Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se lipesc piesele


Postări Recomandate

La unele e greu fara preheater.Eu asa ceva folosesc la cele cu pad sub ele.

Dvs. am vazut ca sunteti adept al produselor Weller si nu ma mir deoarece in mod sigur sunt produse de foarte inalta calitate,altfel nu aveau asemenea preturi.Ca tot ati pomenit despre preheater detineti cumva si asa ceva marca Weller?

http://www.tme.eu/ro/details/wel.whp3000-12/dispozitive-de-lipit-altele/weller/005-33-646-99/

http://www.tme.eu/ro/details/wel.whp3000-6/dispozitive-de-lipit-altele/weller/005-33-386-99/

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Tehnologia SMT foloseste in unele aplicatii selecte, clei (rasina bicomponenta, glue) depusa automat de masina pentru prefixarea

componentelor inainte de lipirea componentelor. Se foloseste pentru precizie, la placi cu componente SMD mari,

la placi cu piese SMD pe ambele fete, pentru izolare, etc.

Componentele lipite cu acest clei se smulg foarte greu de pe circuit si este posibil sa se rupa in bucati.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Un exemplu de componente SMD fixate inainte de lipirea componentelor este in foto.

Click pentru marire.

post-238209-0-44091700-1483786120_thumb.jpg

Cleiul folosit este de culoare maro si este introdus in zonele unde nu sunt lipituri cu cositor.

Circuitul este dintr-un alimentator Lenovo, pentru incarcarea acumulatorilor de telefon cu litiu.

 

@gsabac

 

 

Link spre comentariu

 

Gsabac incearca sa ajute dezinteresat, ar trebui apreciat, nu desconsiderat, oameni cu pregatirea dumnealui sunt putini pe forum.

BIG LIKE!!! Doar noi 2 il cunoastem pe d-nul @gsabac de pe forumul vecin.Deja a postat si aici destule lucruri foarte interesante si utile dar intrebarea este daca cei 2 care au avut replici destul de arogante fata de dansul,le-au citit?

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu
Vizitator Co3min

In cazul meu este o parere strict personala, aroganta i-o atribui tu. E treaba ta daca c-o percepi astfel. Calitatile acelui user sunt cunoscute si apreciate de mai multi,nu doar de tine.

Editat de Co3min
Link spre comentariu

@cipri_mury : sunt destui useri Elforum care au darul cititului online ...

Dnul Gsabac are o cariera binecunoscuta constructorilor de amplificatoare de putere incepand cu anii studentiei ( acum 50 de ani ) si ulterior in cercetare ... putini useri sunt atenti la amanuntele detaliate de @gsabac , dar si la amanuntele evidentiate de alti useri , cu o experienta de viata deosebita in ceea ce priveste pasiunea noastra : @franzm , @ex.escu , @Traian B , @VTP , @ sandugeorge , @Tvicol , @Danzup , @LMOlimpiu , @valderama , @Kosmin , @sebi c , @fcon sau alti useri speciali ( pentru mine ) , carora le cer scuze anticipat pentru ca nu i-am mentionat sau pentru ordinea aleatorie ...

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Cea mai veche metoda (si ieftina) este tresa. Obligatoriu de cupru.Inainte de folosire trece-o prin putin sacaz. Va absorbi mai usor.

Eu in loc de tresa folosesc fire de Cu multifilare ,diametre de la 1mm la 5mm ,in functie de cit fludor am de "absorbit/curatat " de pe placa cablajului imprimat,in plus este si mult mai ieftin. Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări