Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

car smps


pyu

Postări Recomandate

mi-am facut ieri schema de la http://mdcs.w.interia.pl/car100 si nu merge. am folosit irf540, iar de la integrat la tranzistori am folosit fir de 10cm lung. Mai intai am folosit ca acolo un traf de la o sursa de calculator, dar nu mergea, pentru ca eu il alimentam de la o sursa de la calculator si intra in protectie. dupa aia am bobinat eu un traf tot de sursa cu 2 infasurari de cate 4spire, iar in secundar am pus o infasurare de 12spire, pt a testa. imi scoatea 14v , iar dupa 10-15 sec mosfetii se incalzeau foarte tare....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

mi-am facut ieri schema de la http://mdcs.w.interia.pl/car100 si nu merge. am folosit irf540, iar de la integrat la tranzistori am folosit fir de 10cm lung. Mai intai am folosit ca acolo un traf de la o sursa de calculator, dar nu mergea, pentru ca eu il alimentam de la o sursa de la calculator si intra in protectie. dupa aia am bobinat eu un traf tot de sursa cu 2 infasurari de cate 4spire, iar in secundar am pus o infasurare de 12spire, pt a testa. imi scoatea 14v , iar dupa 10-15 sec mosfetii se incalzeau foarte tare....

Ce tensiune ai pe comanda mosfet-urilor.Se deschid complect ?Daca e BUZ11A (nu se vede clar pe schema) e normal sa se incalzeasca pentru ca VGS = +/- 20 Vsi daca il alimentezi de la 12 V este numai partial deschis si rezistenta lui RDS(ON) e mult mai mare
Link spre comentariu

am folosit irf540, tens intre G si masa este 12 v. ieri m-am apucat si am rebobinat traful din nou si ceva e in scurt, pentru ca atunci cand alimentez, sursa de calkculator de la care il alimentez de se opreste.semivariabilul ala din schema ce rol are?am observat ca in ultima vreme, [pagina nu mai exista, si am pus o copie in format doc

Link spre comentariu

am folosit irf540, tens intre G si masa este 12 v. ieri m-am apucat si am rebobinat traful din nou si ceva e in scurt, pentru ca atunci cand alimentez, sursa de calkculator de la care il alimentez de se opreste.semivariabilul ala din schema ce rol are?am observat ca in ultima vreme, [pagina nu mai exista, si am pus o copie in format doc

IRF540 este bun. Semireglabilul este pt frecventa. MOSFET-urile mai sunt buni ? Incearca sa izolezi grila la ambele MOSFET-uri (comanda) si vezi daca mai ai scurt.Transformatorul pe ce l-ai bobinat si cate spire ?
Link spre comentariu

tot ar trebui sa mearga si asa...pune mai multe spire in primar 7-8 si vezi sa fie fazate cum trebuie...masoara cu ohmetrul sa ai intrerupere intre primar si secundar...sa nu uiti sa pui si circuitul snubber RC 56ohmi/ 4,7nano si in primar si in secundar...Ca si comanda sa folosesti varianta cu reactie cu optocuplor cu SG3524/3525...daca astea le faci cum trebe neaprat trebuie sa mearga sursa...

Link spre comentariu

am masurat din nou tensiunea intre iesirea spre gate si masa si am 6V la fiecare intr-o anumita pozitie a semireglabilului. daca il mai rotesc, tensiunea se modifica la 12v la o iesire, iar la cealalta numei 3v. E normal asa ceva?? ce importanta are snubberul ala? ca nu am gasit momentan rezistenta de 56ohm/2w si am pus una de 39ohm. eu am deja cumparat un mn3101, si incerc poate se poate face sursa cu unul de asta... momentan nu am bani sa iau un sg3525....am sa incerc sa mai adaug mai multe spire in secundar, pana atunci am pus cateva poza cu montajul. cum adica sa fie fazate cum trebuie?

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări