Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ATMEGA FUSEBIT DOCTOR


Postări Recomandate

Ieri i-am facut si o "imbracaminte" https://postimg.org/gallery/3ig4c0cwa/.

L-am conectat la PC cu un modul PL2303,ca terminal folosesc Termite si functioneaza bine,pe Atmega8 am ultimul update 2.11.Problema este ca atunci cand vreau sa scriu manual fusebit-i,apas 2 si apare " TIPE FUSE LOW si dedesubt TIPE FUSE HIGH",am incercat in toate modurile si nu vrea.Stie cineva cum trebuie sa-i scriu,adica pe rand sau pe toti odata,sau trebuie setat ceva la Termite?

Uite asa apare:

Init programming... DONE
Read signature... 1E 90 07
Searching chip... no names in 8kB ver
Read fusebits... L:6A H:FF E:00
Should be... L:6A H:FF E:00
Lockbits... DISABLED (FF)
What to do?...
1 - write fusebits
2 - modify fusebits
3 - set lockbits
4 - chip erase
5 - end
Apas 2 si apare;
Type fuse LOW:
Type fuse HIGH:

Si de aici nu mai stiu cum trebuie sa introduc fusebit-i.

Stie cineva?

Multumesc!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Probabil că e cineva care îl va putea face contracost...încerca la rubrica ”elecrtoJob”...N-am nici o ideie dacă cineva în are făcut ...pentru vânzare...

Eu l-am făcut/construit ...doar pentru a-mi rezolva o problemă...dar n-am intenţia să-l vând!De fapt, eu n-am făcut decât o parte din el ...partea cu soclul de 32pini.

Editat de elmar
Link spre comentariu

Nu cred că pe ală(adaptoarul ăla) îl avea în vedere ...atunci când a întrebat! :rade:

Decât să deblocheze acel atmega32 cumpărând un astfel de adaptor...mai bine îşi cumpără câteva bucăţi noi de atmega32L...şi a rezolvat problema!

Editat de elmar
Link spre comentariu

La deblocare îţi trebuie 20 de fire...şi nu ştiu dacă o să reuşeşti direct în circuit...e posibil ca unii pini(folosiţi la deblocare) să fie conectaţi la alte componente(cu rezistenţă mică, sub 10K) care să împiedice programarea corectă...şi să ducă în final la eşec!

Link spre comentariu

post-201519-0-33013600-1491193849.jpgpost-201519-0-48306000-1491193867.jpgCam acesta este adaptorul care i-mi trebuie mie.Sub denumirea aceasta poate fi gasit pe net dar de negasit a noi in tara.

 

TQFP44 QFP44 PQFP44 TO DIP4 IC Test Converter Socket Programmer Adapter

Acum am vazut ca e identic cu cel prezentat de colegul orgasmo

Editat de ionel1959
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări