Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tarif gaz natural

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

 Azi mi-a venit factura de la Eon.Am Promo Gas Digital.Pentru 80 mc cca 240 lei!Perioada facturare 01-30.03.a.c.Iese cca 3 lei/mc...Comparativ cu luna martie nu e mare diferenţă per kwh,dar nu mai e compensare!

 Cum staţi cu tarifele la celelalte firme??

 Consumăm gaz din RO,că n-aş crede să mai facă acu import din Rusia...Şi bine'nţeles ăştia zic că a crescut preţul gazului în Europa!Tare justificarea preţului!!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 2 ore, BRANCA a spus:

 Azi mi-a venit factura de la Eon.Am Promo Gas Digital.Pentru 80 mc cca 240 lei!Perioada facturare 01-30.03.a.c.Iese cca 3 lei/mc...Comparativ cu luna martie nu e mare diferenţă per kwh,dar nu mai e compensare!

 Cum staţi cu tarifele la celelalte firme??

 Consumăm gaz din RO,că n-aş crede să mai facă acu import din Rusia...Şi bine'nţeles ăştia zic că a crescut preţul gazului în Europa!Tare justificarea preţului!!

 

Link spre comentariu

 Mi-a spus o cunoştiinţă că a primit înştiinţare de la Enel că va creşte tariful la gaz.Să zic ceva de peste 0,5 lei/kwh.

 Mă întreb cât va fi gazul ăla "haurit" din Marea Neagră...Asta dacă apuc să prind "moleculele" promise cu mare tam-tam.

Link spre comentariu

Depinde de scopul instiintarii. Daca-ti expira contractul in 60 de zile, furnizorul este obligat sa te instiinteze de viitoarele conditii comerciale (pe care le poti refuza, optand pentru o alta oferta prezenta pe site-ul furnizorului actual sau emigrand la alt furnizor).

OG-ul de mai sus impune preturile finale maxime, indiferent de conditiile comerciale din contractul in vigoare, pentru perioada 01.04.2022-31.03.2023.

Daca furnizorul doreste sa impuna alte preturi, in perioada specificata in OG, exista ANPC, ANRE...

Link spre comentariu

Nelu F.Oka cu OG,dar cum rămâne cu ANRE?Pe saitul lor dacă faci o simulare,pentru o localitate,toate ofertele sunt peste 0,5!Se aplică în continuare compensare pentru diferenţă??Care-i "bişa",că nu înţeleg?

Link spre comentariu

In OG sunt mentionate tarifele finale pentru perioada 01.04.2022-31.03.2023 si cum se aplica aceste tarife in legatura cu tarifele din contractele individuale pentru aceasta perioada. De ex. pentru un contract incheiat pentru perioada 01.12.2021-30.11.2022 cu tarif final pentru gaz de 0.5 lei/kWh, in perioada 01.04.2022-30.11.2022 furnizorul nu poate aplica un tarif mai mare de 0.31 lei/ kWh.

Daca in viitorul contract 01.12.2022-30.11.2023 va fi un un tarif de tot de 0.5 lei/kWh, pana pe data de 31.03.2023 tariful va fi limitat la 0.31 lei/ kWh. Daca tariful din viitorul contract va fi de 0.2 lei/kWh, acest tarif va fi aplicat pe perioada 01.12.2022-30.11.2023 (daca  nu apar alte OG-uri, OUG-uri, HG-uri...).

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări