Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator SEP/PP cu 6P6S


Postări Recomandate

Acum 59 minute, merck a spus:

Pai ala era cel mai scump dintre tot ce aveam atunci de testat si .... cum nu erau cumparati de mine nu m-ar fi deranjat daca suna prost :rade:, eu fiind propitar doar de wima, mundorf albi, Jantzen negrii si Jantzen albastri. 

 

Daca nu faceam acel test si traiam cu vechile convingeri .... nu existau cumparaturile de mai jos de pe ebay:

cond1.png

cond3.png

 

si o luna mai tarziu, am perseverat in "nestiinta":

cond.png

 

 Proiectele lui Troels Gravesen sunt un bun reper.  

Nu, sarma si atat! (cauta DC coupled tube amplifier) 

cond4.png

Si cind se uzeaza inegal tuburile ce te faci?

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio
1 oră în urmă, merck a spus:

Pai ala era cel mai scump dintre tot ce aveam atunci de testat si .... cum nu erau cumparati de mine nu m-ar fi deranjat daca suna prost :rade:, eu fiind propitar doar de wima, mundorf albi, Jantzen negrii si Jantzen albastri. 

 

Daca nu faceam acel test si traiam cu vechile convingeri .... nu existau cumparaturile de mai jos de pe ebay:

cond1.png

cond3.png

 

si o luna mai tarziu, am perseverat in "nestiinta":

cond.png

 

 Proiectele lui Troels Gravesen sunt un bun reper.  

Nu, sarma si atat! (cauta DC coupled tube amplifier) 

cond4.png

Deci etalonul tău este prețul componentei. 

Link spre comentariu
15 minutes ago, overdrive said:

Si cind se uzeaza inegal tuburile ce te faci?

 

Ai citat tot mesajul deci nu inteleg la ce anume te-ai referit? 

5 minutes ago, valderama said:

De regulă prețul componentei se reflectă în calitatea componentei, evident pot exista și excepții de la aceasta regulă.

Da multi dintre noi .... tot exceptia o cautam: pret mic calitate mare! :57

Vrem sa facem din rahat bici si sa mai si pocneasca!

Link spre comentariu
13 minutes ago, viobio said:

Deci etalonul tău este prețul componentei. 

Nu imi este rusine sa recunosc ca nici acum nu m-am lecuit si tot chilipiruri caut :rade:. Dar nu pot sa neg realitatea: ieftin si bun nu exista!

Tu de ce cumperi Hammond si nu iei trafuri de la chinezi? (desi cred ca si Hammond tot in China este produs). 

Tuburile JJ nu sunt mai ieftine? De ce nu cumperi? :57

Normal ca toata lumea alearga sa gaseasca un raport calitate pret cat mai mare .... dar multi doar cu sportul ramanen! :rade:

Link spre comentariu
6 minutes ago, overdrive said:

Mea culpa!La montajul cu cuplaj direct...

 

Pai nu este nici o diferenta fata de montajele cuplate prin condensator sau trafuri. Se uzeaza tubul => cresc distorsiunile. Ai bani, schimbi tubul, nu ai bani .... lasa ca merge si asa (la negativare fixa mai refaci reglajul, la negativare automata .... o lasi asa). 

Prima schema permite un reglas de bias, dar sincer o lapa noua este solutia cea mai buna. 

Nici al doilea montaj nu este foarte sensibil la uzura (traful este in catod, deci ai o mica reactie). 

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 23 minute, merck a spus:

Nu imi este rusine sa recunosc ca nici acum nu m-am lecuit si tot chilipiruri caut :rade:. Dar nu pot sa neg realitatea: ieftin si bun nu exista!

Tu de ce cumperi Hammond si nu iei trafuri de la chinezi? (desi cred ca si Hammond tot in China este produs). 

Tuburile JJ nu sunt mai ieftine? De ce nu cumperi? :57

Normal ca toata lumea alearga sa gaseasca un raport calitate pret cat mai mare .... dar multi doar cu sportul ramanen! :rade:

Hammond sunt 100% fabricate în Canada. 

Aș putea să cumpăr alte transformatoare mai scumpe..... dar nu are rost să plătesc in plus pentru același rezultat  

Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...

La multi ani tuturor!

Am trecut la capitolul “carcasa” in constructia amplificatorului. Vreau sa iasa cat mai putin voluminoasa, de aceea trebuie sa dramuiesc bine spatiul din interior. Sursa este gata, se va afla pe nivelul cel mai de jos impreuna cu partea de control si vor fi ecranate fata de nivelul superior, al partii audio.

Am vrut sa am control facil asupra curentilor anodici ai finalelor si tensiunilor anodice, de aceea am conceput un aparat de masura digital care sa se potriveasca cu amplificatorul cu lampi si daca tot am folosit afisaje matriceale, i-am facut si functia de VU-metru analogic, dar cu control digital. Afisajele HCMS sunt deosebite si au un aspect retro, ca al tuburilor Nixie din aparatura audio-video de prin ’80. Am folosit doua afisaje cu 8 caractere verzi pe laterale si unul rosu la mijloc, cel rosu avand 4 caractere alocate pentru canalul stang si 4 pentru dreptul, pe functia de VU-metru. A fost o “scarpinare inversa” cu complicatii software, dar eu sunt foarte satisfacut de ceea ce a iesit.

Urmeaza partea de telecomanda IR pentru controlul volumului, ON/OFF, MUTE si comutarea PP/SEP.

Atasez schema in format pdf. Am facut softul in assembler, cele 1700 linii de cod au ocupat jumatate din memoria unui PIC16F685. Pentru cei obisnuiti sa “bage batul prin gard”: nu, nu este luat de pe net.

IMG_20220101_220152.jpg

IMG_20220101_220214.jpg

IMG_20220101_220233.jpg

IMG_20220101_220242.jpg

IMG_20220101_222110.jpg

Tube AMC-VU HCMS2915.pdf

Link spre comentariu

Sunt super faine afisajele. Pacat ca nu ai avut mai multe. La VU-metru cu cat e mai lung cu atat este mai spectaculos.

Puteai sa urci un video mai lung pe youtube, vimeo sau alt site ca sa nu mai incarci elforumul si ne delectam si noi mai bine (am dat de vreo 7-8 ori play :57). 

 

P.S. Vad ca intre placa si VU-metru ai folosit fir cu invelis de teflon. Unde ai mai gasit asa ceva, ca eu de peste un deceniu nu l-am mai vazut pe la vanzare. 

 

Link spre comentariu

Multumesc pentru sugestie, atasez link-ul spre un videoclip putin mai lung. 

Puteam sa fac VU-metrul mai lung, dar mi s-a parut ca ar fi iesit prea tare in evidenta pe fata amplificatorului. Are deja 11cm. 

Firele sunt din teflon, foarte subtiri si flexibile... dar le-am gasit prin livada tatalui meu, lega via cu ele... L-am intrebat si eu de unde le are... din pacate n-am identificat nicio sursa. Sorry...

 

 

 

Link spre comentariu
La 16.01.2021 la 3:01, Vizitator a spus:

Wawww...prezentare de exceptie. Felicitari !

Pentru alimentare filamente, daca n-ai trecut pe curat, incearca asta :

http://www.pmillett.com/DC_filament_supply.htm

Vezi ca LM1084T e mai ieftin decat LT1084T.

Schemele eu le fac in Kicad, merge si in windows si are librarie de tuburi si semiconductoare. E mult mai flexibil decat Eagle si arata profesional.

Eu as renunta la corector de ton si autobias, eventual as pune un mA retro pentru bias si negativare fixa. 

Inca o data felicitari pentru masuratori.

Viata tuburilor este mai lunga daca se alimenteaza cu AC  

Link spre comentariu
Acum 2 ore, darius_bv a spus:

Multumesc pentru sugestie, atasez link-ul spre un videoclip putin mai lung. 

Puteam sa fac VU-metrul mai lung, dar mi s-a parut ca ar fi iesit prea tare in evidenta pe fata amplificatorului. Are deja 11cm. 

Firele sunt din teflon, foarte subtiri si flexibile... dar le-am gasit prin livada tatalui meu, lega via cu ele... L-am intrebat si eu de unde le are... din pacate n-am identificat nicio sursa. Sorry...

 

 

 

Super fain:aplauze

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări