Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cand " conspiratiile " devin realitate....

Evaluează acest subiect


RST

Postări Recomandate

 M-aţi "lămurit" "beton" cu masca...Acu lămuriţi-mă şi cu situaţia vaccinării în RO.Conform americanilor de la Statista Inc. nu apărem în primele 28 de ţări din Europa,la număr doze administrate la 100 persoane.Asta apropo de controversa zilei...

https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 729
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

55 minutes ago, Sharky said:

Era o duma: cine poarta masca singur in masina poarta pre****tiv singur in pat...

Eu am auzit altfel:
Cine nu poarta masca o face pentru ca oricum nu valoreaza nimic in fata lui si nici a altora.
Nu are pe cine sa intristeze daca pleaca dincolo.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
14 minutes ago, BRANCA said:

 M-aţi "lămurit" "beton" cu masca...Acu lămuriţi-mă şi cu situaţia vaccinării în RO.Conform americanilor de la Statista Inc. nu apărem în primele 28 de ţări din Europa,la număr doze administrate la 100 persoane.Asta apropo de controversa zilei...

https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

Din ce vad (din link-ul tau) in UE cam toti suntem umar la umar. Nu este mare diferenta intre noi:

Screenshot-2021-04-14-at-18-47-54.png

deci nu vad care ar fi problema?

Editat de merck
Link spre comentariu
33 minutes ago, merck said:

Te referi ce se face la tine in localitate sau la nivel global in Romania? 

Cam la nivel global in Ro....Noi avem statie moderna ,eficienta ,etc , si totusi ca peste tot cantitatea este prea mare si atunci se scurteaza timpii alocati fazelor ,care in majoritatea locurilor sunt mai putine decat necesarul.

La noi sunt obligati sa faca cat mai bine epurarea pt ca se varsa in Somes ,si peste 10km intra in Hu si acolo se masoara poluarea.Totusi se face smecheria : se face cat mai bine treaba ,chiar cu incarcarea statiei ,apoi sambata seara se da drumul ,apa ajunge Duminica in primul oras din Hu ,dar acolo se ia proba doar lunea .

Cum alte orase din Ro nu au asemenea constrangeri ,nici statie asa moderna ,cam ami dau seama cum e apa acolo ( ok ,pot fi si exceptii ) 

In principiu sunt necesare min 3 faze , fiecare cu mai multe subfaze .

1-filtrare mecanica 

2-filtrare biologica 

3-inlaturarea fosforului si azotatilor.

 

 

Link spre comentariu

@BRANCA
Asa functioneaza dezinformarea profesionista.
Graficul prezentat de tine se refera la total doze administrate. Noi suntem mai la coada.
La persoane vaccinate cu ambele doze, stam mult mai bine:cov1.thumb.jpg.70ccf8da2e1ca7143d22ed85d9d4ffa0.jpg
 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
9 minutes ago, merck said:

Din ce vad (din link-ul tau) in UE cam toti suntem umar la umar.

https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

 

aici suntem 5 de la coada....proaspat 13 aprilie .Cei din Hu sunt loc 2 ( UK nu e UE ) pe cealalta lista nici nu apar .De azi vaccineaza cu 6 vaccinuri ...

Cercetatori americani si englezi au recunoscut ca vaccinul rusesc este printre cele mai bune ,cu cele mai putine efecte secundare .Interesant ca rapelul nu are aceasi compozitie cu prima doza .

Link spre comentariu
2 hours ago, radu26 said:

De aia prefer hotelurile cu piscine.

Sper ca stii ca daca faci pipi in piscina nu se coloreaza apa in albastru. Nu de alta, dar multi cred ca totul e curat in piscina. 

 

Macar marea/oceanul e mare, piscina e atat de intretinuta cat vrea patronul sa plateasca. 

 

Eu evit piscina, nu numai din cauza clorului. 

Link spre comentariu

 Referitor la vaccinare n-am vrut decât să subliniez cum se fac gogoşile,politic.

 Piscinele sunt periculoase nu numai din cauza excesului de clor.În urma atacului clorului asupra substanţelor organice rezultă compuşi cloruraţi.Periculoşi...

 Eu nu ştiu cum a fost admisă funcţionarea hotelurilor cu evacuarea dejecţilor în mare!Numa' în Liban am văzut că se practică asta.La scară mare...

Link spre comentariu
Acum 15 minute, Mircea a spus:

Sper ca stii ca daca faci pipi in piscina nu se coloreaza apa in albastru.

Pipi in apa faceam cand ma scaldam in raul Siret prin anii '80. Instalatiile pentru tratarea apei din piscine sunt destul de smechere. Fara clor ar fi o mare problema.

Link spre comentariu

Luati-o incet pe Arges in jos. Toti de la vale beau ce au rejectat aia din amonte. Deci, se poate atat trata, cat si epura apa. Nu exista motiv sa arunci mizerii in ape/mare. Doar nesimtire. 

1 minute ago, Усилитель said:

La urma urmei, nimic despre extraterestrii si dovezilor ca *umbla* pe aici? 

(nu se pisa in canalizarea noastra.... No chance sa gasim ADN strain....) 

Sunt prea inteligenti sa se mai pişe ca noi, astia nu foarte evoluati. 

 

Luati musca, se pişă? Nu!!! E clar mai desteapta decat omul. 

Link spre comentariu
13 minutes ago, Усилитель said:

La urma urmei, nimic despre extraterestrii si dovezilor ca *umbla* pe aici? 

(nu se pisa in canalizarea noastra.... No chance sa gasim ADN strain....) 

Mai extraterestru ca un virus, ce vrei sa gasim altceva ?
Noi ne pisam pe planeta lor, nu ei pe a noastra.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări