Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema programator PIC (varianta imbunatatita JDM)


Postări Recomandate

cand am cumparat Pickit -ul aveam planuri mari pentru el si pentru tot ceea ce priveste PIC-urile in general . Intre timp s-a asternut praful si pe planuri si pe programator :jytuiyu o sa incerc totusi sa fac un suport simplu folosind soclul zif care mi-a ramas si un cablu panglica cu pini separati pentru fiecare pin al zif-ului si sa conectez la pickit2 pinii necesari in functie de fiecare memorie in parte asa cum mi s-a recomandat mai sus daca am inteles bine.Multumesc pentru sfaturi ...si pentru critici :rade:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

faci cablul panglică ”cu pini separati pentru fiecare pin al zif-ului” degeaba!!!faci conexiunile la zif pe plăcuță, conform cu seria de pic-uri pe care o ai în vedere, cea pe care vrei s-o folosești mai des!dacă se ivește nevoia de programat un pic care nu încape, sau care nu are conexiunile necesare la zif-ul ăla, faci o plăcuță suplimentară cu un soclu de 50 de bani... sau dacă ții musai, un soclu augat, care e ceva mai bun ca un soclu de 50 de bani, dar nu costă cât un zif de bună calitate...pickitul are mufa (mamă) ICSP scoasă afară, trebuie doar să faci pe placa cu zif un conector (tată) pereche, sau să lipești un cablu cu 6 fire, nu prea lung, al cărui capăt să aibă conector tată pentru legarea la pickit!!!pe situl microchip e dat pdf-ul pickit-ului, cu tot cu schemă și semnificația pinilor ICSP.dacă pe plăcuțele cu pic-uri ai să prevezi undeva un header ICSP, poți programa picul direct pe placă, fără să-l mai plimbi pe plăcuța cu zif-ul...

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator Becone

eu am luat o schema de la cineva si nu reuseam sa gasesc cum vin pinii catre socluri ptr ca nu era scris pe schema si mai era o problema cu masa unui stabilizator care venea pe iesirea altui stabilizator si nu m-am mai chinuit cu ea din pacate am intrebat 2 , 3 persoane si toti imi spun sa imi cumpar un programator , dar unde ar mai fi distractia , vreau sa construiesc un automodel si o sa trebuiasca si luminite asa ca tot trebuie sa fac montajul ptr ele si voi face si programatorul tot eu

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări