Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UN simplu invertor de sudura semipunte rezonant cu ir2153


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 395
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu e nici un secret, voi face maine cateva poze cum sunt prinse. Am necazuri cu frana nu tin acei saboti pe acest tip de cauciuc cand e remorca incarcata si trebuie sa ma gandesc la alt sistem de franare. Mai vreau sa fac tractiune pe roti de la priza de putere si iar m-am incurcat ca am raport de rotatii 16:1 si nu stiu ce sistem de transmisie sa-i fac, ma intereseaza ceva simplu sa ma ajute cand patineaza rotile motosapei la deal.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

c_anicai.Am avut ocazia să văd la un vecin roți de "cauciuc" pentru remorci mici.O roată i-a pleznit pur şi simplu de la un pic de greutate.Materialul e ceva sintetic,n-aş zice că e cauciuc.De asemeni este alunecos,gen plasticăraie.

În afara frânei pe sabot mai e frâna pe disc,da' nu văd cum ai putea să o implementezi.

 Apropo de saboți.Am văzut pe timpuri la o furgonetă cu roți de lemn aşa ceva.Acționarea se făcea cu o manivelă ce învârtea un şurub.Acela presa sabotul pe şina metalică,adică banda,roții.Deci metal pe metal...

 Nu înțeleg nici ce şi nici cum vrei să acționezi de la priza de putere...

 Cred că pentru modificările pe care le intenționezi ar trebui să deschizi un topic la utilaje agricole,poate au unii idei sau experiență în domeniu.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări