Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul SN400


Postări Recomandate

Vizitator shloymas

De ce esti sigur ca nu e SNA 320? N-am lucrat pe asa ceva, doar am vazut vreo 2, dar din ce-mi amintesc si un google rapid imi confirma pare sa fie chiar aia.

Cel mai simplu, masoara cu o ruleta (nu e nevoie de precizie) ce diametru maxim incape peste ghidaje (nu peste sanie) - altfel spus, distanta din centrul universalului si cea mai apropiata muchie a ghidajelor, inmultit cu 2.

Aia e valoarea la care se refera 320, 400, etc. Valoarea masurata asa o sa fie cu cativa milimetri mai mare decat cea din denumire.

deci...se pare ca am fost indreptatit sa cred ca nu este un 320......dupa masuratori este 400....mai trebuie sa aflu daca e sna sau snb :rade:

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator Dragos Fanel

Buna seara !!!

Pompa de ulei este accesibila pe exterior la cutia de avansuri (sub capacul cu tabela de filete ).Eu am demontat-o am curatat-o , am schimbat arcul si dupa montare a functionat perfect . Daca inca mai ai pompa acolo incearca o revizie cu atentie mare la bile , arcuri ,  tevi de desfundat. In final trebuie sa curga picaturi de ulei prin citeva tevi pozitionate in gaurile situate pe partea superioara a cutiei de avansuri . Nu uita sa verifici teava de cupru prin care se face aspiratia uleiului din partea de jos a cutiei. Daca demontezi capacul cu manetele de comanda se pot vedea toate tevile de evacuare si poti urmari pozitionarea lor corecta astfel incit sa picure ulei pe toate pinioanele. La mine citeva din tevile alea erau infundate .Cred ca mai am pe undeva citeva poze cu interiorul cutiei. Spor la treba !!!

multumesc foarte mult pentru informatii,dar eu nu o am deloc! si as vrea o pmpa! multumesc pentru amabilitate!

BUNA STIMATI MEMBRII! ARE CINEVA SAU STIE UNDE POT GASI O POMPA UNGERE PT SN 400/1965.CARE UNGE CUTIA DE AVANS[NORTON], AM CUMPARAT STRUNGU FARA EA!1 VA MULTUMESC,SARBATORI FERICITE!! LA MULTI ANI!2016

Link spre comentariu
Vizitator Dragos Fanel

multumesc foarte mult pentru informatii,dar eu nu o am deloc! si as vrea o pmpa! multumesc pentru amabilitate!

BUNA STIMATI MEMBRII! ARE CINEVA SAU STIE UNDE POT GASI O POMPA UNGERE PT SN 400/1965.CARE UNGE CUTIA DE AVANS[NORTON], AM CUMPARAT STRUNGU FARA EA!1 VA MULTUMESC,SARBATORI FERICITE!! LA MULTI ANI!2016

buna! la multi ani 2016! are cineva o pompa ungere cutia avans sn 400, arad, sau o fotografie??

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Probabil ca te referi la sateliții de la universal!? Dacă ai un satelit lipsa, singura problema este cea legata de echilibrul static al universalului la utilizarea turațiilor mari. In rest poți să strângi piesa de la oricare dintre sateliții existenți. Recomandabil este însă sa folosești întotdeauna același satelit pentru strângere. Strungarii profesioniști, își marchează pe universal cu un punct chenăruit satelitul de la care realizează strângerea. La orice oprire, el va manevra de așa maniera, încât acel satelit sa vină în prim-plan.

Link spre comentariu
Vizitator shloymas

Daca mai detine cineva acest strung sna 320,m-ar interesa un o fotografie cu tabelul de avansuri si filete....sau mai bine un manual,am inteles ca a fost editat un manual in '73-'74 pentru sna 360 dar era prezentat si 320.... ma intereseaza schema cinematica...la 200 mm de filet da o diferenta de cateva zecimi...pe orice pas...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări