Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sugestie realizare incinte acustice


Postări Recomandate

@arossiro si toti DIY-eri,

 

Clarificari ce sunt utile la toti cei care abordeaza proiecte de constructie a incintelor acustice:

- am vazut in multe postari, de-alungul timpului, si nu numai pe elforum o intrebare fara sens: " cum suna incinta de tipul asta" adresata celor din jur, vizand diverse tipuri de incinte. Dece e fara sens? Simplu, considerand doua incinte bass-reflex, de exemplu, fiecare va avea sunetul sau propriu, timbrul propriu, dat de totalitatea elementelor ce formeaza incinta, respectiv traductoare ( difuzoare ), retele de separare, incinta propriu zisa, diverse materiale auxiliare, etc., astfel ca parerea solicitata este fara suport pentru unul care NU a ascultat-o!

- un alt element FUNDAMENTAL:incinta nu are ca scop decat sa ajut wooferul in partea sa stanga a caracteristicii de frecventa, in zona in care se afla frecventa sa de rezonanta Fs ( adica acolo unde wooferul prezinta o impedanta foarte mare, comparativ cu valoarea impedantei sale in restul caracteristicii). In acea zona, wooferul primeste putere electrica, dar nu se aude! Incinta ajuta wooferul, dar ea NU SE AUDE intr-un anumit fel, predictibil, sunetul ei este definit de totalitatea elementelor ce o compun!

- cand expuneti dorinta de a aborda un asfel de proiect, este necesara prezentarea tuturor elementelor care sa ajute emiterea unui sfat, care poate sau nu sa fie urmat, dar poate fi de ajutor ( domeniul de utilizare, ce se asteapta de la proiectul abordat, experienta proprie in domeniu, genul de muzica audiat, componenta sistemului in care va lucra, ce suma intentionati sa alocati proiectului, dece ati optat pentru constructie DIY si nu pe cumparare, de nou sau SH ).

- daca specificati un component oarecare, un woofer de exemplu, dati si fisa tehnica sau linkul catre producator!

- evitati sa va infundati pe un drum fara sens si fara iesire: lucrati dupa datele oferite de producator. Masuratorile  proprii de cele mai multe ori va orienteaza gresit;

- utilizarea de softuri de proiectare pot fi utile in faza de inceput a proiectului, dar incintele comerciale, mai ales cele ale unor branduri de renume, aduna 2 - 3 ani minimum de experimentari!

- nu luati de bune si batute in cuie solutii si sfaturi date de unii ce par guru in domeniu! Abia dupa 40 - 50 de perechi de incinte construite si rumegate bine ca performante obtinute, veti constata ca si acestia se inseala, vorbesc din auzite, SI, cel mai adesea, nu prea au facut ceva cu manutzele proprii!

Spor la lucru!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

On 5/5/2023 at 4:07 PM, VTP said:

cu woofer de 8" (20 cm ), inaltimea incintei este data de lungimea de unda pe care se acorda incinta, latimea nu depaseste 25 - 30 cm si adancimea 30 - 35 cm.

Va rog sa-mi permiteti sa va intreb ca total necunoscator, inaltimea boxelor VTP pt cei care traiesc la bloc reprezinta(cazul meu,poate si altii ) un impediment ,putem vorbi despre un minim sub care nu mai au sens ?-dif de 4inch?

Link spre comentariu

Daca vrei bass implicit trebuie sa te gindesti la un difuzor mai mare de 4 inci. Cu 4 inci poti sa obtii bass doar in "surdina".

Pt bass trebuie sa "muti" volume mari de aer iar la un difuzor mic asta inseamna cursa mare => distorsiuni mari.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Costa a spus:

inaltimea boxelor VTP pt cei care traiesc la bloc reprezinta(cazul meu,poate si altii ) un impediment ,putem vorbi despre un minim sub care nu mai au sens ?-dif de 4inch?

 

Colegul darius_bv v-a raspuns la fix.

Eu locuiesc tot la bloc si am incinte VTP manufacturate prin grija colegului VTP, de prin 2007.

Woofer Selenium 8" si tweetere P-Audio (cred) cu calota din titan.

Sunt foarte multumit de ansamblu , care are cam aceasi inaltime cu cea mentionata de darius_bv .

Link spre comentariu
Acum 3 ore, sesebe a spus:

Daca vrei bass implicit trebuie sa te gindesti la un difuzor mai mare de 4 inci. Cu 4 inci poti sa obtii bass doar in "surdina".

Pt bass trebuie sa "muti" volume mari de aer iar la un difuzor mic asta inseamna cursa mare => distorsiuni mari.

Compensarea suprafetei cu deplasarea la un woofer este mai mult o iluzie! Cei care au audiat atat woofere mici cat si woofere de diametre mari stiu acest lucru. In domeniul pro nu se gandeste nimeni la o astfel de solutie. Un Xmax mare la care e fortat un woofer mic da o iluzie de bas, care, nu numai ca nu reproduce semnalu adevarat, dar si distorsioneaza, chiar daca nu deranjant, per total sunetul redat este de calitate indoielnica.

Solutii de compromis: in domeniul wooferelor se folosesc mai multe in incinta. O alta problema e ridicata de solutia pe 2 cai, unde pe medii se impinge in jos tweeterul, astfel ca se ajunge la tweetere, mai precis mid-tweetere cu Fs in domeniul 500 - 1.000 Hz. La puteri aplicate mai mari, de ordinul zecilor de wati, acestea distorsioneaza puternic. Solutia aceasta, considerata o gaselinta geniala, deja s-a fasait si firmele au renuntat la ea.

Toate incintele serioase, si din trecut, si de azi, care reprezinta un brand serios, nu sunt echipate cu woofere mici sau tweetere bizare! Succes!

Link spre comentariu
Acum 31 minute, VTP a spus:

Compensarea suprafetei cu deplasarea la un woofer este mai mult o iluzie! Cei care au audiat atat woofere mici cat si woofere de diametre mari stiu acest lucru. In domeniul pro nu se gandeste nimeni la o astfel de solutie. 

Ba se gandesc la greu  :rade:  (in sensul de bani grei - ca industrie)

Pe acest compromis sunt facute subwooferele pt car audio. 

E drept ca acelea nu sunt de 4-6" ci de 8-10".  

Link spre comentariu
4 hours ago, yo3fhm said:

Eu locuiesc tot la bloc si am incinte VTP manufacturate prin grija colegului VTP, de prin 2007.

Iar eu ezit intre imbunatatiri aduse "boxelor" cu 2 cai productie proprie ori un proiect nou

posibil VTP .

Link spre comentariu

@sesebe,va rog sa nu incurcati postarile.Cerintele mele au fost minim 30 Hz si peste 93 SPL, insa nu am specificat anumite difuzoare.Poate nu numai dvs incurca userii, ceea ce ma face sa ma gandesc ca domnul @Costa ar face bine sa-si deschida un topic separat.Nu ma deranjaza ca primeste raspunsuri aici, bine ar fi sa existe distinctie intre initiatorul topicului si celelalte discutii, altfel apar confuzii.Exact cum am mai spus, voi tine cont de toate sugestiile, evident le voi prioritiza mai ales pe cele cu aplicare practica, adica cele executate deja si cu rezultate dovedite.

Link spre comentariu

Stiu ca nu ai cerut difuzor de 4 inci dar tot asa bine stiu ca te-ai aratat interesat de difuzoare de banda larga.

Nu am incurcat deloc postarile.

 

La cerintele alea, 30Hz si minim 93 spl iti trebuie un difuzor foarte mare pe bas si pt o banda cit de cit liniara, mai multe cai. Nu merge cu difuzor de banda larga. Iar de preturi pt asa ceva au comentat destul colegii.

 

Edit, n-am retinut daca ai precizat cam ce buget esti dispus sa bagi dar, parerea mea, este ca umbli dupa cai verzi pe pereti cu cerintele alea.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

@sesebe, dumneavoastra va referiti la un topic inchs.Topicul precedent nu specifica tipul de incinta sau  difuzoare.Nu pot estima un buget pentru o lucrare de calitate, oricum nu ma astept sa iese ceva ok la 100 de euro.Nu ar avea cum.Cele doua difuzoare BL la care am renuntat au fost peste 300 Eu .Nu m-am documentat inainte sa le cumpar, gresala mea.Acum cer sfaturi pertinente pentru realizarea unor incinte de calitate.Si , cum am fost sfatuit, voi incerca sa aud mai multe incinte, sa vad cam ce ar fi pe gustul meu in materie de sunet.Dar nu doresc, in acest topic, sa ma leg , de la bun inceput , de anumite difuzoare sau anumite tipuri de incinte.Am luat la cunostiinta recomandarile fiecaruia, voi lua o decizie definitiva dupa ce voi studia in amanunt tot ce s-a propus aici.

Link spre comentariu

Difuzor mare (12-13") pe bas insemana un raspuns prost pe basul superior si mediile inferioare (group delay mare).  Asta inseamna automat ca trebuie taiat f jos, aproape ca un subwoofer (sa zicem 130-150Hz).

Deci - "tot automat" - media va fi un midbas (cu Fs de cateva zeci de hz), si care va fi greu sa urce corect la 2,5-3kHz [acustic].  Dar nu imposibil, insa apare problema  pretului mare.  Iar difuzoarele  bune se aduc pe comanda ferma asa ca nici nu poate fi vorba de returnare.

 

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări