Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detector mine WW2


Postări Recomandate

Am gasit de vanzare pe net, in Franta, un detector de mine SCR 625 E, in valijoara sa. Desi pe ea scrie Armee Francaise, cred ca e american, din ce am gasit pe net.

E la 50€, un mizilic. S-o putea pune in functiune asa ceva? Vad ca, de la mamica lui, se livra si cu lampi de schimb. Schema e pe net...

Ma chinuie piticul :)

Evident, sunt conshtient ca divaisul nu e pt cautat comori, e facut pt mine de cateva sute de grame/cateva kile ingropate putzin adanc. Dacat de amuzament.:scarpin

 

Link spre comentariu

Legislatia din Ro e cam incalcita  ,o gramada sunt prost facute de ex cea cu artificiile au dus ca rachetomodelismul sa fie ilegal.....

Detector de colectie poti sa detii dar nu ai voie sa folosesti  ,le e frica sa gasesti comori dacice si sa le vinzi .....

Am vazut emisiune din Ungaria , la ei e voie sa cauti ,trebuie sa ai un nr de telefon de la echipa arheologica din apropiere si daca gasesti ceva clar vechi nu trebuie sa le misti ,vin arheologii ,primesti o suma de bani recompensa si numele vine pus la muzeu ca gasitor.....in ultima vreme asa au fost gasite mai multe  artefacte ,unele valoroase ( monede aur/argint etc ).

Link spre comentariu

Ştiam că detectoarele de metale trebuie declarate, la fel ca şi armele.Şi nu pentru că ar fi un pericol iminent pentru alţii, ci pentru că poţi descoperi tezaure istorice şi le poţi vinde ilicit...în rest poţi să-ţi cumperi ce detector vrei.Şi eventualele comori trebuie găsite întâmplător se declară şi eşti recompensat pentru ele, însă nu poţi să le păstrezi fiind bunuri naţionalizate.

Editat de validae
Link spre comentariu

La noi, orice este sub pamant este proprietatea statului, comoara, bomba, fier vechi sau piatra. O persoana poate detine un detector de metale omologat si declarat. Poate sa-l si foloseasca daca este autorizat. 

De obicei minele contin foarte putin metal, iar detectoarele de mine sunt sensibile si la o moneda.

Link spre comentariu

Legislatia este cam incilcita.

Nu mai stiu exact cum este azi dar acum citiva ani o cunostinta s-a lovit serios de ea.

 

Detectoarele de metale nu pot fi achizitionate decit cu autorizatie DAR pt a obtine autorizatia iti trebuie SERIAL nr. echipamentului.

Cunostintei mele i-a fost confiscat detectorul (destul de scump citeva sute de euro) cind a mers sa obtina autorizatia pt ca era proprietar de detector de metale fara autorizatie dar autorizatia nu  poti obtine fara a avea efectiv detectorul pt ca iti trebuie numarul serial unic de pe detector. 

 

In concluzie trebuie sa ai ceva pile (sau altceva echivalent) ca sa poti obtine o autorizatie iar fara autorizatie esti pasibil chiar si de inchisoare.

Link spre comentariu

   Ce spuneti dv. am inteles ca s-a intimplat intr-un singur judet al tarii, in rest nu ar fi fost probleme cu obtinerea autorizatiilor respective. Iar cei care vind, pot oferi in avans o factura pro forma in care este specificata seria aparatului care va fi livrat, nu e complicat nici asa! Desigur ca in multe tari europene asemenea detectoare se pot cumpara si de la magazinele de jucarii, dar la noi si cele folosite pentru urmarit cabluri sau detectarea armaturilor in pereti trebuiesc autorizate!

Link spre comentariu
Acum 12 ore, MishuL a spus:

Am gasit de vanzare pe net, in Franta, un detector de mine SCR 625 E, in valijoara sa. Desi pe ea scrie Armee Francaise, cred ca e american, din ce am gasit pe net.

E la 50€, un mizilic. S-o putea pune in functiune asa ceva? Vad ca, de la mamica lui, se livra si cu lampi de schimb. Schema e pe net...

Ma chinuie piticul :)

Evident, sunt conshtient ca divaisul nu e pt cautat comori, e facut pt mine de cateva sute de grame/cateva kile ingropate putzin adanc. Dacat de amuzament.:scarpin

 

Cred că ar fi bine să vă faceţi unul BFO, e ridicol de simplu şi foarte eficient în ciuda simplităţii.Schemele uzuale au unul-două tranzistoare, dar există varianta folosirii unui radio portabil tip superheterodină pe post de detector a diferenţei de frecvenţă şi astfel tot deranjul constă în construirea unui colac de plastic pentru bobina de căutare şi schema cu un tranzistor, plus bateria de alimentare.Am construit demult unul şi e chiar eficient...

Uite o schemă cu varianta CMOS a lui 555 http://thomasscarborough.blogspot.com/2011/10/bfo-metal-detector.html

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 8 ore, puriu a spus:

La noi, orice este sub pamant este proprietatea statului, comoara, bomba, fier vechi sau piatra.

 

Mai era o gluma pe tema asta. daca statul gaseste petrol in pamantul din proprietatea ta e al statului, daca iti gaseste canabis, e al tau :) 

Editat de maxente
Link spre comentariu

Lasati omu' sa se bucure de detectorul de mine.

Bineinteles ca s-ar putea pune in functiune, odata ce a fost fabricat. Daca il gasesti si cu lampi de rezerva este minunat. N-am gasit schema la o cautare rapida pe net, dar nici nu poate fi o complicatenie.

Mishule, ia-l si, daca nu se poate pune in functiune, ti-l cumpar eu.

Eventual vezi in avans ce lampi trebuie. Se pare ca avea schema pe capacul cutiei, eu n-am gasit o poza prea clara.

Link spre comentariu
Citat

 

Probabil că are cel mult două-trei lămpi, fiind practic două oscilatoare şi un amplificator de căşti....la banii ăia e o investiţie, măcar ca obiect istoric.Şi în plus e american, pe atunci chinezii nu se apucaseră de electronică....

Editat de validae
Link spre comentariu

Eu al gasit tot ce trebuie, si schema, si manual tehnic, bagand doar codul ala in Gogu. 

Da, trebuie declarat la polutzie, dar nu il aduc numaidecat in Ro sau, daca il aduc, il declar. Oricum e mult mai mult de gasit in Alsace decat aici.

Am facut topicul ca sa discutam despre ferul asta, nu despre legi sau autorizatii. Daca mi se scoala sa dezgrop aurul dacilor, imi aduc un Garrett Ace 250 luat cu o suta-doua de euro si ma pun pe cautat. Iau si o maciuca la mine, pe post de autorizatie, pt eventualii curiosi.

 

https://books.google.ro/books?id=Ps8IAQAAIAAJ&pg=PA38&lpg=PA38&dq=scr625e&source=bl&ots=ncp3pZGwGQ&sig=ACfU3U0WyZQ_BwnmD0sI3VtUut5cAel4aQ&hl=ro&sa=X&ved=2ahUKEwj7sumLhvDmAhXxwqYKHateB9MQ6AEwEHoECAkQBA#v=onepage&q=scr625e&f=false

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări