Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema cu PLL


Vizitator andreid

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cred ca intrebarea este pusa cam defectuos. Daca ai "de-calat" un PLL, ala nu mai e bun de nimic. Daca bucla a iesit din sincronism, oscilatorul ala face ca toate animalele padurii. Daca vrei sa-i schimbi frecventa, aia e altceva si nu e "de-calare". Dar bucla trebuie sa ramana agatzata, ca altfel se cheama ca nu-si face functia de pelele.Deci? Ce vrei sa faci de fapt?Cirip

Link spre comentariu

<PLL-ul asta este emulat soft intr-un controler sau PLL-ul este comandat de un controler ?Deblocarea de pe faza se poate face prin intreruperea tensiunii de eroare care comanda oscilatorul comandat in tensiune. In acest caz frecventa oscilatorului este greu de controlat si instabil. Ar mai fi si cazul in care se intrerupe functionarea oscilatorului de referinta, de exempl scoti cuartul sau il scurtcircuitezi la masa printr-o capacitate de ordinul nF-lor. Efectul va fi acelasi.Daca vrei sa schimbi frecventa de lucru trebuie sa schimbi factorul de divizare din lantul de numaratoare programabile, daca ai acces la ele.Daca vrei sa te deplasezi in jurul unei frecvente poti inseria un trimer la cuartul din oscilatorul de referinta.Este greu sa dai un raspuns cit timp nu dai mai multe date despre problema care o ai sau despre rezultatul la care vrei sa ajungi.

Link spre comentariu

Don Mario, PLL-ul este emulat soft? Daca DA atunci aveti dreptate. Dar si soft daca este, daca VCO-ul este extern PIC-ului atunci se poate intrerupe semnalul de comanda. Sint prea putine detalii despre problema iar noi nu facem decit sa dam cu presupusul. Nedumeriri au toti care au citit topicul.

Link spre comentariu

Imi pare rau "ywar2" ! Dar nu stii ce vorbesti ! In toate microcontrolerele pll-ul este in interior si nu ai acces decit la pini de quart ! Nu poti intervenii sub nici o forma ! Daca cineva ar fi avut simpla curiozitate sa citeasca data sheet-ul, probabil ca ar fi inteles !Don Mario

Link spre comentariu
Vizitator andreid

Am acces doar la quartz-ul extern. Cred ca voi incerca solutia cu scurt-circuitarea quartz-ului...sau scoaterea lui din circuit.Ideea este sa sesizez cand PLL-ul s-a decalat si rulez cod la frecventa Quartz-ului...si vroiam sa fac niste teste :)Va mutumesc.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări