Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Justificare cabluri audiofile

Evaluează acest subiect


ancient

Postări Recomandate

Nu e problema, pot fi curbate, dar raza dw curbura sa nu fie mai mica de  un numar impar de pi/2radical din D, unde D este diametrul calului fara depunerea de aur. Punerea inclinata a  cablului, nu e o problema, se poate corecta din potentiometrul de inalte. Adica, unghiul cablului fata de meridianul locului, trebuie sa fie egal cu unghiul butonului potentiometrului fata de pozitia mediana. Astfel inaltele isi pot lua un șfung si ajug la difuzor. In cazul basilor, problema e putin mai complicata, electronii aferenti lor au masa si spinul putin mai mari, asa ca, pentru a compensa, butonul de basi trebuie roti cu un unghi egal cu  sin x lambda/radical din cos/ 17xmiu, unde miu este factorul de crestere al spinului electronului. Cel mai simplu ar fi daca cablul, boxa si amplificatorul ar fi in acelasi plan.

 

Hai ca ne-am prostit de tot...

Link spre comentariu

Pai nu știu ce conector ai cerut tu dar cred ca ai primit răspuns dar probabil nu ți-au convenit răspunsurile. 

Singura sarcina a unui conector este sa audă în contact electric doua fire (sau un set de fire) fără a se atinge de altele și premitind sau nu conectarea și deconectarea rapida. 

Link spre comentariu
Acum 12 ore, sesebe a spus:

Pai nu știu ce conector ai cerut tu dar cred ca ai primit răspuns dar probabil nu ți-au convenit răspunsurile. 

 

mentalist adevarat, jos palaria.

cablu ala patrat, vezi ca e si linc.

Link spre comentariu
1 hour ago, cocochannel said:

cablu e ala maro http://www.lanzar.com/sku/LQFC1150B

nu e reclama ca nici nu se mai face.

inca mai incerc sa gasesc o solutie  fara innadirea unei bucatele de cablu rotund cu mufa la capat, genul un cablu care se termina cu doua deshte care ies dintr-un guguloi de de shrink tube sau dintr-o cutiuta.

Uite ce folosesc altii, Se pare ca-l strivesc pus si simplu.

hangfalkabelkceflw403.jpg

 

s-l500.jpg

 

Nordost.com flat wire connectors: https://www.nordost.com/leifstyle/4-Flat-Speaker-Cable.php

1337708-various-nordost-flat-wire-connec

 

 

Dar chiar ai nevoie de 4mm2 sectiunea?

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări