Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

DA. Altfel cum poti afla valoarea exacta la un rezistor de 0,1 ohm cu toleranta de 1% decat cu un aparat ce masoara 0.01 ohm sau 0,001 ohm iar in cazul unui rezistor "suspect" ca fiind devalorizat poti elimina suspiciunea doar prin inlocuirea rezistorului sau rezistorilor ori zecilor de rezistori. Iar toleranta de 0,1%  ce sa mai zic...

Problema nu este de putinta masurari ci de utilitatea acesteia, la ce ajuta 0,001ohmi diferenta dintre un rezistor si altul? Care sunt diferentele marcante dintre cele doua valori + sau - 0,001ohmi.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Mitică49

Salut!

Am un aparat de măsură rusesc model 43101. Pentru că sunt începător în ale utilizării unui astfel de aparat (în general multimetre) solicit, și-l rog pe cel ce are, să mă ajute cu instrucțiuni de lucru în limba română.

Mulțumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu

Fluke 116 - din targ, perfect functional cu 30 de ron. Intelijentul nu stia ce vinde.

Siemens b1025, tot din targ , 45 ron, ca nou, dar este urat cu spume. Merge ok de altfel.

Uni-t - u601. Nu stiu de ce l-am luat, dar il am.

Hantek 8060, care il folosesc pe teren in general cand am nevoie si de osc.

Si inca ceva saracii, gen uni-t automotive.. nu mai stiu cum ii spune, pentru ca doarme intr-un dulap.

Sper intr-un fluke 289 si macar ceva de la uni-t de banc.

Cel mai bun, este ala care il folosesti in fiecare zi. Adica cel mai ieftin de obicei.

Link spre comentariu

De ce, ma rog? Nu-mi pare ca UT-800 ar fi "mizerie ordinara"-n-am unul, dar cel putin in specificatii arata beton.

 

Din seria 800 avem :

Ut802 si Ut803 sunt multimetre cu speficatii si constructie asemanatoare cu cele portabile,doar carcasa este de banc. Aceste modele nu pot fi considerate multimetre de banc.

Ut804 este la limita .. intre multimetru de banc si portabil ca specificatii. Ca si constructie ... O MIZERIE. Se poate vedea din poza atasata.

Ut805 este singurul din gama care poate fi considerat multimetru de banc. Dar la pretul de aproximativ 2000 RON avem alternative de la firme mult mai ok cum ar fi RIGOL, Siglent si chiar GW-Instek. Constructia de asemenea lasa de dorit dupa cum se vede in poza. Sa nu mai zic ca cu 2000 ron poti lua HP(agilent ) sau Keithley second hand de 6.5 digit.

post-174634-0-17805300-1487241647_thumb.jpg

post-174634-0-51203500-1487241869_thumb.jpg

Editat de djvas
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări