Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UN simplu invertor de sudura semipunte rezonant cu ir2153


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 395
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ete fix!

Mai trebuie vazut ce curent admit condensatorii ala, la o sudura cu 200A MMA ai necoie de aprox 6KW in circuitul electrodului, asta inseamna aproape 8KW in primar, la 300Vdc ai 26A la care trebuie sa reziste bateria de condensatori.

La 4 buc paralelate iasa cam 7A/condensator, aia e de vazut cu ce fel de cond se poate obtine, nu orice petarda rezista la curentii astia.

Cautati Nichicon GW si vedeti ce riplu de curent rezista pe un condensator...

 

Link spre comentariu

Un condensator destinat flash-urilor foto funcţionează cu încărcare relativ lentă şi descărcare în scurtcircuit, curentul prin lampa Xenon fiind extrem de mare.Dar să ceri un curent repetitiv mare cu o frecvenţă de zeci de kHz e altceva, pentru care trebuie folosiţi condensatori speciali.

Link spre comentariu

Stau intr-un bloc comunist cu instalatie din aluminiu care nu duce multi kw, adica aproximativ 10 amperi ia de la priza si max 2Kw are consum invertorul mic unde se incalzeste condensatorul la sudura cu electrod de 2,5, zilele urmatoare ma bag in el sa-i fac ceva modificari si poate pun alt condensator de test sa vad cum se comporta. Probabil condensatorul de flash nu e ceea ce trebuie. Am vazut invertoare chinezesti cu un singur condensator gen almaz 270, sa duca macar ca alea, nu vreau mai mult, voi vedea. Cel de pe link-ul de aliexpress e putin mai gros adica 3,5 cm, mie imi trebuie de 3cm.

 

Azi m-am bagat in primul cu o revizie mica fiindca l-am scapat din mana cand urcam scarile la bloc, nu i-am facut maner si e fara indemanare la transportat dar am avut noroc ca n-a patit nimic, doar s-a strambat un pic suportii la radiatoare, noroc ca am fost inspirat si am bagat papucul sub el cand a cazut si s-a amortizat.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

@c_anicai La acest invertor probabil ca nu-ti mai este de folos, insa daca pe viitor vrei sa mai faci treburi din astea si ai nevoie de asa ceva, pot sa-ti ofer gratuit dumitale pentru ca te-ai tot zbatut atata amar de vreme p'aici, vreo 3 condensatoare de 930uF/450V din seria FTP de la Nippon Chemi-Con. Sunt mari ca dimensiuni, dar daca gugalesti dupa foaia lor de catalog, zice-se ca ar fi potrivite si pentru aplicatii de acest fel, avand un curent de riplu maxim admis de 20A la 10 kHz.

Da-mi de stire, da' trebuie sa fii in raza de actiune a lui Fane Curierul, ca la posta n-am timp si nici dorinta sa ma deplasez acum.

 

 

0002803_930uf-450v-20-electrolytic-capac

 

 

Link spre comentariu

Condensatorii respectivi sunt potriviti pt un invertor de putere mare si nu stiu daca-s capabil sa fac asa ceva, multumesc de intentie.

======

 

Mici modificari la schema invertorului mic, adica pus bobina de iesire, am impartit grupul de condensatoare rezonante in doua grupuri mai mici renuntand la cei doi condensatori de 2micro de la conectare mediana a transformatorului.

 

* Afirmatie eronata, a nu se lua in considerare.(((...fiindca cred ca e mai protejat invertorul, in caz de cade un condensator dintr-un grup se injumatateste capacitatea urcand frecventa si ca urmare scade curentul de iesire. Poate n-am ghinion sa cada condensatori din ambele grupuri ca atunci pleaca si igbt-urile.)))

 

Deocamdata 70 amperi dar mai vad, cred ca trebuie sa schimb bobina de rezonanta poate si condensatorii dar mai incolo. Bobina asta de rezonanta a fost o experimentare pe primul invertor dar n-am fost multumit si am incercat pe asta  mic dar se pare ca nu e ok. Din cauza a 70 amperi  nu prea avem putere la gros cu 2,5, sper sa pot creste amperajul cu componentele care le am ca degeaba e mic daca-i slab.

igbtv3.png

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Scuze ca am gresit, ma gandeam la ...... nu stiu ce naiba ma gandeam, deci la intrare in scurt oricare condensator de 12nF/1600 vor ceda si igbt-urile.

 

Condensatorii de 1600v sunt vechi poate si 20 de ani,  i-am recuperat prin in urma cu cca 10 ani din niste drosere de la tuburi fluorecente lungi si acum s-a ivit  ocazia sa-i folosesc, sper sa tina ca au rodaj suficient :)

 

 

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

O mica modificare la invertorul schema cu mosfet sic, rezistenta de 100Ω din alimentare c.i. am redus la 27Ω

2153-Resonant-SIC-120A.m.png

Si o mica proba cu bazic de 2,5, duce insa nu le am eu, al doilea electrod ultima poza n-am reusit sa-l consum complet ca s-a lipit si ii sare pasta, face arc si fara pasta doar ca imi tremura mana si se intrerupe.

 

20211013_120403.jpg

20211013_120431.jpg

20211013_125657.jpg

20211013_125748.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Modificari finale,
- inlocuit grupul de condensatori rezonanta 144nF cu unul singur condensator de 220nF/2000 volti model kpi349 primit de la cavit,
- marit intrefier bobina de rezonanta la 4,4mm,
- corectat rezistentele rt de la circuitul ir2153 pentru aducerea in rezonanta, frecventa devenind 60Khz la puterea maxima si 50Khz la puterea minima.
- inlocuit dioda 1n4004 din alimentarea circuitului ir cu una schottky.

Nu mai am de lucru la acest invertor pe partea electronica, doar pe parcurs voi pune doua mufe standard ca sa scap de cablurie de 6 mm² care se incalzesc.

Efecte pozitive:
------
Nu se mai lipeste cu rutilic 3,2 si pot apasa cu electrodul in piesa sudata fara sa se stinga la fel cum era inainte la 2,5, merge mai usor cu bazic 2,5 in schimb cu bazic de 3,2 inca nu vrea dar nu mai fortez.

 

 

2153-Resonant-SIC-120A.m2.jpg

20211016_171807.jpg

20211016_171732.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Referitor la invertorul mic cu igbt-uri unde am grupul de condensatori rezonanta de 96nF, fiindca nu sudeaza prea ok cu 3,2 as vrea sa inlocuiesc acel grup de condensatori cu altii de 188nF. Am 4 buc cbb81 de 47nF/2kv pe care ii voi monta fara cablaj pe fasii tabla cupru de 0,4 dupa schema urmatoare pt a scurta pe cat posibil lungimea terminalelor,

 

Intrebarea care o am, oare rezista la amperaj acele terminale mai ales ca nu-s din cupru?

 

Ideia e ca sunt mici complicatii mai ales cu spatiul unde trebuie montati acesti condensatori si mai trebuie redus cateva spire la bobina pentru aducere in rezonanta cu noua capacitate la condensatori.

188n-2kv.png

igbtv3.png

v3m.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Unele modificari la invertorul mic si merge cu bazic de 2,5 dar pe curentul maxim, iar rutilic 2,5 si 3,2 fara probleme.

Cele doua toruri galbene de la bobina de iesire se incalzesc si poate ar fi ok de facut pe 4 buc si bagat 8 spire in loc de 7, cu 8 spire ar iesi de cca 30μH si ar fi mai ok dar abia incape 7sp de 10mm² din sarme de 0,7mm. In teste am ars unul dupa altul un bazic de 2,5 si doua rutilic de 3,2 si 2,5 invertorul neincalzinduse semnificativ, sper sa fie ok in timp ca fiabilitate deoarece radiatoarele sunt cam mici.

 

Modificarile facute:

- inlocuit grupul de condensatori rezonanta 96nF1,6/Kv cu 220nF/2kv, 10 buc chinezesti de tip cbb81 223j2kv,
- am facut alta bobina de rezonanta pe aceiasi ferita bobinand doar 14 spire multifilar cu sectiunea 3.5mm²,
- am pus 2 condensatori la decuplare tip cbb21 105j400v,
- inlocuit condensatorul de 1024µ din alimentare deoarece se incalzea cu doua buc primite de la cavit de 470µ400v,
- inlocuit o rezistenta (rt) de 10k cu alta de 22k pt a reface rezonanta in urma modificarilor frecventa devenind 47Khz la puterea minima si 55Khz la puterea maxima.

igbtv4.png

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări