Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Subarmonici


Postări Recomandate

Acum 18 ore, cirip a spus:

In tot textul, pe baza analizei Fourier, se evalueaza numai armonicele (superioare sau nu), dar nicaieri nu se face o evaluare a nivelului "subarmonicelor". Oare de ce?

 

Si te mai miri de nivelul cunostintelor absolventilor ...

 

 

Exact, in formulele de calcul ale distorsiunilor apar doar armonicile pare si impare . Nu apare nici o „subarmonica „. Cine a pus mana pe analizorul de spectru sau analizorul de distorsiuni si a masurat stie asta. Unii isi dau cu presupusul si intituleaza produsele de intermodulatie….“subarmonici“.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Citesc si ma minunez cum oameni cu experinta in electronica, cel putin asa se pretind, nu pot intelege ca exista si subarmonici. Subiectul este chiar clar dezbatut in tratarea surselor in comutatie care in anumite conditii (nu le mai amintesc aici) dezvolta oscilatii sub armonice.

@KISS Faptul ca un analizor spectral nu masoara/arata si aceste frecvente nu reprezinta nici o dovada a inexistentei lor. 

@cirip Mai bine ai lasa-o mai usor cu aceste afirmatii pt ca nu dau bine la CV.

 

@ toti cei care neaga existenta subarmonicilor: dati o alta denumire universal acceptata pt frecventele submultimplu intreg al fundamentalei.

 

PS: @KISS cind ai o singura frecventa in sistem cum se creaza intermodulatia?

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Stii ce e haios, a pus colegul YO8TOT un spectru de la 2 generatoare la 10MHz, se vad armonicile de 20, 30, etc, dar si 5MHz (sic!). 

 

Pana la urma, cred ca se va trage concluzia ca ce arata analizorul nu exista. Ca in cazul taranului in fata girafei de la zoo. 

 

@sesebe, intrebarea ta. Intr-un sistem cu o singura frecventa, vezi retelele electrice, e suficient sa te joci cu un condensator si gata armonici, si mai ales subarmonici. Deci, nu exista sistem pur sau complet imun. 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, sesebe a spus:

Citesc si ma minunez cum oameni cu experinta in electronica, cel putin asa se pretind, nu pot intelege ca exista si subarmonici. Subiectul este chiar clar dezbatut in tratarea surselor in comutatie care in anumite conditii (nu le mai amintesc aici) dezvolta oscilatii sub armonice.

@KISS Faptul ca un analizor spectral nu masoara/arata si aceste frecvente nu reprezinta nici o dovada a inexistentei lor. 

@cirip Mai bine ai lasa-o mai usor cu aceste afirmatii pt ca nu dau bine la CV.

 

@ toti cei care neaga existenta subarmonicilor: dati o alta denumire universal acceptata pt frecventele submultimplu intreg al fundamentalei.

 

PS: @KISS cind ai o singura frecventa in sistem cum se creaza intermodulatia?

@sesebe vorbesti ca sa te afli in treaba. Analizorul de spectru, pe care tu il vezi doar pe Google, e singurul instrument de masura care indica in timp real ponderea unor frecvente in spectrul alocat. Pot oricand sa va demonstrez, tie si lui @Mircea, ca bateti campii. Cu masuratori reale. Inclin sa cred ca ati facut agronomia sau ati cumparat diplomele alea de ingineri.@cirip si @Marele Savant au perfecta dreptate, nu exista ''subarmonici'', ceea ce vedeti voi acolo sunt produse de intermodulatie, intre doua sau mai multe frecvente.

 

 

 

Link spre comentariu

"ceea ce vedeti voi acolo sunt produse de intermodulatie, intre doua sau mai multe frecvente" 

Corect. Pentru a vizualiza eventualele " subarmonici " se permite doar un singur semnal perfect sinusoidal. Daca sunt 2 sau mai multe, apar inevitabil intermodulatii care falsifica analiza. 

Link spre comentariu

Mie imi place cand vad cum se incearca gasirea unei explicatii mereu prin reducerea la o teorie anume.

 

Am intrebat mai sus:

 

 

3 hours ago, Mircea said:

A naibii intermodulatie, din 10MHz si armonicile de 20, 30, 40, 50, etc s-au intermodulat si dadu fix 5MHz.

 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Mircea a spus:

Stii ce e haios, a pus colegul YO8TOT un spectru de la 2 generatoare la 10MHz, se vad armonicile de 20, 30, etc, dar si 5MHz (sic!). 

 

Pana la urma, cred ca se va trage concluzia ca ce arata analizorul nu exista. Ca in cazul taranului in fata girafei de la zoo. 

 

@sesebe, intrebarea ta. Intr-un sistem cu o singura frecventa, vezi retelele electrice, e suficient sa te joci cu un condensator si gata armonici, si mai ales subarmonici. Deci, nu exista sistem pur sau complet imun. 

Vorba lui @cirip...ma minunez ce prostii citesc....

Link spre comentariu
9 hours ago, KISS said:

ceea ce vedeti voi acolo sunt produse de intermodulatie, intre doua sau mai multe frecvente.

Repet si eu intrebarea lui @sesebe, poate totusi imi dai un raspuns:
De unde apar intermodulatiile intr-un sistem cu o singura frecventa ( la sursele in comutatie cu reactie negativa, ca despre ele este vorba )? 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări