Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Justificare cabluri audiofile

Evaluează acest subiect


ancient

Postări Recomandate

In 90% din cazuri, astfel de subiecte se deschid pentru marketing. Eu sunt dealer de sarma de balot si vand kila cu 300 lei. Pun doi trei amici care stiu sa scrie pe net (cu linkuri precise) ce idiot e ala care cere 300 lei pe kila cand sarma normala se vinde cu 7 lei kila (spre exemplu). Lumea sare in sus ca unii au luat-o razna cu preturile in schimb , intotdeauna se va gasi cel putin un cumparator la marfa mea, din motiv ca nu are ce face cu banii, doreste sa experimenteze sau vrea sa dea cu flit amicilor lui snobi.

 

Ontopic

Daca cablurile nu sunt rodate intr-un sistem bun peste 10k euro, nu au efectul scontat. Si nu uitati, trebuie puse obligatoriu pe suporti ca microparticulele de cupru sa n-o ia la vale.

 

Editat de fluffy37
Link spre comentariu
Acum 7 ore, DjLeco a spus:

Daca discutam despre cabluri de alimentare ale amplificatorului sau al sursei de semnal, ca e facut din nu stiu ce material "miraculos", ca are stecher cu contacte din Rhodiu, tin sa-i anunt ca au aruncat banii degeaba pe el, deoarece pina in priza in care este bagat acel cablu "scump cu stecher hi-end", cablul pina in priza este "ordinar", indiferent ca omul are sau nu power conditioner pina in aparatele scumpe.

 

Subscriu.  Poate fi adevarat ca imbunatatirile aduc un plus de calitate reflectata ca rezistenta in timp, lucru care nu te determina sa schimbi cablul de alimentare din 5 in 5 ani, dar daca depaseste un pret de bun simt, valoarea de intrebuintare e prea mare si devine nejustificabila din punct de vedere practic si economic. Sigur, vor fi colegi care vor aduce in discutie amanunte "subtile" de gen camp magnetic, forta Lorenz si altele asemanatoare. Toate acestea se pot pune pe hartie si sa le luam la calculat.

 

Acum 7 ore, DjLeco a spus:

Din punctul meu de vedere diverenta la cabluri (in special cele de semnal) se poate simti din cauza a 2 aspecte extrem de strins legate intre ele:

1 Capacitatea per metru a cablului (cu cit este mai lung, cu atit are capacitate mai mare) si poate atenua din inalte daca impedanta de iesire a sursei de semnal este mare.

2 Impedanta de iesire a sursei (prea) mare (in special la aparate pe lampi), chiar daca are iesire tip repetor pe catod, orice rezistanta serie cu borna de iesire la care adaugam capacitatea cablului ce urmeaza intre aparat si amplificator, creeaza un filtru trece jos R(+L)/C, care atenueaza mai mult sau mai putin spectrul superior audio.

 

Va respect punctul de vedere, dar va rog sa-mi permiteti sa fac o observatie. Fara nici un fel de dorinta de a deschide o polemica. 

a) referitor la partea de putere

Acasa folosesc cabluri de racord obisnuite (intre amplificator si incinte), realizate din cupru multifilar si izolate cu PVC, cate o pereche de 5m pentru fiecare canal. 

Capacitatea masurata la 1KHz a unei perechi este de aprox. 318 pF (evident, cu capetele in gol). Masuratoarea am efectuat-o atat cu un capacimetru de mana, cat si cu un instrument de laborator, diferentele fiind nesemnificative. La 10KHz, probabil ca va fi de 10x mai mica. 

Daca aplicam simpla formula de calcul a frecventei de taiere a unui filtru RC chior:  fc = 1/2*PI*R*C , rezulta ca un FTJ imaginat din sarmele respective ar putea sa taie la 15KHz daca ar avea un rezistor de aprox. 33K .... ceea ce nici cablurile din piata sau facute din sarma de sonerie nu pot avea :)

b) daca discutam de semnal mic, e alta poveste si aici nu am idee la ce surse de semnal pe tuburi ati facut referire. Chiar mi-ar prinde bine niste exemple.

 

Cu stima,

Ancient

Link spre comentariu

Interesante postarile aparute. 

Referitor la teste, osciloscopul poate indica anumite aspecte (forma de unda, desfasurata in timp), dar pentru ceva edificator, as adauga un analizor de spectru.

Nu e nevoie de ceva super-mega-calibristic, avand in vedere domeniul de frecventa. La limita, se poate si cu placi de sunet si soft dedicat, dar placile de sunet  m-au cam dezamagit si nu le-as recomanda in locul unor instrumente de masura dedicate.

 

O postare care mi-a atras atentia ar fi urmatoarea (aparuta in celalalt topic, dar pe care incerc s-o continui aici, la recomandarea lui Validae) :

 

Acum 9 ore, etil hidroxil a spus:

Se creeaza adesea confuzii intre acuitatea auditiva si "frecventa de taiere" a urechilor, crezand ca limita este dictata strict de aceasta insa e vorba si de inteligenta auditiva a individului, ca degeaba ai urechile sensibile daca creierul e lent! Daca vorbim despre ACEI OAMENI care aud foarte bine si mai sunt si audiofili, credeti-ma, vor fi vesnic neintelesi fiindca sunt minoritari. Prea putina lume e in pielea lor...

 

Inteleg ce vreti sa sugerati, dar instrumentele de masura sunt martori reci si impartiali, iar procesarea lor nu poate fi inselata.

Atat timp cat device-ul audio analizat se incadreaza in normele stabilite si asta poate fi demonstrat prin masuratori, restul e poveste. Multi sustin contrariul, dar parametrii electrici ai unei cutii negre (indiferent de ce contine aceasta) vor avea rezultate asemanatoare daca sunt masurati cu instrumente care indeplinesc standardul metrologic (cu diferentele date de clasa de toleranta admisa).  "Conturul" semnalului de iesire nu e dat de materialul tranzistoarelor sau de vidul din tuburi, ci de modul in care a fost gandita si realizata arhitectura device-ului respectiv (daca discutam de analogice).

 

Acum 9 ore, etil hidroxil a spus:

In ceea ce priveste testele si masuratorile observ iarasi o confuzie facuta des, de data asta intre frecventa de la care nu mai auzim si frecventa maxima a presiunii sonore si a curentilor vehiculati prin conductori. Testele folosind un semnal sinusoidal, sec, nu sunt concludente pentru masuratori.

 

Testele cu semnal sinusoidal n-au cum sa nu fie concludente. Si n-a spus nimeni ca trebuie folosit *doar* semnal sinusoidal "sec" , desi acesta este necesar in unele teste.

In rest, se pot sintetiza semnale complexe care sa acopere plaja audio si a caror reproducere poate fi lejer studiata in cadrul unei spectrograme. Cel mai simplu semnal de genul asta ar fi cel cu care se poate testa IMD-ul.

 

Cele de mai sus sunt doar niste adnotari si nu trebuie privite drept o ofensa sau dorinta de polemica, departe de mine intentia asta.

 

Toate cele bune,

Cezar

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 2 ore, ancient a spus:

 

 

Capacitatea masurata la 1KHz a unei perechi este de aprox. 318 pF (evident, cu capetele in gol). Masuratoarea am efectuat-o atat cu un capacimetru de mana, cat si cu un instrument de laborator, diferentele fiind nesemnificative. La 10KHz, probabil ca va fi de 10x mai mica. 

 


Capacitatea ramane aceeasi indiferent de fr, cel putin in zona asta audio, de urci la fr mari da, apar neliniaritati, dar vb totusi de audio, nu de M/GHz.

Tu ai masurat probabil un cablu ecranat, ia masoara 2 cabluri banale de boxe, sa vezi ca ai mai nimic. Eventual ai inductanta si aia, nesemnificativa.

Mai degraba intra rezistenta pe fir, daca e cablu lung si nu e suficient de gros.

 

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 10 ore, informer a spus:

 

Va multumesc pt. invitatie, am citit despre auditiile pe care le organizati, m-am uitat si la poze si cu toate ca nu sunt pasionat de domeniu va felicit sincer pt. ceea ce faceti!

 

In ce priveste participarea mea, am sa o fac cu cea mai mare placere oriunde se organizeaza in tara, insa ceea ce doresc eu de la acea potentiala intalnire nu este sa ascult muzica (nici n-as fi probabil capabil s-o apreciez la valoarea justa...) ci sa se dovedeasca fara dubiu ca pasionatii domeniului pot face diferenta, cu urechile din dotare, in mod sistematic si repetitiv, intre mai multe cabluri audio dintr-o paleta larga de preturi utilizate pe rand cu aceleasi echipamente.

 

Daca am sa constat asta am sa consider orice cheltuiala pe care am facut-o ca perfect justificata. :) 

(ca fapt divers, am vrut sa merg la Ierusalim impreuna cu cineva ca sa probam o alta afirmatie  insa persoana cu parere opusa a "dat-o cotita" pana la urma... :rade:)  

Cum spuneam ...... ești invitatul meu , o să cunoști și câțiva colegi de forum .

Link spre comentariu

Legat de cabluri si interconectica vazusem ceva proiect al unui mare mester audiofil, filtre bagate in carcasă frumoasa, mufe pe panou consistente de puteai suda cu ele.

 

Inauntru surpriza mare piese paianjen si interconectate cu cablu subtire. Sa vezi ce fain sa vezi ditai mufa cu surub (fara saiba ca deh audiofil nu e bai ca taie conductoru) care poate acomoda si 10mmp in care intra un cablu de nici 1mmp nu are. :))

 

audiofilie bre...

dar o gasit fraieru? L o gasit...

Editat de Sharky
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Faust2018 a spus:

Vă rog să citiți ce aparat miraculos a apărut pe planeta

https://www.audioweb.ro/serviciu-pentru-rodaj-cabluri-audio/

 

Demential ! 100 puncte, desi nu mai pot sa dau like-uri pe ziua de azi ! :) Ma intreb pana unde poate sa mearga naivitatea unora, care accepta astfel de servicii !

OK, referitor la cabluri.

Vazand postarea colegului  Sharky, chiar m-am gandit sa masor un cablu ordinar, fara nici un fel de pretentii audiofile, pe care il intalnim in piata sau la diverse magazine, sub denumirea "cablu electric audio", "cablu de boxe" , "cablu de difuzoare" s.a.m.d. , hi hi. De exemplu, cel de aici , din care am avut prin sertare o bucata de 4.6m .

 

Acum 7 ore, Sharky a spus:

Capacitatea ramane aceeasi indiferent de fr, cel putin in zona asta audio, de urci la fr mari da, apar neliniaritati, dar vb totusi de audio, nu de M/GHz.

Tu ai masurat probabil un cablu ecranat, ia masoara 2 cabluri banale de boxe, sa vezi ca ai mai nimic. Eventual ai inductanta si aia, nesemnificativa.

Mai degraba intra rezistenta pe fir, daca e cablu lung si nu e suficient de gros.

 

(Later edit): Vazand masuratoarea colegului Ancient, mi-am amintit ca mai masurasem astfel de cabluri, in cadrul unor experimente radio.

Am scos si eu de la naftalina ceva asemanator si am verificat astfel masuratoarea lui Ancient, care e corecta. Astfel :

-cablul masurat initial (cel la care ai facut tu referire) nu a fost ecranat (sau coaxial), ci unul cu izolatie transparenta, ceva de genul celui de aici (dar mai gros putin).

- cablul pe care l-am masurat ulterior (cel de 4.6m) este cel de mai jos ("Cablu electric audio MYUP 2X0.5 boxe") :

 

cablu-MYUP-2-X0-5.jpg

 

Rezultatul masuratorii cu un capacimetru digital obisnuit este de aprox. 245 pF.

Masurand cu un analizor vectorial VNWA3-E (DG8SAQ) , iata rezultatul (click ptr marire daca e cazul):

 

cablu-boxe-50-KHz-t.jpg

 

Am fost curios sa-i masor si rezistenta.

Pentru asta, am folosit 3 instrumente (AVO digital, multimetru cu sonda Kelvin si VNA in mod transmisie), obtinand aprox. acelasi rezultat (0.13 ohmi) :

 

mas-cablu-simplu-boxe.jpg

 

Ca sa nu intampin "comentarii", mai jos se poate vedea graficul transmisiei (S21) pe VNA, dupa calibrare :

 

calibrare-S21-t.jpg

 

... iar urmatoarea poza arata masuratoarea transmisiei pe tronsonul de 4.6m :

 

masurare-s21-t.jpg

 

In tabelul rezumativ postat un pic mai sus, se vede ca diferentele intre valorile afisate dupa calibrare si cele rezultate in urma masurarii transmisiei tronsonului de 4.6m, sunt de 0.13 ohmi, iar pe cel de-al doilea grafic se vede ca atenuarea de insertie ajunge la max. 0.15dB la 500 KHz :)

 

Si desigur, ai dreptate cu faptul ca pe domeniul explorat, variatia capacitatii este insignifianta, dar cei aprox. 220 pF exista. Referitor la asta, voi reveni pe tema, pentru un demo adresat celor care au alte pareri ;-)

Cred ca prin " ia masoara 2 cabluri banale de boxe, sa vezi ca ai mai nimic" ai vrut sa spui ca cei ~220 pF nu  inseamna mai nimic pentru zona audio - si daca e asa, atunci sigur ca ai dreptate. Sa-i lasam pe cei preocupati de calitatea cablurilor sa calculeze ce valoare de rezistor le-ar trebui ca sa compuna un FTJ care sa taie la 15KHz cu capacitatea aia :)

 

O seara faina,

Cezar

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări