Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ATMEGA FUSEBIT DOCTOR


Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Asa cum am promis astazi, atasez din nou arhiva cu cele folosite de mine pentru realizatea lui Atmega Fusebit Doctor.

Am folosit Firmware pentru Atmega8 , pe asta l-am pus in Doctor ca "inima".

 

Link descarcare: http://fastupload.ro/9df6ee1a6ec96eb2ee035d52d9901f4d.html

 

Buna seara,

 

Spuneti-mi va rog frumos la alimentare doctorului care led ar fi normal sa se aprinda? verde ramas aprins este corect?

La apasare sw clipeste rosu de doua ori si verde ramane aprins!

Multumesc.

Editat de niculae
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

va rog sa ma ajutati si pe mine,am facut si eu pentru un prieten un atmega fusebit doctor dupa schema de pe siteul oficial,dar dupa ce am montat toate piesele si dupa ce am scris firmware pe un atmega 8a l-am alimentat dar ledul rosu sta tot timpul aprins,daca dau pe butonul start se stinge ledul rosu citeva secunde si cel verde clipeste ff slab,eu dupa cit am vazut prin toate videotutoriale nu asa trebue sa faca,datimi va rog un sfat ce ar putea sa fie vina.

Link spre comentariu

a facut cineva varianta asta de atmega doctor cu FT232RL ce avantaje sau dezavantaje ar fi intre asta si cea fara usb

 

http://www.getchip.net/posts/059-ispravlyaem-avr-fyuzy-pri-pomoshhi-atmega-fusebit-doctor/

 

aia fără USB merge să-şi afişeze mesajele trimise pe UARTdoar pe un pc/laptop cu COM clasic, prin intermediul unui convertor de nivel... cea cu USB (nu are importanţă ce convertor USB/TTL e, poate fi orice de la clasicul FT232 la chinezescul CH340) se poate conecta la orice device cu USB şi mesajele se pot vede cu orice soft de terminal.

 

sfat pentru cei care vor să-şi facă un "doctor": există deja un shield pentru asta, pentru Arduino Uno, dar se poate adapta la orice alt Arduino, şi puteţi face rapid şi uşor unul, fără bătăi de cap cu fusebiţii "doctorului"... deşi la ăla NU se umblă la fusebiţi, pentru că nu are nevoie de cine ştie ce precizie în tact!

aici: http://mightyohm.com/blog/2008/09/arduino-based-avr-high-voltage-programmer/

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

”Doctorul” sigur funcționează...am deblocat câteva atmega(8 și 328) !Dar numai dacă s-au blocat accidental prin setarea greșită a fusebits...dacă au(microcontrolerele) probleme hardware și mai ales unul din pinii de programare e defect...nu mai se poate face nimic!

Mai sunt cazuri când nu merge deblocat din cauza că unul din traseiele de programare ai doctorului spre microcontroler e întrerupt ...sau nu face contact ferm în soclu !

Mi s-a întâmplat să lipesc un atmega 8 smd pe un adoaptor ...și un singur pin nu făcea contact....nu mergea sub nici o formă .Mereu se aprindea ledul rosu....după lipirea acelui pin...a funcționat din prima!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări