanda . Verifica sa ai toate 3 fazele . Strungul are protecție de faza .

 

 

Ms mult de tot....problema era de la siguranta... siguranta generala o aveam pusa de 20A...cand am cuplat contactorul a sarit siguranta...

Link spre comentariu

domnilor va rog un sfat am sudat o gaura cu super baz am incarcato dar apoi am vrut sa o gauresc dar surpriza nu am putut cu burghiile pe care le aveam va intreb ce burghiu ar fi bun sa am cineva spunea sa ascut un tarod si sa incerc cu el dumneavoastra cemi spuneti

Incearca cu burghiu din carbura. Sigur va merge.

 

i...e cazul sa te lasi de "meserie"!!!

Hai sa nu o luam chiar asa. Omul e perseverent si chiar vrea sa faca strungarie.

Apropo dl. Berdila ce meserie ai de fapt?

 

Stima.

Link spre comentariu

Burghiu din carbura?!

Pai, costa mai mult decat toata "afacerea"!

Nu vreau sa par rau, dar omul acesta nu are dispozitie sa studieze, doar sa scoata castanele cu sfaturile noastre....

Pur si simplu nu cred ca are idee despre ce face! Daar nici nu vrea!

Eu cand m-am apucat de sudura am studiat tot ce am gasit, am stat mult pe langa sudori si tot nu m-am edificat pana nu am facut un curs de calificare...abia atunci mi-am dat seama cat de putin stiu!!!

Daar cand am inceput sa-mi cumpar echipamente stiam notiunile de baza si chiar mai mult.

Editat de spik
Link spre comentariu

In primul rind e o postare care n`are nici in clin nici in mineca cu SN400, chiar daca a sudat ceva pe strung, isi are locul la sudura.

In al dilea rind s`a tot discutat despre ce se intimpla cind sudezi fonta sau otel cu inalt continut de carbon cu electrozi bazici sau rutilici.

In al treilea rind o fotografie , fara ea n`are rost discutia.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări