Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme amplificatoare pe tuburi&linkuri


Postări Recomandate

Un concept frumos cu EL84 de la o firma serioasa,DYNACORD :

 

...de remarcat cpacitatile "foarte mari" pentru condensatoarele de filtraj (32uF) dar si lipsa totala a oricarui drosel,interesant,nu-i asa ? :rade:

post-175212-0-54792100-1457510310_thumb.gif

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

  Filozofam prea mult si prea profund,bineinteles ca eu stiu care sunt avantajele unui PP in ceea ce priveste riplul de pe alimentare,insa eu am vrut sa subliniez faptul ca in comparatie cu constructiile DIY din ziua de astazi fie ele chiar si PP-uri se exagereaza cu filtraje de capacitati enorme,cu diode rapide,cu drosele cu inductante mari si asa mai departe,pe cand la vremea respectiva se mergea pe calcule simple din care rezultau filtraje eficiente si cu cheltuieli minime.

  Deci cam asta am vrut sa exemplific cu schema de mai sus,lasand la o parte faptul ca acest DYNACORD are un sunet de neegalat cam de niciun amplificator de aceeasi "categorie" fabricat cu componente de mii de EU in zilele noastre.Daca studiati schema nu este nimic iesit din comun,un final clasic PP nici macar UL,dar...asta este! :nas:

 

Am ascultat un astfel de amplificator la care nu s-au facut interventii de niciun fel.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

  Filozofam prea mult si prea profund,bineinteles ca eu stiu care sunt avantajele unui PP in ceea ce priveste riplul de pe alimentare,insa eu am vrut sa subliniez faptul ca in comparatie cu constructiile DIY din ziua de astazi fie ele chiar si PP-uri se exagereaza cu filtraje de capacitati enorme,cu diode rapide,cu drosele cu inductante mari si asa mai departe,pe cand la vremea respectiva se mergea pe calcule simple din care rezultau filtraje eficiente si cu cheltuieli minime.

  Deci cam asta am vrut sa exemplific cu schema de mai sus,lasand la o parte faptul ca acest DYNACORD are un sunet de neegalat cam de niciun amplificator de aceeasi "categorie" fabricat cu componente de mii de EU in zilele noastre.Daca studiati schema nu este nimic iesit din comun,un final clasic PP nici macar UL,dar...asta este! :nas:

 

Am ascultat un astfel de amplificator la care nu s-au facut interventii de niciun fel.

Ca sa nu mai vorbim de sunetul specific de el 84 dupa mine, neegalat.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator debutant audio

Salut! Vreau sa construiesc un amplificator pe lampi de vre-o 25- 35 W in 8 ohm. Imi poate da cineva o schema cu unu sau mai multe amplificatoare deja testate de voi? Sunt incepator in domeniu chiar noob. DanZup mi-a recomandat aces blog. Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări