Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Discutii despre piata libera de energie electrica si gaze

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Există contoare de energie electrică consumată sau furnizată.

E cumva situația prosumatorilor.

Tragi sau bagi în rețea.

Se poate vedea simplu, cit au consumat clienții tăi, ca şi furnizor de energie, şi cît ai cumpărat de pe piața de energie, de la distribuitori.

Are grijă de de acest lucru, mai ales Transelectrica.

La ei este păinea şi cuțitul!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 Per ansamblu cea mai mare pondere în preţ o are producătorul de energie.Se zice că la noi energia ar fi scumpă deoarece avem unităţi care nu sunt modernizate.Cel mai ieftin curent e cel hidro.Dar e limitat şi dependent de regimul pluvial.

 Dacă preţurile nu vor scade la producători nici la furnizori n-au cum să scadă.Deci eu nu văd ce concurenţă reală avem noi pe piaţă!!

Link spre comentariu

Curentul ar fi convenabil şi pentru încălzire, dacă n-ar trece prin grădina ,,băieţilor deştepţi,, cu tot felul de taxe şi accize.Când citeşti lista aia cu taxe te ia durerea de cap....practic se dublează preţul kilowatului doar adăugând taxele şmecherilor.Exact ca la piaţă, producătorul câştigă mai puţin decât cei care vând marfa lui...

Link spre comentariu

Eu sunt la enel, am abonamentul ”fix online” din octombrie anul trecut. Enel are de obicei vreo 5 tipuri de abonamente pentru clienții existenți persoane fizice. De câte ori am făcut comparație între ele, ”fix online” a ieșit ca fiind cel mai ieftin. Chestia e că multă lume nu e informată despre varietatea de abonamente de la enel nici măcar la biroul lor din orașe unde au mai chemat clienții pentru schimbarea contractelor. Acum cu bulibășeala asta am fost la maicămea să văd ea ce abonament are și avea i o factură de-a surorii ei. Mătușa asta a mea e amărâtă tare, pensie de mizerie, are 100kW consum în 2 luni. I-au pus ai dracu abonamentul cu 0,6 lei (fără TVA) abonament pe zi ca să fie siguri că iau ceva bani de la ea chiar dacă nu consumă și kw 0,348(fără TVA și celelalte taxe), iar maicămea o variantă fără abonament zilnic și kw 0,405. Cu toate că au fost împreună la biroul Enel ca să schimbe contractele, fără să le expună tipurile de abonamente.

Mie în decembrie 2020 urma să-mi expire contractul și am primit mail în septembrie că dacă până pe 18.10.2020 nu solicit altă ofertă va rămâne în continuare abonamentul respectiv după oerta din email, prezentată pe pagina următoare. Interesant era că acel abonament, numit ”simplu anual” avea niște prețuri mai mari decât abonamentul cu același nume de pe site-ul enel  disponibil pentru clienții existenți persoane fizice.

Concluzia este că profită la maxim de prostia noastră și ne informează cu picătura.

Link spre comentariu

 Validae.Producţia şi distrbuţia curentului e o chestie f f dificilă,complicată.Consumul zilnic variază f mult pe ore şi pe zilele săptămânii.E foarte greu,ca producător de centrală electrică,să ai putere produsă şi livrată variabilă.Că nu merge ca la robinetul de la baterie!

 Ai dreptate şi cu umflarea preţului producătorilor.Şi ai observat ceva?Noi finanţăm şi energia "verde".Apare în preţul kilowatului!De ce?!!

Link spre comentariu

Ca esti ecologist si salvezi planeta incurajand pe aia care fac eoliene.

De nu s-ar face asta ar veni amenda de la curtea de la BXL ca nu suntem eco...

Si asa pe langa Bucuresti apar alerte de particule si rahaturi noaptea, la ore in care nu circula masinile.

Cine stie ce gunoaie ard unii pe ascuns, dar tot palmasu de rand e taxat ...

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări