Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Componente originale / false


Postări Recomandate

Sarcina este de 100 mA. Daca imi da 12 volti in gol, de unde sa scoata 15 in sarcina ? o sa incerc si cu un consumator mai puternic, dar nu vad de ce s-ar schimba lucrurile.

Pune in paralel cu intrarea si cu iesirea stabilizatorului cate un condensator de 100nF nepolarizat, asemanator schemei de utilizare din datasheet.Nu stiu sigur daca asta o sa-ti rezolve problema, dar am patit de multe ori ce ai patit tu acum si s-a rezolvat cu acei condensatori, conteaza mai mult ala de la intrarea stabilizatorului.Daca tot nu merge da-i un ciocan sa vedem poate e ceva stricat inauntru :nebunrau:
Link spre comentariu

@cristian2009 :

Da ce are?!?!?! daca creste tensiunea odata cu ,consumul..??? este stabilizator crescator de tensiune compensat in ....consum :rade:

Intra in autooscilatie...rezolvarea a indicat-o mircea calin.
Link spre comentariu

Revin cu intrebarea mea in legatura cu niste IRF3205 (viewtopic.php?p=831494#p831494)Am spart si un tranzistor scos dintr-un invertor defect,care pare a fi original (marcaj laser care corespunde pdfului,capsula finisata frumos).In stanga este nelamurirea,in dreapta e originalul:post-8163-139829314478_thumb.jpgCulmea,cel din stanga pare sa aiba o pastila mai mare... Suportul si terminalele sunt de cupru (suportul e ceva mai moale decat al originalului)

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Am citit pe aici (aproape tot) si ma distreaza lupta pe Toshiba. Oare de ce ar putea crede cineva ca aceasta "Toshiba" este extraordinara ?. I-mi amintesc cu multi ani in urma cand reparam tir-uri de televizoare aduse din afara si cumparam BU208 cu galeata. Toshiba, intradevar se gaseau si erau bune. Erau scrise cu vopsea rosie si "Toshiba" era frumos scris cu litere de mana. O data am montat un astfel de tranzistor si televizorul functiona dar cand am atins capsula am constatat ca partea metalica ce acoperea interiorul se misca. Am indepartat-o usor. Se vedea perfect chip-ul si legaturile interne de baza si emitor. Dar televizorul functiona. La o examinare atenta a celorlalte tranzistoare cumparate, am constatat ca la vreo 16 bucati se desprindea partea metalica de sus. Sudurile nu prinsesera. Asa ca lasati-o mai moale cu Toshiba............

Link spre comentariu

si cumparam BU208 cu galeata. Toshiba, intradevar se gaseau si erau bune. Erau scrise cu vopsea rosie si "Toshiba" era frumos scris cu litere de mana. O data am montat un astfel de tranzistor si televizorul functiona dar cand am atins capsula am constatat ca partea metalica ce acoperea interiorul se misca. Am indepartat-o usor. Se vedea perfect chip-ul si legaturile interne de baza si emitor. Dar televizorul functiona. La o examinare atenta a celorlalte tranzistoare cumparate, am constatat ca la vreo 16 bucati se desprindea partea metalica de sus. Sudurile nu prinsesera. Asa ca lasati-o mai moale cu Toshiba............

... :nebun: scormonele , tata ...du-te si scormoneste in galeata cu gunoi , ca in postarea de mai sus ai postat numai prostii...! pot sa-ti spun cu mina pe inima ca esti complet varza si ca habar n-ai despre ce vorbesti...! am fost in turcia de 36 de ori in perioada 1993 - 1998 si am adus de acolo sute , daca nu chiar mii de tranzistoare bu208a ... si originale toshiba si copii toshiba si de alte natii ...! tranzistoarele toshiba originale de la mama lor costau 4 dolari bucata si erau absolut impecabile din toate punctele de vedere ...! tranzistoarele copie toshiba erau cam 2,55 dolari bucata si mergeau destul de bine , iar celelalte din categoria DIV , costau intre 1,5 si 1,8 dolari , in functie de magazin ...! CU TOATE ACESTEA , CHIAR DACA ERAU SCUMPE SAU IEFTINE , N-AM INTILNIT ABSOLUT NICIODATA MACAR UN TRANZISTOR SA-I CADA CAPACUL LA ATINGEREA CU MINA ... :rade: acelea despre care este vorba in citatul de mai sus erau , mai mult ca sigur niste gunoaie ordinare de cea mai joasa speta , nicidecum toshiba ...adicatelea , mai pe romaneste , niste piraterii dupa toshiba...! :ciuda:
Link spre comentariu

I-mi amintesc cu multi ani in urma cand reparam tir-uri de televizoare aduse din afara si cumparam BU208 cu galeata. Toshiba, intradevar se gaseau si erau bune. Erau scrise cu vopsea rosie si "Toshiba" era frumos scris cu litere de mana.

... :da uite-aici , mai nenea scormonel , cam ce fel de tranzistoare ASA ZIS TOSHIBA cumparati matale CU GALEATA si faceati reparatii de o mare calitate la acele tir-uri de televizoare aduse de afara...
probabil ca la craiova , acesta era nivelul maxim al calitatii tranzistoarelor uzuale in acea perioada , nu-i asa...? :rade:
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Eu am primit de la munca acum cativa ani, o bratara cu memorie USB. Nu mergea. Cand am desfacut-o, surpriza!

 

Posted Image

 

Toate erau la fel, nu doar a mea. Persoana care se ocupa cu articolele promotionale m-a intrebat de 100 de ori daca sunt sigur ca lipsesc piesele. Fata nu se pricepea la electronica si nu-i venea sa creada ca a cumparat niste "carcase" goale.

:rade:

Am pastrat jucaria in ideea ca poate bag alt montaj acolo. Inca n-am gasit ce montaj USB sa fac incat sa fie util sub forma de bratara. Daca aveti ceva idei, chiar va rog sa-mi spuneti.

 

Posted Image

PF Concept o fi insemnand Pentru Fraieri Concept? :ras:

 

Posted Image

Link spre comentariu

din ciclu: feriti-va...

Pentru ca tot am avut ocazia sa ma "joc" zilele astea cu niste 2SC5200 cumparati de cineva de la un magazin on-line din Alexandria (stiti voi care) cu 2,5 lei/buc, am sacrificat unu' pe altarul cunoasterii :rade: si l-am strans, din laterale, in bacurile menghinei. S-a desfacut mai usor decat ma steptam ... si arata asa:

Posted Image

Posted Image

 

PS. Pastila propriu-zisa are 2mm/2mm.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări