Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

modificare corector ton


Postări Recomandate

Salut. As vrea sa modific un corector de ton dintr-un amplif grundig care nu functioneaza bine pe frecventele inalte. Butonul "defeat" si potentiometrul de inalte sunt in regula, sursa de semnal e buna calitate. Boxele se aud bine pe alte amplificatoare, dar pe acest amplificator frecventele inalte sunt destul de atenuate. In prima faza o sa masor toti conzii din corector si pe cei de pe calea de semnal, dar cred ca totusi problema este din corector, respectiv cum a fost gandit pentru corectia frecventelor inalte. Atasez schema, daca se poate modifica ceva pentru a aduce un plus de inalte (minim +3dB la 10 kHz) va rog sa-mi spuneti. Multumesc.

 

22.thumb.jpg.9df57031c255d29bf4cd0a3d4a362d39.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 5 luni mai târziu...

Scuze de raspunsul intarziat.

Daca apas butonul "defeat" se aude ca si cum corectiile bas /inalte ar fi la 0 dB, adica si mai putine inalte decat mi-as dori. E ceva din constructia corectorului de ton pentru ca intre timp am luat alt amplificator care acelasi etaj final si corector de ton, doar ca are si radio si se aude la fel de rau pe inalte.

 

Link spre comentariu

Sunt amplificatoare care pot ataca cu semnal audio direct etajul final, dar au potentimetru dublu ( doua potentiometre stereo montate pe același ax). Evident un buton on/off "power amp direct". Am câteva astfel de amplificatoare, dar le folosesc cu corectorul de ton activat. 

 

LE: franzm, primul era grundig fine arts v1 (am scăpat de el),acum am fine arts r2. Etajul final și trafo foarte ok, nu se încălzesc deloc în 4r la  volum moderat. 

Editat de marius75
Link spre comentariu

După părerea mea :

- schema corectorului (cît se vede din ea) pare a fi în regulă.

- un amplificator are mai multe etaje, iar pentru o funcționare corectă, toate trebuie să fie în stare bună.

- injectează semnal (muzică sau generator ton) la intrarea etajelor finale, apoi pe rînd, etaj cu etaj, pînă la intrarea

   în amplificator. Cuplează osciloscopul la ieșire. Sigur vei depista etajul cu probleme. Este posibil să fie mai multe etaje cu probleme.

Amplificatorul are oarece vechime (posibil din 1993). Verifică tensiunile, starea condensatorilor și a componentelor

sensibile (tranzistori, comutatoare, etc. Succes !

Lucrează cu multă atenție. Orice greșeală duce la avarii considerabile sau la accidente.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări