Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Magareala de la Eurovision

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Asemeni!

Eu inteleg chestia cu Ucraina, dar, totusi...

 

Eurovision sau Eurovizion (nici macar nu stiu cum se scrie), nu m-am uitat si nu ma uit niciodata, n-am ce vedea/asculta.

Fufe, gay, femei cu barba (am auzit de la altii), intr-un cuvint, MIZERIE.

 

Cit despre muzica (in general), ca om care ma ocup cu muzica de prin 1986, aceasta nu prea (mai) exista, din momentul in care se face " totul electronic, inclusiv vocea", fara instrumente si toate alea, cum cintau formatiile/grupurile pe vremuri.

Ma refer ca gen muzical, ritm in general.

Sa nu mai vorbesc de masterizari, unde totul "urla", nu mai exista diferenta intre "voce" si restul, nu crest factor in melodie, nu nimic, direct "tub sau cilindru" de la inceput la sfirsit.

Si problema este in general la muzica "de afara", dar nici cu inginerii nostri de sunet, nu mi-e mai bine.

 

Piesele sint extrem de scurte, pina in 3 minute, cind pe vremuri, cam orice piesa avea intre 3:50 si 5 minute (media).

 

Cred ca sub 10% din muzica ultimilor 5 ani suna corect audio.

Insa cea din ultima perioada, cam de pe la 2020 in sus, suna majoritar EXECRABIL si ca masterizare si ca "gen muzical".

 

My 2 cents.

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

 Când vă spuneam că "propaganda şi manipularea nu vor dispărea niciodată"...S-au umplut efectiv de ridicol!Nu-mi imaginam că la nivel de UE se poate coborî în halul ăsta!

 Ca fapt divers,numele formaţiei "Kalush" e de inspiraţie RO?Ar veni pronunţat "caluş"...

 Văd că e şi o localitate cu denumirea asta,mai la nord de Cernăuţi...

 

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
14 hours ago, BRANCA said:

 ....Nu-mi imaginam că la nivel de UE se poate coborî în halul ăsta!

 ...

 

De cand cu "corectitudinea politica" venita si oarecum impusa de peste balta, pe care UE a ridicat-o la rang de arta (naiva, ca sa ne exprimam frumos...) in toate domeniile, nici nu mai avem de ce sa ne miram....

 

Link spre comentariu

Eu ca Dj, am observat o "spaniolizare" a muzicii romanesti (si nu numai).

Asta inseamna (strict in opinia mea), o lipsa totala de inspiratie in a face o melodie.

Una doua, toti romanii cinta in spalnolisme sau portughezisme.

 

Uite, desi nu suport chestiile gen spaniole, latinoisme sau spre reggaetonisme, o piesa ca asta, ar fi avut mari sanse sa cistige, desi nu este foarte noua (anul trecut a aparut), anul asta rupe orice club:

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Urmăriți emisiunea Referendum de pe TVR1 din seara aceasta. Pentru o televiziune atât de politizata e chiar interesant ce va avea in seara asta. :rade:, cel putin piesa din intro a fost faina.

 

L.E: Retrag cele spuse mai sus, este o emisiune crâncen de plictisitoare așa cum le sta bine celor de la TVR.  Din prezentare emisiunii am crezut ca o sa fie mai interesant dar deja mi-am pierdut interesul.

Link spre comentariu

 Parafrazând poezia lui Lesnea,"Partidul e-n toate",se poate scoate una nouă cu..."Zelenski e-n toate"...Mai nou se ocupă şi de cinematografie dând "indicaţii preţioase" la Cannes.Atât că aici nu a fost ceva de mânărit ca la Eurovision...

 Cine are răbdare se poate uita şi la discursul insului din link.N-am mai văzut de la congresele lui Ceaşcă aşa "unanimitate" de aplauze!

https://www.google.com/amp/s/evz.ro/exclusiv-zelenski-e-in-tot-si-n-toate-cristoiu-despre-pericolul-major-legat-de-ucraina-de-care-nu-se-vorbeste-video.html/amp

 Să nu mi-o luaţi în nume de rău,da' există o zicală de la romani cu "ce-i prea mult strică"...

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări