Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu 6S19P


hpavictor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Schema cu 6S19P este nerealista fiindca disipatia rezistorului din catodul triodei finale este exagerat de mare, cam 12 W iar puterea utila de numai 2,6W. Eu nu am lucrat cu tubul dar acesta facind parte din clasa regulatoarelor de tensiune stabilizata probabil este mai dificil de controlat bias-ul, deci logic daca prin negativare automata se disipa multa caldura si tensiune anodica suplimentata iar negativarea fixa nu asigura bias-ul constant ramine o singura solutie...

Link spre comentariu

Pe o sarcina "atipica"(6S19P-se) disipatia in catod poate fi mica(regimul de alimentare destul de redus).In schimb etajul de atac trebuie sa furnizeze 200Vvv "conditii relativ bune"(asadar pt etajul de atac se impune alimentare cu 400Vcc...,sau transformator ridicator intre etaje 1/2 sau chiar 1/3).Poate fi destul de complicat pentru 3W in sarcina la iesire(poate doar asa..., ca moft) ,in urma cu ceva ani am incercat 6S33P-PP clasaA am obtinut 5,7W in sarcina dupa doua saptamini de "chin"...Un singur tub 6n13s bate cu brio 2 X 6s19p(mai ales in PP) pentru cam acelasi regim de alimentare la anod etaj final.

post-18717-139829337795_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări