Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Acer X223HQ


Vizitator getodacian

Postări Recomandate

Vizitator getodacian

Am un monitor Acer X223HQ care de cateva zile se aprinde doar cateva secunde / uneori cateva minute bune si apoi ecranul devine negru . Inainte de a se inegri ecranul se produc fluctuatii ale luminozitatii / "flash-uri". Led-ul ramane aprins ca si cum monitorul ar fi in stare de functionare . Ori sursa intra in stare de protectie , ori invertor cu probleme sau condensatori secatuiti ; deocamdata ma aflu la capitolul banuieli...

Am atasat mai jos niste imagini cu sursa monitorului ( nu sunt poze facute de mine dar sursa din monitorul meu este identica cu aceasta din pozele de mai jos). Eu banuiesc ca sunt de vina condensatorii electrolitici si maine o sa ma apuc sa-i schimb pe cei care par umflati sau cu alte probleme. Daca ati intalnit defectul asta sau aveti alte sfaturi legate de depanarea sa sunt gata sa va ascult.

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Daca ai condensatori umflati sunt sanse mari sa fie de acolo problema.Daca condensatorii sunt ok atunci ai ceva defect la invertor sau lampi, nu ar strica sa refaci lipiturile in zona invertorului.Incearca sa reduci luminozitatea, vezi daca sta mai mult aprins.Bafta !

Link spre comentariu

dupa simptome sigur aveti un tub ccfl uzat(sau cel putin unul).incercati sa probati lampile separat pe un alt invertor pt a vedea care este defecta.verificati sau inlocuiti conzii defecti si refaceti lipiturile din sursa si invertor.verificati cablurile de la capetele tuburilor si conectori.

Link spre comentariu

Domnilor , depanarea se realizeaza in baza unor masuratori.In cazul in speta , trebuie vazut daca sursa debiteaza 14,5V pe F801 , apoi daca exista comanda ON/OFF .Daca pana aici totul este ok, se verifica aceeasi tensiune in pin 12 , U801 .Daca nu exista , se inlocuiesc cei 2 tranzistori Q802,804 , chiar daca doar unul este defect....etc.

Cam asa asi aborda eu ... problema.

 

Asa ca stimabile , ia manualul de service , sculele si... la treaba !

 

http://support.acer.com/acerpanam/Manua ... X223HQ.pdf

Link spre comentariu

Domnilor , depanarea se realizeaza in baza unor masuratori.In cazul in speta , trebuie vazut daca sursa debiteaza 14,5V pe F801 , apoi daca exista comanda ON/OFF .Daca pana aici totul este ok, se verifica aceeasi tensiune in pin 12 , U801 .Daca nu exista , se inlocuiesc cei 2 tranzistori Q802,804 , chiar daca doar unul este defect....etc.Cam asa asi aborda eu ... problema.Asa ca stimabile , ia manualul de service , sculele si... la treaba !http://support.acer.com/acerpanam/Manua ... X223HQ.pdf

Sunt in totalimente de acord
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator getodacian

dupa simptome sigur aveti un tub ccfl uzat(sau cel putin unul).incercati sa probati lampile separat pe un alt invertor pt a vedea care este defecta.verificati sau inlocuiti conzii defecti si refaceti lipiturile din sursa si invertor.verificati cablurile de la capetele tuburilor si conectori.

din pacate ati avut dreptate ; am schimbat condensatorii si am refacut lipiturile din zona sursa , invertor , invertorul este bun insa defectul persista.Azi mi-am facut curaj si am desfacut monitorul sa ajung la lampi si intradevar unul dintre tuburile ccfl este defect, uzat , carbonizat . Trebuie sa gasesc tuburi ccfl de 22" in Iasi ca de pe net mi-e frica sa fac comanda ca vor ajunge zob pana la mine.
Link spre comentariu

Azi mi-am facut curaj si am desfacut monitorul sa ajung la lampi si intradevar unul dintre tuburile ccfl este defect, uzat , carbonizat . Trebuie sa gasesc tuburi ccfl de 22" in Iasi ca de pe net mi-e frica sa fac comanda ca vor ajunge zob pana la mine.

Si ca o varianta, poti sa incerci sa inlocuiesti tubul CCFL, cu benzi din Leduri. Evident, daca nu gasesti CCFL. uite cam asa ceva:http://remont-aud.net/forum/75-4600-1 :da
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator getodacian

Am rezolvat problema . Am gasit un alt monitor Acer 223WQ defect , un model usor diferit pe care l-am gasit tocmai la cineva din Constanta . Am schimbat lampa CCFL defecta si acuma mi-am rezolvat problema.Ba chiar am ramas si cu una de rezerva. Se inlocuiesc destul de usor n-am intampinat prea mari probleme ( am inteles ca la alte monitoare le poti gasi lipite cu adeziv si te trec transpiratiile pana il vezi schimbat ). Multumesc celor de pe forum pentru pareri sau pentru sfaturi .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări