Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Justificare cabluri audiofile

Evaluează acest subiect


ancient

Postări Recomandate

Acum 28 minute, icar a spus:

Aurul se depune pentru protectie, nu pentru reducerea rezistentei de contact. Nu stiu, poate rodiu si iridiu au rezistivitate mai mica decit haurul.

 

Topul celor mai conductive metale (cu rezistivitatea cea mai mica):

 

1. Argint pur
2. Cupru pur
3. Aur pur
4. Aluminiu
5. Zinc
6. Nichel
7. Alamă
8. Bronz
9. Fier
10. Platină
11. Oţel
12. Plumb
13. Oțel inoxidabil

 

Metalele amintite mai sus habarnam pe ce loc sint dar sigur nu-s in top 10.

 

Link spre comentariu
7 hours ago, cocochannel said:

da-mi un linc cu prima poza

Ieri l-am gasit pe Google. Voiam sa-ti arat cum poti indesa banda in cilindru.

 

@sesebe, sa nu generalizam insa, din cele expuse de mine sunt si rezistente, nu doar 2-3 cicluri.

 

Din colectia proprie (rezerva strategica), deci testate la anduranta la multiple conectari si deconectari. Unele cu mii de operatii, ca nu stau tot timpul cu firele atarnand pe masa din sursa.

 

 Dintre cele bune:
naDZC78.jpg

 

HONKBaQ.jpg

 

tAZjzEC.jpg

 

Femela - ca conteaza si unde le bagi - comparatie unul ieftin contra unul de calitate:
wWLcOCy.jpg


ZSH0m4Q.jpg

 

Un cablu de anduranta foarte mare. Ultra flexibil, protectii retractabile cu resort (la albastru lipseste - rupta)... si 0,1R la 2m lungime.
30Wz7ke.jpg

 

Si jeguri din China
cR1Qqx9.jpg

 

Link spre comentariu
La 25.02.2020 la 20:16, Thunderer a spus:

Ieri l-am gasit pe Google. Voiam sa-ti arat cum poti indesa banda in cilindru.

 

 

Merci mult. Crezi ca asta am intrebat, sau macar am pomenit undeva de ribbon cable. Am vazut cabluri de boxe facute din pangligi de cel putin 2 x 26 fire awg26-28, nu ma intereseaza. Cand o sa ma loveasca o sa folosesc tape de cupru lipit pe perete, am vazut ca arata foarte bine.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări