Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sugestie realizare incinte acustice


Postări Recomandate

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.Fie ele si negative,Am uitat sa specific impedanta de 8 ohmi.Amplificatorul are 10 W.Nu-mi trebuie incinte pentru nunti si botezuri, doar auditie acasa, toate genurile de muzica mai putin manele.Incinta poate fi inclusiv VTP.Insa un proiect executat cu rezultate bune nu a prezentat nimeni aici.Bugetul nu e nelimitat, insa nici la 1000 de euro/buc de difuzor nu as ajunge.

Posibil sa fi exagerat cu cei 30Hz.Este la fel de posibil sa primesc in continuare sugestii la modul general.Desi eu ma astept la chestii concrete, fie si de genul: discuta cu X, este proiectant de asa ceva,are experienta si iti va recomanda si ce difuzoare sa alegi.

Daca intrebi, nu e bine, daca nu intrebi iar nu e bine.Am riscat sa intreb tocmai in ideea de a nu gresi ,atat in alegerea difuzoarelor,cat si a tipului de incinta.

Multumesc ,inca odata, tuturor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 15 minute, arossiro a spus:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.Fie ele si negative,Am uitat sa specific impedanta de 8 ohmi.Amplificatorul are 10 W.Nu-mi trebuie incinte pentru nunti si botezuri, doar auditie acasa, toate genurile de muzica mai putin manele.Incinta poate fi inclusiv VTP.Insa un proiect executat cu rezultate bune nu a prezentat nimeni aici.Bugetul nu e nelimitat, insa nici la 1000 de euro/buc de difuzor nu as ajunge.

Posibil sa fi exagerat cu cei 30Hz.Este la fel de posibil sa primesc in continuare sugestii la modul general.Desi eu ma astept la chestii concrete, fie si de genul: discuta cu X, este proiectant de asa ceva,are experienta si iti va recomanda si ce difuzoare sa alegi.

Daca intrebi, nu e bine, daca nu intrebi iar nu e bine.Am riscat sa intreb tocmai in ideea de a nu gresi ,atat in alegerea difuzoarelor,cat si a tipului de incinta.

Multumesc ,inca odata, tuturor.

Merge si asta de 6ohmi fiind traf pe lampi doar ca este enorm de scump pt buzunarele romanilor.

Ceva mai ieftin (in jur de 100 de euro), dar clar din alta gama de calitate:

MONACOR  SP-382PA

Impedance (Z) 8 Ω
Frequency range f3-4,000 Hz
Resonant frequency (fs) 25 Hz
Power rating (RMS) 150 W
Peak music power output (MAX) 300 W
SPL 94 dB/W/m
Link spre comentariu

Daca se considera o aroganta :rade: se poate sterge postarea.

 

Pentru amplificatoarele pe lampi, difurile SUPRAVOX vin ca o manusa! 

 

Daca vei castiga la loto uite doua difuzoare care merita

pe la 650-750 de euro  SUPRAVOX 400 GMF

Sensitivity 1 W / 1m to Fs 96 dB fs 26 Hz
impedance 8 ohms Re 6.5 ohms
Bandwidth 24 to 4kHz qt 0.32

 

si  de la 1000 de euro in sus SUPRAVOX  400-2000

Impedanţă: 8 Ω
Putere nominală: 120 W
Sensibilitate (1W/1m): 96 dB
Gamă frecvenţă: 24 Hz - 4 kHz
Greutate magnet: 3.5 kg
Adancime bobina: 10 mm
Densitate flux magnetic: 1.6 T 
Magnet: AlNiCo 

asta il gasesti de cumparat aici: https://www.audioclub.ro/supravox-400-2000

Link spre comentariu

@merck,aveti perfecta dreptate, sunt ok, mai ramane sa castig la loto...Dar sunt optimist.

@Mihai Cimpoeru, multumesc de sugestie, am sa iau in calcul si varianta propusa de dvs.Ce tip de incinta ar fi optima pentru ele?

@darius_bv,sugestia dvs este ok,dar daca este doar la nivel de sugestie, ma ajuta prea putin.As dori sa merg si  pe varianta VTP, insa imi lipsesc informatiile necesare calcularii incintei si a geometriei acesteia.

Link spre comentariu

@ Merck - SBA-ul pe care il recomanzi arata FOARTE bine pe hartie dar in practica este departe de reclama.

Adeseori ai recomandat subwoofere SBA dar in mod evident nu ai lucrat cu ele si nici macar nu ai citit ce au tot scris cei care le-au folosit. Sunt niste difuzoare foarte firave, foarte sensibile si la cea mai mica depasire a parametrilor.  Faci incinta, suna incredibil chiar fara rodaj dar dupa cateva ore de ascultat putin mai tare, difuzorul este practic distrus.  Pana si Vance Dickason atentioneaza asupra problemei lor la frecv. joase   Xmax vs Pe.

Culmea este ca in acest caz s-ar putea sa fie o solutie buna, puterea amplificatorului fiind limitata la 10W.

 

@ arossiro - orice incinta - de orice tip, se dimensioneaza / calculeaza pt fiecare difuzor in parte. Nu exista schite de incinte in care sa poti incerca diferite difuzoare.  Sau daca exista sunt niste abureli, rezultatele sunt niste aproximari foarte grosiere, cel mai adesea departe ce poate da cu adevarat fiecare difuzor.

Asa cum v-am scris in primul post, incinta care sa indeplineasca conditiile cerute de dvs. se poate face dar nu exista planuri pt ea. Trebuiesc concepute.

Acum, daca ati decis sa revizuiti cerinta cu cei 30Hz puteti incerca varianta propusa de dl Cimpoeru, este probabil singura realizata si la care puteti primi planurile.  Este o incinta BR, evident.

 

Link spre comentariu

Cateodata e mai bine sa cumperi, decat sa strici bani si timp cu rezultate ambigue... 

Eu vanez asa ceva, fara graba... 

Are un prieten, suna magnific. 

General

  • Manufacturer: Sansui
  • Model: SP-4500 A
  • Type: Loudspeaker
  • Years of manufacture: 1975 - 1977
  • Made in: Japan
  • Color: Wood, Walnut
  • Dimensions (WxHxD): 443 x 661 x 280 mm
  • Weight: 19,8 kg
  • Original price approx:


Technical data

  • Type: 4-way bass reflex, 5 speakers, floorstanding speaker.
  • Chassis:
    • woofer: 380 mm cone

midrange driver: 130 mm cone Tweeter: 154 x 50 mm (horn) Super tweeter: 54 mm

  • Power handling: 120 Watt
  • Efficiency: 98 dB / W / 1 m
  • Frequency response: 25 - 20'000 Hz
  • Crossover frequencies: 1'000Hz, 6'000Hz, 10'000 Hz
  • Impedance: 8 Ohm
Link spre comentariu

A facut bine ca a spus de ele, mai sunt si altele (Pioneer, JVC, Marantz, Cerwin Vega, etc)

Problema este starea in care se gasesc, anii multi si soarele si-au spus cuvantul. Atentie la cele care au suspensiile din spuma.

Oricum, in acest caz reprezinta o solutie infinit mai certa decat cea diy.  Si mai ieftina, chiar daca transportul international este scump si riscant.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări