Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce multimetru aveti ?


Postări Recomandate

Acum 1 oră, Marian a spus:

Da-mi un singur exemplu concret.

Eu am dat unul. Nici un digital nu va face asta. Nu te supăra Marian, pe forum sunt mulți care lucrează în multe domenii electronica. E prea vast sa poți spune ca ai văzut și știut tot. 

Link spre comentariu
Vizitator

Citat @modoran:

Faptul ca sunt in oferta magazinelor chestiile alea cu ac la preturi mari nu inseamna ca se si vand. 

Bineinteles ca nu se vand.Postez si eu linkuri,asa,la o tigara.Oare s-or fabrica?

Link spre comentariu
Acum 1 oră, sesebe a spus:

Nu exista functionalitate pe care sa nu o faca mai bine un multimetru digital.

 

La trecerea de pe analog pe digital, prin anii 92, cea mai mare problema o aveam la depistarea defectelor de genul este sau nu tensiune, nu cit este, aia o vezi dupa, la analoic vezi cum pleaca acul, la digital vei ca face ceva insa esti nevoit sa interpretezi cam ce este.

Au trecut la aparate cu bargraf dar totusi sint 2 indicatii, la analogic asta e mai rapid de interpretat.

Link spre comentariu

Numai cine nu s-a întâlnit cu situații unde analogicul ajută mai mult, spune că digitalul e ,,the best,,.

Atenție, nu am făcut referire la precizia absolută, rezoluția de citire, funcții multiple, memorii, etc.

Am scris că sunt condiții unde analogicul te ajută mai mult decât digitalul, chiar și cu un ,,bargraph,, care preia indicația analogică a mișcării unui ac. Iar faptul că nu toți utilizatorii de multimetre se vor lovi de aceste situații, nu înseamnă că ele nu există.

Cum bine scria @dan cod nu poți spune niciodată că le-ai văzut pe toate.

Eu utilizez frecvent doar multimetre digitale, dar am numai megohmmetre analogice.

Sunt relativ mari și grele, dar nu le-aș schimba pe niciun echivalent digital, nici gratis.

Ca să-i răspund totuși lui @Marian, când urmărești variații ale unui semnal, analogicul te ajută prin faptul că acul lui ,,mediază,, mecanic mai ușor de interpretat impulsurile rapide și le încetinește, astfel poți urmări și interpreta rapid și ,,cu coada ochiului,, niște semnale tranzitorii pe care digitalul trebuie să fie foarte performant și scump ca să le înregistreze/afișeze corect. Nu întotdeauna te ajută precizia absolută a unui aparat, ci uneori numai mișcarea acului te ajută mai mult decât niște cifre care se schimbă rapid.

Analogicul măsoară în timp real, iar digitalul face ,,sampling,, adică măsoară de câteva ori pe secundă și apoi integrează.

Cum spuneam, fiecare are atuurile lui, iar fiecare se folosește bine acolo unde e potrivit.Analogicul sau cel puțin indicația analogică nu va dispărea...

Link spre comentariu

Din lipsa de subiecte "grele" de electronica, forumul s-a transformat in unul filozofic. Fiecare individ este unic, nu mai incercati sa-i induceti din experienta, de fapt trairile voastre.

Chiar de curand a scris cineva ca a masurat o dioda si ii indica bine dar doar prin inlocuirea ei a eliminat defectul. Cum sa masori diode de la 0,1A la 100a cu 0,8mA cat dau unele multimetre pe dioda. Am intrun colt unde nu ma incomodeaza un aparat analogic cu care masor diodele la 50mA. Nu cere de mancare, nu platesc impozit sau chirie pt el.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Buimacescu a spus:

Citat @modoran:

Faptul ca sunt in oferta magazinelor chestiile alea cu ac la preturi mari nu inseamna ca se si vand. 

Bineinteles ca nu se vand.Postez si eu linkuri,asa,la o tigara.Oare s-or fabrica?

Ma bucur ca ai revenit pe forum! Chiar daca ai decis sa faci asta sub un alt nick-name.

Link spre comentariu
1 hour ago, dan cod said:

Nu te supăra Marian

De dvs niciodata. 

 

Daca va referiti la treaba cu gasitul difuzoarelor, nu e o chestie pentru care sa fi fost conceput in mod explicit un anumit multimetru, dar depinde de fiecare in parte, de ce curent are disponibil pe functia dioda sau continuitate.

Eu treaba asta nu o fac cu multimetrul ci cu o baterie R3 sau R6, tensiunea e prea mica sa avarieze bobina, iar pocnitura e mult mai pronuntata. 

 

 

Link spre comentariu
La 29.03.2024 la 19:40, almarghi a spus:

da' din asta are cineva?image.thumb.png.a80a9fffdfa2f7415b86bbba1a19a3e6.png

Am eu... 

Mă ajută la măsurători rapide, are avantajul ca nu se supără când îl pui la 0,4KV, dar nici nu excelează. 

În special, unde sunt convertizoare de tensiune sau drivere, arata bălării. 

Avantajul lui este compactitatea, dar a fost înlocuit recent de un aparat care are și funcția low-Z. 

 

Editat de yo2mhj
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări