Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Componente originale / false


Postări Recomandate

misto poza...

 

dupa cata piraterie e in romania... cred ca lumea zica ca unele piese sunt adevarate, dar ele sunt contrafacute...

 

o idee ar fii sa puna si cei care lucreaza cu piese originale(ma gandesc la vasile, DJ DNA,si cei care mai au) sa puna si ei poze cu tranzistori cu care lucreaza ei si sunt 100% originali, si cu cei care sunt falsi ca si noi, restul care nu am vazut tranzistori originali, sa vedem cum arata... sa nu luam "tepe"

 

si sa postati in principal mosuri, si bipolari care sunt ff cunoscuti, ca de obicei la astia se iau tepe, ca cele necunoscute..mai ai sanse sa fie si adevarate...(de ex mosurile laterale, ca inca nu sunt ff mult cunoscute/folosite)

 

parca, daca nu ma insel, mai era un post ceva de genul asta pe undeva... dar acolo erau tranzistori nu foarte cunoscuti...(daca tin eu bine minte)

Link spre comentariu

era vorba despre o pagina de pe situl asta:

 

http://sound.westhost.com/index2.html

( Elliott Sound Project)

 

mai exact era vorba despre pagina asta:

 

http://sound.westhost.com/counterfeit.htm

(aici sunt date cateva ponturi despre cum sa faci deosebirea dintre un tranzistor de la motorola daca e sau nu fals)

 

dar cele de la on semi..??alea cum le deosebesti...

 

si mosurile..????

 

 

(am cateva mj-uri false, cand gasesc o camera digitala mai buna o sa fac poze, si o sa le pun)

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

da stie cineva cum trebuie sa fie scrisul la mj15003/024 dar daca-s facuti de on semi.....????am vazut ca scria fix la fel ca in poza aia de mai sus, numa ca in loc de semnul de la motorola era un cerculet si scria ON in el.....(in lod de semnul lui motorola, acel "M")ce ziceti..oare or fii adevarate..??????care stie...pls help......

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

hmmm pe site-urile producatorilor chiar am cautat poze si nu am gasit!In alta ordine de idei daca ti s-a pus tie pata pe topicul meu si vrei sa-l destick-uiesti poti sa faci ce vrei, pentru ca este useless sa ma cert in tzara asta cu oameni cu okelari de cal care interpreteaza cum le convine lor un anume comportament sau informatie...Daca te intereseaza iti spun eu de ce nu au raspuns: de lene si egoism!Si daca asta e jocul...o sa-l joc si eu! Poti sa inchizi, destick-uiesti, shtergi etc acest post PT CA NU_MI PASA! (imi pasa, dar nu merita sa-mi f.. sanatatea psihica - si implicit pe cea fizica - ca sa arat ca-s mai catar decat altii)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări