Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

totul despre...SURSE(teorie,scheme,aplicatii)


Vizitator

Postări Recomandate

Vizitator smilex

De acord cu invatatul... Dar daca te gandesti deschis, nu exista timpi ce cu I constant sa nu poata fi obtinuti cu clasic. Adevarat insa ca cu clasic cerintele pe driveri sunt mai mari.Acum sa-ti spun ce nu-mi place la nici o configuratie discutata, inclusiv TC. Lipsa UVL. Daca alimentarea e de 5V (dintr-un oarecare motiv), un astfel de impuls poate deschide partial tranzistorul de putere si sigur se va distruge prin incalzire. Se poate implementa alaturi de TC de exemplu, dar ma nemultumeste ca nu exista incorporat. Personal am cautat, dar n-am gasit asa ceva. In schimb, exista implementat pe multe sisteme opto, tip HCNW3120 (etc). Daca ai gasi un astfel de driver, tip TC cu UVL, as zice ca e perfect.La TC4452 se preteaza 1 ohm la 12V. Am mai multi 4422, sunt multumit de ei (exceptia de mai sus), 4452 n-am folosit, banuiesc ca sunt ok.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Teme de studiu.Ce-am intalnit prin invertoare (rezolva polarizarea la tensiuni mici si livreaza nu zero ci negativ):post-1-139829446807_thumb.gifImbunatatire:post-1-139829446808_thumb.gifDriverul perfect, putere si protectie la subtensiune cu histerezis:post-1-139829446809_thumb.gif

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Interesante schemele propuse spre studiu;obtinerea tensiunii negative,mi s-ar parea utila in comanda polarizarii unui mosfet,care sa inlocuiasca bipolarul.Am sentimentul ca un mosfet s-ar preta mai bine la incarcarea/descarcarea capacitatii comparativ cu un bipolar,care are o cadere de tensiune CE mai mare la curent mare,plus ca are nevoie de un curent de comanda important.Cea de-a doua schema,imi e cunoscuta,seamana cu cea pe care mi-ai propus-o,pe care am testat-o, si intradevar incarcarea e sensibil imbunatatita,prin folosirea NPN-ului,comparativ cu varianta simpla,cu doua diode.Circuitul UVLO,care sunteaza la masa intrarea driverului,cand tensiunea de alimentare coboara sub o anumita limita,e conceptie proprie?...ca parca recunosc stilul.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Doream sa-ti arat viziunea mea asupra idealului, n-am facut asa ceva si ma nemultumeste profund ca nu exista incorporat, costul n-ar creste semnificativ.Incearca asta:post-1-139829446929_thumb.gifMai poate fi inclus un histerezis si o subtensiune. MOS-urile de curent cat mai mic (5-6A) pentru o capacitate de intrare de ordinul sutelor de pF (cat mai mici). Cu BC547C si 557C (am uitat sa le trec). Poate ceva schottky la redresare sau UF4007. Ca si la varianta ta, alimentarea se obtine din impuls pe durata ton, condul de 1u constituie un "rezervor" pentru deschiderea MOS de putere.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Am testat azi ultima schema propusa de @smilex.Din pacate nu am gasit chiar cele mai indicate mosfeturi,fapt reflectat de oscilograme.Am folosit un mosfet P,IRF9610,cu Rds prea mare,de 3 ohmi,astfel incat incarcarea pe frontul anterior,nu se mai face cu curent constant,spre sfarsitul incarcarii.Frontul descendent este insa in regula...descarcarea fiind facuta cu un mos mai potrivit,APM2050,cu Rds de 40 miliohmi si Ciss=510pF.Prima oscilograma e pe un condensator de 22nF,a doua pe un IXFK48N50,a treia pe un cond de 100nF,toate la 68khz.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Pentru comparatie,o oscilograma mai veche,cu driverul clasic,cu doua bipolare,avand ca sarcina cca 16nF,doua IXFK48N50,in paralel.Aceeasi frecventa,68khz.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Alta tema.Timpii de comuatie sunt foarte buni, mai ales in zona tensiunii de deschidere. Dar se observa aparitia oscilatiilor parazite, datorate inductantelor si capacitatilor parazite (de intrare). La clasicul cu bipolare, intrucat chiar pe finalul timpului de comutatie, nu mai sunt resurse (curentul scade datorita scaderii tensiunii pe rezistorul fix din poarta), caderea nu este atat de abrupta spre sfarsit si acele oscilatii sunt amortizate. Intrebari: Este suficienta ascendenta si descendenta de la bipolare in zona 3-5V, sau nu? Acele oscilatii sunt periculoase, pot ajunge la tensiunea de deschidere? Merita caracteristica abrupta obtinuta pana jos (unde sub 3V nu prea mai conteaza cum e), daca oscilatiile apar? Sa se apeleze la tensiune negativa?Ramane sa incerci un TC cu rezistor adecvat. Cred ca nu vei regreta, isi merita banii.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Trecand peste oscilatiile observate pe descarcare,este cel mai corect semnal pe care l-am obtinut vreodata.Cel putin ultima oscilograma arata incarcarea/descarcarea unui cond de 100nF,caz care in realitate ar corespunde a vreo zece mosfeturi puse in paralel! N-as zice neaparat ca e meritul curentului constant ci mai degraba a folosirii mosfeturilor.Altfel spus,schema poate fi folosita ca driver clasic,prin excluderea tranzistoarelor din GS mosfeturilor si marirea rezistentelor de 0,22 ohmi,pentru curentul initial maxim dorit,de incarcare/descarcare,sa zicem 3 ohmi,pentru un curent maxim de 5A.Ar rezulta un driver mai simplu,comparabil poate ca performante,cu unul dedicat,gen TC.Apropo de acesta,o sa comand cateva si o sa fac comparatie cu driverul discutat.Un dezavantaj al driverului discutat,cred ca e lipsa histerezisului,care provoaca usoara incalzire a mosurilor,chiar fara sarcina,semn ca se suprapun,pentru un timp,timpii de conductie.Dar se poate trece cu vederea,in timpul testelor mosurile au ramas la o temperatura rezonabila. Intorcandu-ma la oscilatiile parazite,care intre noi fie vorba,sunt de mica amplitudine,nu cred sa poata deschide mosfetul,amplitudinea maxima a semnalului fiind de 18V,cred ca pot fi eliminate,limitand curentul spre sfarsitul descarcarii,exact cum se intampla pe incarcare,datorita Rds,prea mare.Pentru asta ar fi suficienta o rezistenta conectata nu in sursa,ci in drena.Sa zicem un ohm...;descarcarea cu 3A,curent constant,s-ar face pana la cca 3V,de unde curentul ar incepea sa scada,datorita rezistentei.Descarcarea ar fi rapida,pana la cca 3V,aproape de blocarea mosului,apoi mai lenta,pana la zero volti.Sau de ce nu ,un mosfet cu Rds de cca un ohm,care ar limita singur curentul.La conectarea in paralel,oricum se foloseste cate o rezistenta inseriata in grila,care ar avea acelasi rol.Astfel s-ar obtine o incarcare/descarcare mixta,combinand avantajele fiecareia.Desigur aceste presupuneri trebuie verificate practic.Sper ca discutiile noastre,care pana la urma au rezultat un driver functional, sa fie utile si altora;in ce ma priveste am convingerea ca prin tatonari,folosind schema propusa de tine,se pot comanda corect cateva mosuri in paralel,de curent mare.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Teme de studiu.Ce-am intalnit prin invertoare (rezolva polarizarea la tensiuni mici si livreaza nu zero ci negativ):driv2.GIF[/attachment]Driverul perfect, putere si protectie la subtensiune cu histerezis:[attachment=0]driv3.GIF[/attachment]

Referitor la protectia la subtensiune...Cred ca se poate rezolva ceva mai simplu,avand in vedere o caracteristica a TC4422,tensiunea minima de deschidere e 2,4V.Folosind la intrare un divizor rezistiv,care divide cu patru de exemplu,tensiunea minima de comanda va fi 10V,care va deschide complet mosfetul.Ar merge poate inseriat chiar un zener.Aceeasi metoda s-ar putea aplica si la schema propusa de tine,pe care am testat-o,inlocuindu-se primul NPN,cu un mosfet.....
Link spre comentariu
Vizitator smilex

In nici un caz nu merge cu zener. Daca presupui ca e la limita, se poate intampla sa apara mai multe impulsuri pe dureta unuia. Zenerul are o capacitate proprie, nu e de dorit pe traseul de semnal, trebuie studiata alimentarea, nu semnalul (e mult mai dificil de studiat).OK, scoate limitarea de curent, ramai cu 1 ohm intre drene si cu poarta MOS-putere pe drena pozitiva. Poate acel ohm va amortiza oscilatiile. In privinta lor, in drena vor apare altele, iar datorita capacitatii DG poate vor anula oscilatiile existente sau poate le vor amplifica, asemeni a doua valuri pe apa. Nu e predictibil. Ar fi bine sa le amortizezi, daca poti.Daca pui rezistori in porti pentru paralel, chiar daca sunt de valori mici (1-2ohmi) nu prea mai seamana a curent constant. Incearca varianta cu 1 ohm intre drene si 2,2 ohmi in poarta. Sau alte R. Sau cu poarta pe drena negativa. etc.

Link spre comentariu
Vizitator pisica matache

Cam asa vedeam eu rezolvarea... Incarcarea/descarcarea fiecarui mos se face cu un amper,pana tensiunea ajunge la 11V la incarcare,respectiv 4V la descarcare.Asta presupunand ca nu exista tensiunea negativa..Pana aici curentul, am convingerea ca e constant,el fiind citit pe rezistentele din surse.Dupa aceea curentul va fi limitat de rezitentele din drena,si de cele din portile mosfeturilor.Am desenat si varianta coborarii tensiunii in grila,sub zero volti,cat si inlocuirea bipolarului cu mosfet,avand posibilitatea reglarii tensiunii minime de comanda.Asta daca n-am gresit iarasi ceva...Desigur ca o sa testez practic aceste variante,iar rezultatele le voi pune aici....Cred ca rezistentele de 0,5 ohmi din drene pot lipsi,marindu-se cele din porti la un ohm.As zice ca tatonand aceasta valoare,se poate obtine un semnal cat mai corect,intelegand prin asta si lipsa oscilatiilor.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Negativul nu te ajuta cu nimic. Sterge-l.Prin fiecare rezistor de 0.5 circula 1A deci nu 2V pe ele.Nu poti sa te joci cu tensiunea de deschidere a MOS la intrare. Daca ti se deschide partial, iti ofera la iesire o tensiune ce poate lua orice valoare, adica exact ce trebuie evitat. TC are acolo un histerezis, dar cum ziceam, e mult mai usor de studiat alimentarea, care de fapt e varful semnalului.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări