Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se lipesc piesele


Postări Recomandate

In poza se vede mana unui "meserias". De ce unii inca folosesc sacaz mi-e greu de inteles ... Fluxul din aliajul de lipit este suficient, si daca nu este s-au inventat solutii mult mai performante ( no clean flux) ....

 

 

Cum zici tu .... da inainte sa scrii asemenea perle ar trebui sa te gandesti ca mai sunt si incepatori care citesc pe aici !

 

Nu-i rugina, e sacâz.Cand lucrezi in depanare ,n-ai timp sa mai speli si alte prostii.Si mai e un aspect,daca speli placa prea bine si arata ca de fabrica,si se uita clientul in aparat,zice ca n-ai schimbat nimic...

Citeste bine ce am inrosit!Nu ma refer la incepatori!

Link spre comentariu

@cipri_mury rugina? nu credca fludorul rugineste

@ Andrei Tabacaru oare chiarcrezi ca in secolul asta se mai uita lumea in asa ceva? deja se merge pe principiul nu functioneaza, l-am dus la reparat si mi la dat bun inapoi....daca se mai strica inca o data la interval de n saptamani atunci ALTUL si gata!!!

@djvas perfect adevarat, desi depinde de componenta, daca e o componenta mai "fortoasa" atunci nu e suficient fluxul din fludor...si cum ai zis flux no-clean....sau chiar si un "varf de ac" de flux facut homemade din alcool izopropilic si sacaz...si tot iesa mai frumos!


@ Andrei Tabacaru cand lucrezi in depanare este NEAPARAT SA SPELI daca vrei sa fii meserias adevarat pentru ca in "mizeria" ramasa pot ramane lipituri reci care nu le vezi decat dupa spalare....sau nu stii de ce nu vrea sa functioneze...Indiferent in ce si cum, in ziua de astazi nu mai este o scuza ca nu ai timp 20-30 SECUNDE sa dai cu un betisor si vata/betisor de ureche inmuiata in alcool sau acetona.

Link spre comentariu

Djvas eu folosesc sacaz acolo unde este cazul ( ce-i drept rar ), este ieftin si eficient. Nu uit insa niciodata sa curat lipiturile, trebuie neaparat sa arate ca nou, nu tolerez altceva, si nu dureaza decat cateva zeci de secunde cu o periuta si nitrodiluant.

 

Andrei ala e un mod cinic si egoist de a pune lucrurile, daca nu esti in stare sa-i explici clientului oricat de sumar ce interventie ai facut, suficient cat sa inteleaga si el oricat de superficial atunci iarta-ma dar n-ai ce sa cauti in depanari. Nu poti sa pui lucrurile asa, ci trebuie sa ai intai de toate rspectul fata de tine insuti, sa nu-ti fie jena sa te uiti la ceva ce ai facut tu doar pentru ca asa au venit bani mai multi, mie deseori mi-au zis clientii veniti la depanari ca irosesc timpul cu acel curatat, ca nu-l vede nimeni, replica mea este intotdeauna "eu il stiu acolo necuratat, nu accept asa ceva".

Link spre comentariu

rugina? nu credca fludorul rugineste

 

Am spus doar ca arata ca o rugina.Daca te uiti atent lipiturile sunt chiar luciose iar acea mizerie se afla in jurul lor.Mi se parea ciudat sa se oxideze cuprul prin masca verde,sau este posibil cumva?Dar oricum sa lasi o placa in starea asta nu mi se pare normal.Totusi am vazut placi care aratau mult mai jalnic,chiar pe acest forum daca nu ma insel.

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu

In poza este AS15 ...cam sacâzit :pandaci

Andrei n-o intoarce ca la Braila, problema ta exprimata cu subiect si predicat, a fost buzunarul propriu, nu sanatatea!

 

Elmar exista masuri de protectie pe care le folosesc de fiecare data, asta deci nu-i o scuza.

 

PS: Vad ca se bodegizeaza si topicul asta...

Marian,si tu te plangeai intr-o perioada ca inhalezi vapori de clorura ferica...si ai renuntat la corodare...

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu

 

Elmar exista masuri de protectie pe care le folosesc de fiecare data, asta deci nu-i o scuza.

 

Te amăgeşti cu ideea că te protejezi... crede-mă că ştiu bine ce spun!Azi tragi pe nas un pic de alcool izopropilic ...mâine un alt pic...şi aşa o să începi să ai probleme!Nu mai zic că într-un atelier de depanări ...sunt fel de fel de noxe din urma fluxului, a lipirii în general!Cu fel de fel de filtre extractoare ...şi tot mai scapă ceva ...că nu poţi purta cu tine mereu acel filtru...la orice poziţie de lipire!Sigur ...sunt situaţii în care este neapărat necesar spălarea...dar nu faci din asta o ”tradiţie” numai să faci treabă bună ...de care mulţi clienţi nici măcar nu sunt conştienţi! Ei sţiu una şi bună...merge(dacă se poate o viaţă de om) ...eşti bun!Nu merge, eşti un cârpaci ordinar!

Da ...dacă zici că eşti protejat ...cine sunt eu să te contrazic!?Totuşi ...eu vreau să trag un semn de alarmă pentru cine vrea să audă!

Editat de elmar
Link spre comentariu

 

Te amăgeşti cu ideea că te protejezi... crede-mă că ştiu bine ce spun!Azi trgi pe nas un pic de alcool izopropilic ...mâine un alt pic...şi aşa o să începi să ai probleme!Nu mai zic că într-un atelier de depanări ...sunt fel de fel de noxe din urma fluxului, a lipirii în general!Cu fel de fel de filtre extractoare ...şi tot mai scapă ceva ...că nu poţi purta cu tine mereu acel filtru...la orice poziţie de lipire!Sigur ...sunt situaţii în care este neapărat necesar spălarea...dar nu faci din asta o ”tradiţie” numai să faci treabă bună ...de care mulţi clienţi nici măcar nu sunt conştienţi! Ei sţiu una şi bună...merge(dacă se poate o viaţă de om) ...eşti bun!Nu merge, eşti un cârpaci ordinar!

Da ...dacă zici că eşti protejat ...cine sunt eu să te contrazic!?Totuşi ...eu vreau să trag un semn de alarmă pentru cine vrea să audă!

 

BIG LIKE .

Link spre comentariu

Chiar nu vreau sa intru in tot felul de polemici ciudate, cum se intampla des pe aici (pe forum). Dar eu lucrez cu alcool izopropilic de mai bine de 16-17 ani din care undeva la juma de an zi de zi am umblat intr-o camera "plina" cu tavi de spalare in masa a sute de placi dintr-o bucata! Inca nu am nimic ba mai mult la ultimele analize inafara de diverse probleme stiute (din nastere) sunt sanatos tun si cu o tensiune cum se spune "de aviator"...daca tot cu modeule aviatice am lucrat....

 

DA ai dreptate, este toxic, daca ingerezi, si DA este toxicdaca-l respiri dar aici este cu 2 taisuri deoarece sa existe concentratia asa mare in aer si sa inspiri atat de mult incat sa fie toxic pentru organism, cu siguranta este imposibil intr-un atelier, mai ales daca iti iei ceva masuri in aceasta privinta, sa nu mai spun in regim de amator....ca acolo sansele scad pre 0 sa existe probleme de sanatate din aceasta cauza!

 

Mai mult de atat...ACETONA esteun alcool izopropilic de fapt chiar din el se face...asta ce inseamna? ca avem doamne care au probleme de sanatate? sa nu mai spun ca acetona (sau fosta) se evapora mult mai repede ca alcoolul si vaporiii ii inhalezi mai repede....Cel putin la mine in casa 1 data pe saptamana miroase a acetona...."doamna"!

O alta chestie care poate multi nu o stiu, alcoolul izopropilic in anumite conditii este folosit si ca dezinfectat, am mirosit eu intr-o farmacie odata! Si daca tot spun de farmacie pai 90% din cremele TOATE au alcool izopropilic, ba mai mult concentratia mai mare o gasesti la cremele dezinfectante... E un foarte bun cicatrizator... Il mai gasesti in parfumuri, after shave, in solutii de curatat geamul...etc Ba chiar am vb cu ceva prieteni farmacisti pe tema asta candva si odata si cu un doctor...ce mi-au spus? va las sa ghiciti....tocmai de pe acea vreme m-am interesat de ce am spus mai sus......

 

Deci lipiturile se pot curata linistit cu acetona sau alcool izopropilic (mai preferat de mine) atata timp cat nu este ingerezi, nu abuzezi de ambientul in care il folosesti si nu este perioada indelungata (ma refer de la 2-3 ore) in ambient cu o concentratie mare de vapori....

 

Cei care sustin invers atunci cred ca ori nu sunt bine informati ori au diverse "fobii" cum circula mai nou pe net despre tot felul de alimente care nu sunt ok ca provoaca nu stiu ce boala...ca asa ai muri de foame daca te-ai lua dupa ele...asa si cu alcolul....mai bine facio montajul si il lasi asa....nici nu mai cureti....ba pune si toata cutia de sacaz pe el....si lasa acolo....

 

 

 

LE: uite ce am mai gasit!!! Nu dau link, ca e de cumparat de la ceva magazin online de produse medicale! Deci, chiar asa de grav afecteaza sanatatea?

 

Substanta activa: 2-propanol p.a
Isopropyl Alcohol este un solvent organic, care poate fi folosit ca antiseptic lichid sau pentru curatarea suprafetelor si are, deasemenea, proprietati degresante si dezinfectante.
Aplicatii si proprietati:
Alcoolul izopropilic este folosit in stomatologie in timpul tratamentelor de canal.
Folosit alaturi de Hipocloritul de Sodiu, reduce tensiunea superficiala. Multumita acestui fapt, mareste proprietatea de penetrare a Hipocloritului de Sodiu, astfel incat Hipocloritul de Sodiu sa poata penetra in canalicule de dimensiune mai mica.
Accelereaza uscarea canalului radicular.
Sustine claritea obturatiilor temporare radiculare continand iodoform.
Instructiuni de folosire
1. Ca irigant
- Isopropyl Alkohol trebui folosit alternativ alaturi de hipoclorit de sodiu aplicandu-l cu o seringa cu ac endodontic.
2. Ca sicativ al canalului radicular
- dupa tratamentul de canal, a se folosi ca ultim irigant aplicandu-l cu seringa cu ac endodontic.
Prezentare
flacon 200 ml

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări