Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Componente originale / false


Postări Recomandate

Multumesc de rapsuns. Ati ghicit ca este vb despre un Sony.

 

Mai nou acuma am vazut ca se branduieste transitorii si condensatorii cu numele firmei.

La condensatorii pe undeva scrie mic Nichicon, Elna, Nippon Chemi-Con, etc.

Iar prin prospecte arata piesele cu numele firmei ca sa vada omu ca are piese originalie :ras:

Reclama este sufletu comertului.

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

tl081 luate de la un magazin online 20 bucati din 20 doar 1 merge ok restul sa dus fumul din ele si nu mai vor sa functionezeerau destinate unei surse de tensiune 0-30volti 0-3 ampericulmea este ca am inversat acel integrat care a functionat in fiecare soclu si a rezistat cea ce elimina defect de montare

Link spre comentariu

tepele luate cu piese ... made in china

Poza cu cele doua condensatoare e veche... provine dupa o pagina unde cineva a facut o modificare la niste condensatoare mai vechi pentru a pastra aceeasi carcasa si acelasi rastru... Se obisnuieste asa ceva de catre unii restauratori (mai ales la aparatele vechi cu tuburi) pentru a pastra aspectul si dimensiunea condensatorilor electrolitici originali montati pe linia de fabricatie. In poza aia nu e vorba de nici un "fake".http://www.audiokarma.org/forums/showth ... ?p=5772312http://stereoraven.com/archives/157
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Parerea mea este ca e destul de greu sa faci deosebirea intre un fals si un veritabil,decat in cazul in care sunt diferente batatoare la ochi(neregularitati in forma capsulei. a terminalelor,eventual masuratori la rece daca le poti face inainte de achizitie,s.a.)Si ati vazut, chinezii la ce performante au ajuns.Asa ca...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Astazi am luat de la magazin de componente electronice, printre altele, un tranzistor BC 107 in capsula de plastic TO92.Stiam ca sunt in capsula metalica. Se fabrica si in capsula de plastic, sau am luat un tranzistor contrafacut ?Daca-i musai, o sa fac si o poza.

Link spre comentariu

Pe vremuri BC107 era numai in capsula metalica. In capsula de plastic se numea BC171. Doar puterea disipata e mai mica la capsula de plastic.Dar lucrurile se mai schimba - am luat un BFR in capsula T92 ''asa se fac acum, domnu' '', de curiozitate, care merge perfect ca ...BC.La tine nu ar trebui sa ai probleme.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

...Am pastrat jucaria in ideea ca poate bag alt montaj acolo. Inca n-am gasit ce montaj USB sa fac incat sa fie util sub forma de bratara. Daca aveti ceva idei, chiar va rog sa-mi spuneti....

păi... știi microminicard readerele alea pe usb? alea de SD, că sunt mai ieftinache cardurile! :daș zice că una încape binișor în locașul ăla, cu tot cu un card rezonabil de mare!... :Ddacă vrei ceva ”estetic și mișto”, zic că te poți dixtra nițel cu niște leduri smd!!! :rade:
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări